Очаква се българските производители да блокират логистичните центрове на търговските вериги, каза за „Гласът на земеделеца“ Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводиелите. Най-вероятно това ще се случи в края на септември, когато картофопроизводителите приберат продукцията, а търговските вериги откажат за пореден път да я реализират.
„На среща в Министерство на земеделието с представители на веригите супермаркети ни обясниха как в нашия сектор са изсипани милиарди и нищо не се било променило. Нямало количества, нямало партиди и доставки. Това не само че не е вярно, но в сезоните, в които има стока, производсвото на българските производители посмъртно не може да стъпи във веригите, без да мине през прекупвач, обясни Тодор Джиков. Нека да бъдем градивни“.
По информация на НАК с днешна дата членовете на асоциацията, които искат да продават на веригите продукция разполагат прогнозно с около 32 000 тона картофи сорт „Сорая“ за директна консумация, 17 000 тона „Джили“ кухненски сорт за директна консумация и 7000 тона ранен сорт „Агата“. За миналата година по маркетингови данни, публикувани от Сдружението за модерна търговия, веригите, влизащи в сдружението, в България са продали 19 000 тона картофи.
„Тоест ние можем и искаме да им предложим три пъти повече като количество. Имаме 5 модерно изградени пакеажни центрове на колеги, членуващи в НАК – в Ихтиман, в Самоков, в Гоце Делчев, в Трън и във Велинград, които пакетират както собствено производство, така и на други производители. Имаме пълната възможност да предоставим каквито количества ни поискат и каквото качество ни поискат“, категоричен е Тодор Джиков.
Според картофопроизводителите световна практика е да се продават първо местните продукти, и едва след края на сезона да се премине към внос. Но в България не е така.
„През пролетта на миналата година, когато ние не успяхме да реализираме българските картофи в търговските вериги, за да се продадат вносните, бях на среща в Румъния с една от техните вериги. Търговецът ми каза: „Тук е картофопроизводителен район. Докато не изкупим и не продадем картофите на местните земеделци, и на 5 стотинки да ми ги караш, няма да ги взема“, споделя своя опит картофопроизводителят.
Според НАК е необходима националноотговорна политика.
„ У нас представителите на веригите ми казват, че ЕС ги пазел и имало свободно движение на стоки. Това е защото не сме им блокирали още логистичните складове, както направиха колегите в Германия, изразява недоволството браншовия лидер. И този въпрос не стои само пред нас, а пред почти целия сектор на производство на храни в България. Ако погледнете фирмите, които продават в търговските вериги, това са едни и същи 7 фирми, от които 6 не са производители, и през които ако не минеш, на практика не можеш да влезеш.
Не може да се възстанови производството на плодове и зеленчуци, колкото и милиарди да са вложени в сектора, без да има пазар. Няма ли пазар, никой няма да произвежда. А достъпът до пазар ни се отнема нарочно. С почти 10% на година се увеличават продажбите на плодове и зеленчуци през веригите. Пазарите на практика затвориха. Къде да продаваме?“.