Едно зелено птиченце ни каза, че се задава сериозна изненада за МЗ при приемането на проекта на Стратегическия план за земеделие в Министерски съвет, защото не отговарял на екологичнте изисквания.
А планът, както знаем, вече е на финалната си права и очаква само едно „да“, за да бъде изпратен в Брюксел.
Ако всичко това е вярно, скандалът е неизбежен.
И се пита какво се е случило, че двете ведомства – на земеделието, и на околната среда и водите, не са могли да стиковат работата си.
…Преди броени дни при представянето на проекта на Стратегическия план в МЗ пред депутати, от аграрното ведомство явно бяха убедени, че е налице задължителната екологична оценка от МОСВ и дума не казаха, че имат опасения в това отношение.
Ако сега се окаже, че не са отговорили на еко изискванията, това ще предизвика поредица от тревожни въпроси, като тези какво ще се прави в последния момент, има ли полезен изход, кога ще се нанесат необходимите корекции. Защото е известно, че в ЕК не може да се внесе стратегически план на държава без екологична оценка, която го подкрепя.
Ако всичко това се окаже вярно, ще е чудно и защо две ведомства и двама министри, работещи в рамките на едно правителство, са допуснали подобно разминаване.
Между другото налага с да обясним няколко неща. Екологичната оценка (ЕО) на планове и програми е много важен и задължителен превантивен инструмент за оценяване на евентуалните им значителни въздействия върху околната среда.
За целта има наредби, според които оценката се извършва едновременно с разработването им, за да се използва подходът за интегриране на процесите. А на финала органите, отговорни за одобряването, са длъжни да се съобразят със становището по ЕО.
Така явно се е работело до миналата година. Процесът по екологично оценяване на Стратегическия план е вървял горе-долу гладко и интегрално.
През октомври 2021 г. по повод предстоящата екологичната оценка на земеделския проектоплан МОСВ информира в раздела си „Съобщения за уведомяване“ (на 12.10.2021 г.), че в изпълнение на наредбата за извършване на екологична оценка (ΕО) и наредбата за оценка за съвместимост (ОС), във ведомството е постъпило уведомление за Стратегическия план.
Като компетентен орган за процедурата по ЕО, съвместена с процедурата по ОС, МОСВ уведомява, че в изпълнение на Закона за водите са се произнесли басейновите дирекции.
Басейнова дирекция „Дунавски район“ е изразила становище, че проектът на Стратегическия план е допустим спрямо целите за опазване на околната среда и мерките за постигане на добро състояние на водите. Допустим е и спрямо Плана за управление на риска от наводнения и няма да окаже значително въздействие върху водите и зоните за защита на водите, при условие, че се спазват планираните мерки в действащите ПУРБ ( Планове за управление на речните басейни) и ПУРН (Планове за управление на риска от наводнения).
Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ също е изразила становище, че проектът на Стратегическият план е допустим, с изключение на един член – чл. 93, ал. 9. т. 3 от ЗООС.
Що се отнася до изискванията на Закона за биологичното разнообразие, също е извършена проверка за допустимост от МОСВ. Според нея проектът на Стратегическия план е допустим, при съобразяване на предвижданията му с режимите на защитените територии и защитените зони.
Направена е и преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие. Според нея пък проектът на Стратегическия план има вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони от Натура 2000.
Затова МОСВ е препоръчало към доклада по екологичната оценка, като отделно приложение да се включи и доклад за оценка на степента на въздействие върху защитените зони.
След всичко това…
…Днес, 4 месеца по-късно, се оказва, че проектът на Стратегическия план не отговарял изцяло на екологичните изисквания. Защо така??? Питаме се и не можем да си отговорим.
/Правим уговорката, че може птичето да ни е подвело, и дано да е така/.
Виктория Димитрова