Все по-често се говори, че продоволствената криза чука на вратата. От днес вече трудно се намира хляб на цена под 2 лв.
„Най-жалкото е, че българското правителство не може да осъзнае, че сме на прага на продоволствена криза. За 2 месеца не са предприети никакви мерки. Правителството беше решило да купи зърно от стара реколта, аз бях против това, след един месец започва жътвата, не е купен и 1 кг. Държавата може да създаде спънки, но не може да ограничи износа“, коментира бившият земеделски министър Мехмед Дикме в студиото на „Денят ON AIR“.
Той е категоричен, че никой производител няма да се съгласи да продаде на държавата зърното си на цена от 600 лв., след като на пристанището в Бургас пшеницата се товари на 670 лв. на тон.
„Очакваната нова реколта зърно е около 7 млн. тона. Вероятно 5-6 тона ще бъдат изнесени и догодина по това време България може да изпитва недостиг“, прогнозира Дикме .
Според него държавата не може да си позволи да изкупи и съхранява зърното на складове, защото няма такива. Затова препоръча изкупуване и плащане на наем на зърнопроизводителите, които да го съхраняват.
Дикме очаква хлябът да продължи да поскъпва.
„Цената на килограм хляб няма да бъде под 3 лв. Очаквам скоро да има увеличение на цената и последващо увеличение. Но зърнопроизводителите нямат вина, те не са спекуланти. Те миналата година торяха с торове за 500 лв. на тон, сега – с 2000 лв., горивото от 1,50 лв. вече е 3,50. Себестойността е различна“, заяви бившият земеделски министър.
И препоръча на управляващите да помогнат адекватно на социално слабите.
„За богатия и 20 лв. да стане хлябът, няма да му е проблем, но за бедния хляб от 3 лв. и кисело мляко от 2 лв. ще е проблем. В бюджета има много повече приходи от ДДС. От всяка бутилка олио хазната прибира по 1 лев. Пари има, държавата трябва да знае как да ги разпредели правилно“, подчерта Дикме.
Той очаква хората да излязат на протести, защото заплатите няма да им стигат. А като следващ сектор, в който назряват проблеми, посочи производството на олио.
„Днес Франция изкупува голямо количество слънчоглед от България. Нека министърът седне с масларите, България да спре да изнася слънчоглед, а рафинирано олио. Да може да се преработва тук. Проблем може да има и с прибирането на реколтата. 95% от петрола у нас се внася от Русия. Ако няма гориво, земеделците няма как да приберат продукцията си„, предупреди Мехмед Дикме.
И препоръча на земеделските производители да се презапасят с гориво, за да не изпитат затруднения само след няколко седмици.