По време на дебат посветен на ситуацията с Украинските зърнени култури на европейския пазар, евродепутатите обсъдиха новите мерки, приети от Комисията, за облекчаване на пазарния натиск върху селскостопанските производители в съседни на Украйна страни. Изтъкнато бе, че в близките до Украйна държави-членки, вносът на зърнени култури през т.нар. „коридори на солидарността“ изкривява местните пазaри, повишавайки цените на зърнените култури. В резултат пет държави – България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария забраниха вноса на украински зърнени и хранителни продукти на своите пазари през април.
В рамките на дебата, комисарят по земеделие, Януш Войчеховски посочи, че ЕК е представила пакет от мерки за отстраняване на отрицателните последици от вноса на определени земеделски култури от Украйна, стига петте засегнати държави да оттеглят едностранните блокади. Комисар Войчеховски изтъкна, че на 02 май Комисията е приела временни превантивни мерки, обхващащи четирите най – чувствителни култури: пшеница, царевица, рапично и слънчогледово семе, като транзитът им към трети държави ще продължи без ограничения на територията на държавите-членки, с изключение на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, а ЕК е в готовност да осъществи оценка на състоянието на пазара на ЕС спрямо вноса и на други продукти и да въведе клаузата за сигурност и допълнителни подкрепящи мерки, ако това е необходимо. Той подчерта и допълнителната извънредна помощ от 100 млн. евро за засегнатите фермери от петте страни, в допълнение на първоначално отпуснатите в началото на април 56.3 млн. евро за България, Румъния и Полша.
В отговор, евродепутатът от ДПС/Обнови Европа, Атидже Алиева-Вели настоя, че „Ситуацията с Украинското зърно на европейския пазар показа, че са нужни още мерки. Тежкото положение на производителите от Източна Европа, изисква общи европейски решения и спешни мерки, запазвайки солидарността ни с Украйна.„
„Днес говорим за сектор зърно, но са засегнати и секторите мляко, месо, плодове и зеленчуци, мед. Българските производители, които получават най-ниските плащания в ЕС, настояват да знаят ще продължи ли наложената забрана, ще се допълва ли тя с нови продукти, ще се гарантира ли и занапред засиления контрол за транзитно преминаване на тези продукти, ще има ли адекватна финансова помощ за засегнатите земеделци, защото вече обявената не е достатъчна.
Българските и европейските земеделци трябва да получат подкрепата на Европа.“, допълни българският евродепутат.
Още на 18 април групата „Обнови Европа“ в ЕП прие позиция, настоявайки извънредните мерки, предложени от Европейската комисия и едностранните решения на засегнатите държави-членки да бъдат заменени с европейски, прагматични и конструктивни решения, които да запазят търговията със селскостопански продукти с Украйна, но и да защитят земеделските производители от ЕС. Центристката група настоя за въвеждане на ясни обозначения за транзитно преминаване на украинските зърнени култури, които да не дават възможност за разтоварване на територията на държави-членки, а доставките на зърнени култури с дестинация в ЕС да бъдат предназначени само за държави членки, които имат нужда от това. Изтъкнати бяха и нуждата от фитосанитарни сертификати, за да се избегнат спекулации относно качеството и засилен контрол от ЕК и държавите-членки за гарантиране на прилагане на правилата.
Топ новини сега