- Професионалната гимназия по аграрно стопанство ще открие още една паралелка дуална форма на обучение след анкета сред земеделските стопани в Добричка област
- Агрофирмите имат нужда от обучени кадри по земеделска техника, показват резултатите от последното допитване на учебното заведение
Трудно е да вдъхнеш вяра на бъдещите земеделци, обучаващи се днес в земеделските учебни заведения, че са на прав път. Трудно е не само заради галопиращата инфлация, оскъпяването на производството, а най-вече заради сътресенията, които политическите решения на управляващите предизвикват във всички сектори на земеделието – било то производство на картофи, зеленчукопроизводство, овощарство, етерично-маслени култури, зърнопроизводство или в областта на агротехника.
Едно земеделско училище се опитва да запази своя оптимизъм и да го предаде на възпитаниците си. Професионалната гимназия по аграрно стопанство в Добрич продължава да залага на качествено обучение като акцентира върху практическата насоченост и въвежда дуалната форма на образование. Всяка специалност е резултат от анкета, която се провежда сред земеделските производители в Добруджа. В нея те посочват какви нужди имат, каква работна ръка е необходима и кои са най-чувствителните сектори, в които има нужда не само от работна ръка, а от иновации и модерно мислене.
През настоящата учебна година в гимназията вече се обучават в дуална форма ученици по специалността растениевъд в трайни насаждения. „Искахме да видим каква е нагласата сред учениците, тъй като сред бизнеса има голям интерес. Това беше нова за гимназията форма на обучение. Установихме, че има интерес. След направената анкета сред агрофирмите в Добричка област през декември 2021 г. установихме, че е належаща още една професия и това ще бъде техник на селскостопанска техника. Бизнесът даде своята заявка в гимназията да се обучават в дуална форма ученици и по тази специалност“, съобщи директорът на Аграрната гимназия Катя Пандерова.
Дуалната форма дава възможност на земеделските производители още в 11 клас да се срещнат с бъдещите свои работници и да ги обучат по начина, който те желаят и да ги научат на съвременна техника, а учениците да придобият навици и умения, с които излизайки от училище, да бъдат конкурентни на пазара на труда. Още през есента на тази година учебното заведение планира да приеме бъдещите специалисти по земеделска техника.
В момента в професионалното училище се обучават 211 ученика в дневна форма на обучение в професиите техник на селскостопанска техника, фермер, агроеколог, техник растениевъд в трайни насаждения. „При нас всички деца идват мотивирани, защото имат семеен бизнес и знаят какво искат. При нас малко им трябва, за да засилим тяхното любопитство най-вече в областта на иновативните технологии“, подчерта Ивелина Нейчева, преподавател по растениевъдство и почвознание. Според учителката образованието в гимназията е с практическа насоченост, тъй като от това зависи реализацията на младите земеделски производители. Като преподавател тя гледа напред във времето и смята, че в гимназията трябва да се разшири дуалното обучение.
„Тази година стартирахме с една нова специалност, която е дуална паралелка, като 11 и 12 клас имат обучения в реална работна среда. Предстои още една специалност да имаме в дуална форма, но вече мислим и за паралелка по агроекология. Това е важно, тъй като са много сериозни изискванията за опазване на околната среда. С това торене, с тази химизация нещата отиват зле – както с околна среда така и с хранителните продукти“, категорична е още Ивелина Нейчева.
На 16 февруари Комисията по заетост одобри предложения от РУО план-прием за учебната 2022/2023 г. в Добричка област. На него от Конфедерацията на работодателите и индустриалците излизат с възражение, че работодателите нямат информация за възможностите за дуално обучение. Според председателя на добричката структура на КРИБ Галина Митева „предлаганите ежегодно план-приеми реално не отразяват потребностите на бизнеса от квалифицирани кадри и допълни, че този проблем е от съществено значение, тъй като бизнесът е заинтересуван пряко от изхода в образователната система“. Ежегодно Агенцията по заетостта прави две проучвания сред работодателите за нужните им кадри. Началникът а Регионалното управление по образование в Добрич Светлана Василева допълва, че през 2020 г. РУО-Добрич не е успяло да проведе срещи с работодателските организации. „Въпреки това, на интернет страницата на РУО е публикувана пълна информация и заявление, което всеки работодател може да изтегли и попълни и подаде в РУО за осигуряване на образование по специалност, която е потребна и РУО е длъжно да осигури прием по заявения профил“, каза още каза Светлана Василева.
Дискусията и заседанието приключват с взаимно съгласие за подобряване на комуникацията между РУО и работодателските организации.
Габриела Събева