Сеитба на царевица: дълбочина и скорост

Jean-Paul Renoux, AGPM (Ассоциация на производителите на царевица, Франция)


Сеитбата на царевица е фундаментална фаза в отглеждането и получаването на добиви от тази култура. Датата и качеството на сеитбата са критериите, от които зависи успешното отглежането на растенията.

Дълбочина и качество на засяване 

Всички земеделци се стремят към бързо и дружно поникнали растения. За да прорастне, семето трябва да се намира в достатъчно влажна и наситена с кислород среда.Сеитбата трябва да бъде:
• достаточно дълбока (≥ 4—5 см) за защита от слани, птици и повърхностно пресъхване на почвата;• не твърде дълбока (< 9—10 см) — за да се изтощят жизнените запаси на семето при прорастване, да се намали периодът на покълването, да се намалят рисковето от нападения на паразити, растения и животни.

В зависимост от типа на почвата и датата на сеитба, семената се поставят на дълбочина от 4 до 7 см, като се внимава:
• почвата да не бъде твърде влажна;

• семената да се намират в достатъчно добре обработена почва, за да могат да имат контакт със земята;

• на твърди почви, буците да се разполагат предимно на повърхността, тъй като царевицата пониква добре на каменисти почви и такива с буци пръст;

• редовно се прави загърляне, за да се осигури дружно поникване на посевите.

Еднаквата дълбочина на засяване е по-важна от еднаквото разстояние между растенията в реда.

Важно е да се помни

Ако повърхността на почвата е пресъхнала, то ще трябва да се направи избор – да се сее повърхностно в суха почва или дълбоко в прохладния слой. Компромисно решение ще доведе до поникването само на част от семената, ако времето остане сухо дълго време.
На черноземни почви подготвената повърхност често замръзва, затова семената трябва да се сложат на дълбочина 4-5 см, в плътния слой почва.

В просъхнала почва семената се запазват добре, ако не достига топлина за прорастване и растеж. Семе, започнало да прораства (набухнало), трябва да има възможност да се развива непрекъснато до стадия на прорастване.

Скорост на сеитбата на царевица

Съвременните хибриди гарантират качества, осигуряващи равномерно и бързо прорастване. Така доброто прорастване зависи на първо място от самия земеделец.Многобройни опити са показали, че върху равномерноста на посевите оказват влияние скоростта на работа и качеството на сеялката, както и подготовката на почвата.

Тези опити са показали също, че качеството и равномерността на засяването предопределят дружното поникване. Растение, поникнало няколщо дни по-късно и изоставащо от съседните с няколко листа, може да даде с 30 на сто по-малко добиви от останалите растения поради конкуренцията. Разликите в стадия на развитие на растенията в един ред са по-важни, отколкото разликите в съседните редове, дори и въпреки факта, че ефектът на границата се усеща при провеждането на опитите.

При скорост над 6 км/ч се увеличава неравномерността на посевите, дори при използването на съвременни пневматични сеялки в добро състояние. При висока скорост зърната се засяват повърхностно, което привлича птиците. Прекомерната скорост на първо място се отразява върху системата за засяване, тъй като е практически невъзможно да се програмира плътността на посевите. При скорости от 6 до 12 км/ч се губят до 10 на сто от засетите семена.На пазара вече се предлагат сеялки от нов тип. Сеялките с пневматично подаване и засяване на семената позволяват да се работи на скорост над 10 км/ч. С появата на пазара на бързи сеялки (Amazone EDX, Horsch Maestro, Vaderstad Tempo) на преден план излиза въпроса за запазването на качеството на сеитбата при увеличаването на работната скорост.

Скорошни опити, проведени от Института за растениевъдство  ARVALIS (Франция), са обнадеждаващи и потвърждават мнението на потребителите. Увеличаването на работната скорост при сеитбата до  11 км/ч при преминаването на машинато от 7 до 11 км/ч. не води до влошаване на качеството на сеитбата, тъй като сеялките са тежки, а засяващия блок на машината притиска почвата, ограничавайки вибрациите на дисковете, които са причина за неравномерната сеитба при сеялките с традиционна конструкция. 

Повторната сеитба на царевица рядко се оправдава

При недружно поникване е изключена повторната сеитба, редом до вече поникнали на места растения. Растенията от втората сеитба ще страдат от конкуренцията на по-развитите си съседи, а също така ще бъдат стерилни. Ако се налага да се презасява, то трябва да се сее в зоната, където семената са покълнали зле. С оглед на разходите за повторна сеитба, намаляването на потенциала поради късната сеитба, способността на царевицата да компенсира част от поникналите растения, се установяват гранични показатели за презасяване от 55 000 растения за ранните сортове и 45 000 при късна сеитба.Трябва да се вземат под внимание сроковето на презасяването. Зрелостната група на избрания сорт трябва да позволява узряването на растенията.

Важно е да се помни

Каквато и да бъде сеялката, обаче, както и да бъде подготвена почвата, качеството на работа е гарантирано при скорост от 7 км/ч. Сеялките за бърза сеитба на стандартно подготвени почви запазват способността си качествено да засяват семената на скорост до  11 км/ч. Над този показател, качеството може да се влоши. Да се увеличи производителността на сеитбата, особено при континентални условия с ограниченият им времеви прозорец, без вреда за качеството й и поникването на растенията, може само увеличавайки редовете на сеялката.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини