Германският министър на земеделието Джем Йоздмир, който отдавна отхвърля идеята за спиране на задължителното правило за сеитбооборот на Общата селскостопанска политика на ЕС, промени решението си и обяви намерението си да насърчава отглеждането на зърнени култури върху земя, която трябваше да бъде оставена под угар тази година . Но има нюанси
Симон Мишел-Берге говори за клопките на спирането на сеитбооборота в Германия в статия на портала Agrarheute.com.
„Германският министър на земеделието Джем Оздмир иска да използва възможността, предоставена от Европейската комисия, за да спре задължителните правила за сеитбооборот и оставянето на угар на земеделска земя, за да защити биологичното разнообразие и здравето на почвата през 2023 г. В същото време фермерите са призовани да решат индивидуално дали искат или не. Но тези, които се възползват от възможностите, ще загубят екологичните субсидии.
Според германското министерство на земеделието компромисно предложение, представено от Йоздемир в петък миналата седмица, предвижда, че допълнителни зони за защита на видовете няма да влязат в сила най-малко до 2024 г.
Съгласно тази наредба част от земеделската земя трябва да се използва за опазване на видовете, като се забранява отглеждането на една и съща култура в продължение на две години подред върху едно и също парче земя, за да се защити почвата.
Както обяви Федералното министерство на земеделието, правилата за сеитбообръщение ще бъдат прекратени еднократно през 2023 г., което ще позволи на германските фермери например да засяват пшеница след пшеница. Но отглежданата пшеница трябва да е с хлебопекарни качества. Буквално Оздемир каза: „Вярвам на думата на всеки: правя този компромис в името на чинията, а не, за да отиде зърното в резервоара или или в хранилката на животните.“
Според Федералното министерство на земеделието задължителното разпределение на 4% от обработваемата земя за екологични цели ограничава отглеждането само на зърнени култури (с изключение на царевица), слънчоглед и бобови растения (с изключение на соя).
Земеделски производители, които използват възможността да отгеждат пшеница на тези 4% от земята си, ще загубят правото си на екологични субсидии.
Стопаните, които нямат задължителни угари през 2023 г., няма да могат да участват в екосхемата, която предвижда финансиране в размер от 1300 до 300 евро/ха.
Според редакторите на Agrarheute възниква въпросът защо Европейската комисия излезе толкова късно с предложение за спиране на правилата за сеитбообръщението. За фермерите не е лесно да решат дали да засяват земята под угар или не, защото тогава се губи финансиране. Нещо повече, в някои федерални провинции подкрепата от второ ниво до голяма степен се основава на органично регулиране. В допълнение, фермерите може вече да са поръчали семена, торове и други суровини въз основа на предишно изчисление. И накрая, предвид високите цени на зърното, много фермери вероятно ще се замислят дали изобщо има смисъл да участват в тази временна мярка.