В средата на изминалия период в някои райони бяха регистрирани минимални температури между минус 10 – 15о С, които носят риск от измръзване за намиращите се в начални етапи на развитие посеви със зимни житни култури. На изолирани места (Севлиево) са измерени стойности до минус 21.5о С представляващи опасност за някои от овощните видове (праскова).
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от динамично време. Прогнозираните средни температури за периода ще поддържат в покой зимуващите земеделски култури. При пшеницата и ечемика наблюдаваните фази ще са братене (агростанции Новачене, Павликени, Ямбол, Любимец, Пловдив, Пазарджик, Долни чифлик, Карнобат), трети лист (агростанции Кнежа, Николаево, Търговище, Хасково, Кюстендил), поникване и начало на листообразуване (агростанции Бъзовец, Сливен, Чирпан).
През дните от периода с прогнозирано относително сухо време условията ще позволяват извършване на резитбите при трайните насаждения, а в районите, където почвената повърхност не е преовлажнена (Новачене, Царев брод, Долни чифлик, Хасково) и провеждане на почвообработки. Периодът е подходящ за подготовка на площите за сеитба с пролетни житни и бобови фуражни култури в районите, където почвеното овлажнение позволява извършване на мероприятията. Сеитбата на тревни смески от овес и пролетен фий осигурява добив от качествен и пълноценен фураж. Сеитбената норма е 15-16 kg/da като съотношението между овес и фий е 1:3 (3-4 kg овес и 12-13 kg фий). Сеитбата се извършва на разстояние 10-15 cm между редовете и дълбочина 3-4 cm. Оптималните срокове за засяване започват от средата на февруари.
В средата и края на периода агрометеорологичните условия ще се определят от време с валежи, които ще ограничават възможностите за работа на полето. Критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират.
Драгомир Атанасов
Агрометеоролог при НИМХ