Ще ядем ли пасти вместо хляб?

Цената на насъщния расте, в Добруджа хлебопроизводителите са застрашени от фалити, а на полето стопаните не знаят как ще стигнат до жътва

От криза в криза – така най-общо може да се опише състоянието на земеделието у нас. Covid-19, суша, война… Лавинообразната инфлация рефлектира върху всичко и всички. Едно от преките последствия е цената на хляба. Насъщният присъства на всяка трапеза, мерило за състоянието не само на едно домакинство, а на едно цяло общество.

Прогнозите в житницата на България за цената на хляба стават все по-мрачни. Репортерска проверка в търговската мрежа показва, че хаосът в цените е пълен. Самите хлебари са в пълна неяснота как да ценообразуват при постоянно скачащите и променящите се цени на всеки един консуматив. В най-скоро време ще минем психологическата граница от 2 лв. на масовия хляб, прогнозират от Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите в Добричка област. Председателят на браншовата организация Тошко Няголов сигнализира още пред есента на миналата година, че растящите цени на тока и горивата ще се отразят върху хляба с 15 – 20 %. Едва ли тогава производителят е можел да очаква, че жестоката реалност ще надмине всякакви прогнози и в момента всяко едно етикетче на щандовете с хляб ще се окаже предпоследно. През декември 2021 г. обикновен бял хляб от 600 грама се продаваше средно от 1,20 до 1,50 лв. В момента в различните търговски обекти могат да се намерят коренно различни и абсурдни. За броени дни се установяват разлики от 0,60-0,70 ст. за хляб от един и същи вид.

Още в края на миналата година хлебарите обявиха, че само за месец-два цената на обикновен самун е скочила с 15-20 %. Първата причина – цената на брашното, което в момента се купува почти двойно в зависимост от типа на суровината. Ситуацията в момента приближава абсурда, категорични са производителите. За обикновения вид хляб цената отдавна е надскочила 1000-1100 лв./тон. Фините и специалните брашна са с до 200 лв. над основните. Заради по-високата цена на пшеницата мелничарите вече са обявили нови цени, допълни Тошко Няголов. Към всичко това ако се прибави умножената в пъти цена на електроенергията, то фактите са ясни – ще плащаме все повече и повече за самун хляб.

В същото време мнозина от хлебарите и сладкарите вече обмислят да хлопнат кепенците. Малките производители са на ръба на оцеляването, затварят фурни и освобождават хора. Тези, които имат някакви запаси, на този етап работят, но са в недоумение как ще успеят да продължат в абсолютната несигурност.

Едно от предложенията на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите беше намаление на ДДС върху хляба. В момента една такава стъпка би повлияла положително, смята Няголов. Подобно предложение излезе преди месец лично от президента Румен Радев по време на посещението му в Добрич, но не срещна подкрепа от правителството. Тогава държавният глава призова за дебат относно диференцирани ставки на ДДС и 9 % ДДС върху хлебопроизводството като стратегически отрасъл. Президентът Радев посети един от най-големите хлебозаводи у нас, който също изпитва трудности и тегли кредити, за да работи и оцелява.

Ако се върнем още назад – до пшеничното зърно, от което започва пътят на хляба, тогава става ясно, че производството на пшеница е и ще бъде все по-скъпо. В ситуацията в момента – дори е застрашено. Заради отказани доставки от Русия и Украйна, липса на торове и постоянно ескалиращи цени, съществува реален риск земеделските стопани да не могат да се справят с преките си задължения, а именно да изведат пшеницата успешно до жътва. Няма тор за вътрешно потребление, няма внос, а заводите у нас не могат да обезпечат вътрешното потребление, обобщи Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. В същото време торовите заводи работят с газ – суровина, цената на която непрекъснато се покачва. Конфликтът между Русия и Украйна рефлектира и върху доставките на горива. Производителите са поставени пред реална заплаха да нямат гориво за машините, с които извършват преките си дейности на полето. Все по-актуален става въпросът дали изобщо ще може да се ожъне пшеницата от новата реколта?

И тъй като историята показва, че никой не си вади поуки от нея, явно опираме до там да ядем пасти. Поне нашите управляващи така се държат.

Габриела Събева

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини