Разказва Стоилко Апостолов от Българска асоциация „Биопродукти“
Пак по горещата тема за стратегическите планове… Чета Стратегическия план на Франция, казва Стоилко Апостолов от Българска асоциация „Биопродукти“.
Французите са си поставили 4 приоритета, които видимо са кратки, ясни и с предварително определен бюджет.
Кои са визираните 4 френски приоритета
Първият е развитие на производството на бобови култури – фуражни бобови (люцерна, грах и др.) и зърнени бобовите (соя, бакла, леща и др.). Тези култури имат особеността да съчетават високи нива на растителен протеин с агрономически и екологични предимства, като азотфиксация, намаляване на вложените ресурси, намаляване на емисиите на парникови газове и др.
Вторият приоритет е удвояване на площта, заета с биологично земеделие – до 2027 г. 18 % от земеделската площ да е био. Това да стане чрез безпрецедентни усилия за подпомагане на стопанствата в преходния период;
Приоритет номер 3 е насърчаване чрез екосхеми на поддържането и засаждането на живи плетове, агроекологични елементи, които осигуряват многобройни екологични и агрономически ползи. Още – насърчаване на диверсификация на културите, запазване на постоянните пасища, регулиране на климата по отношение на поглъщането на въглерод, и поддържане на ландшафта.
Четвъртият приоритет е развитие на синергията между растенията и животните, т.е. обединяване на животновъдното и растениевъдно производство в едно и също стопанство или на една и съща територия. Установено е, че това носи икономически, социални и екологични ползи в сравнение със специализацията на земеделсклите системи
Тези приоритети преминават целенасочено през всички мерки и интервенции, отбелязва се в стратегическия план.
Например при животновъдни стопанства в преход към биопроизводство се подпомагат само ливади и пасища, които имат минимум 50% бобови треви в състава.
Растениевъдни стопанства в преход към биопроизводство ще могат да получават подпомагане за отглеждане на фуражни култури, само ако са в смес с минимум 50% бобови култури и влизат в сеитбообращение на житните култури.
Ето и разпределенитео на бюджета по първи стълб (директни плащания) на Франция :
– базово плащане 16,2 млдр. евро
– преразпредлително плащане 3,4 млрд. евро
– млади фермери 0,5 млрд. евро
– екосхеми 8,4 млрд. евро
– обвързано подпомагане 5,0 млрд. евро
По втори стълб най-голям бюджет ще имат три групи мерки:
– необлагодетелствани райони 3,5 млрд. евро
– инвестиционни мерки 1,8 млрд. евро
– биологично земеделие 1 млрд. евро
Наистина кратко, точно и ясно. За да могат фермерските стопанства отсега да си направят плановете и да решат какви бизнес инициативи ще гонят.
Виктория Димитрова