Осигурителният праг за малките земеделци – физически лица, регистрирани по Наредба №3/1999 г., да бъде не повече от 50% от размера на минималната работна заплата за страната, или 355 лева, ако тя нарасне до 710 лева. За това настояват от Националната биоасоциация, обединяваща производители на плодове и зеленчуци. Позицията на организацията е изпратена до министър-председателя Кирил Петков, министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков, министъра на финансите Асен Василев, министъра на земеделието Иван Иванов, Народното събрание и ресорните комисии в него с отношение към темата.
В писмото, подписано от председателя на асоциацията д-р Слави Трифонов, се припомня, че винаги в годините назад фермерите – физически лица са получавали едно разбиране чрез възможността да си осигуряват върху суми, по-ниски от минималната работна заплата за страната. Тази мярка засяга само микро, малки и средни стопанства, за които осигурителната тежест се явява значителна спрямо техните доходи.
Към момента те правят вноски за социално и здравно осигуряване върху 420 лева, или малко над 130 лева месечно. Допълнително обаче всеки стопанин дава още толкова всеки месец за счетоводно обслужване, както и поне 20 лева за банкови операции и трансфери, за да извърши плащанията. По изчисления на Националната биоасоциация, приблизителният ежемесечен разход е 280 лева, или 3360 лева на година – сума, която се явява непосилна за микро, малките и средните стопанства, казва се в позицията.
От организацията се обосновават с пример. По мярка 6.3 „Стартова помощ за развитие на малки стопанства“ отпусканата финансова помощ е 15 000 евро, или 29 337,45 лева. За да ги получат, фермерите се задължават да поддържат регистрацията си като земеделски стопани 5 последователни години, да направят определени инвестиции, с която да разширят стопанството, да назначат поне един работник по проектното предложение. На фона на това за осигуровки при сегашните условия за 5 години по 3360 лева са необходими общо 16 800 лева. С останалата сума трябва да се наеме работник, на когото също да се плащат осигуровки и заплата, както и да се направи инвестиция аз разширяване на стопанството.
Очевадно е, че осигурителната тежест спрямо тези лица е прекомерна – казва се още в писмото. В него се прогнозира, че ако спешно не се предприемат мерки, с които да се облекчи осигурителната тежест на най-малките фермери, които реализират на пазара основно своя непреработена продукция, те ще бъдат принудени да прекратят регистрацията си като земеделски производители.
Стоимена Александрова