Започнахме жътвата, съобщи за Гласът на земеделеца, Илия Проданов, председател на УС на НАЗ. Той е поканен от земеделският министър Кирил Вътев за съветник, но до понеделник, когато ще дойде в София, за да се включи активно в административната работа, цялото му внимание, както на всеки един земеделец е насочено върху най-належащото – да бъде прибрана реколтата.
„Започнахме жътвата на ечемик днес, каза Илия Проданов. Като за първи ден настройваме комбайните, пробваме влагите, ориентираме се. Засега не мога да кажа детайлна информация за добивите. Но ечемикът е готов, влагата вече е нормална за жътва. Пожелаваме си оттук нататък времето и машините да са с нас“.
Илия Проданов сподели, че вече е имал среща с министър Вътев, а от другата седмица отново ще бъде на поредица от работни срещи в МЗХ. Предстой да се пусне проектонаредба за разпределението на 16-е милиона евро, които ЕС отпусна от Кризисния резерв в подкрепа на българските производители на слънчоглед, пострадали от войната в Украйна. Подготовка на тази наредба е оставена от предишното ръководство на Министерството на земеделието, но тя още не е разписана. По нея има и възможност за 100% национално съфинансиране, което би могло да бъде заложено в новия бюджет на държавата.
„За нас е по-важно Кампанията по очертаването да приключи нормално, каза Илия Проданов. Там има много неща, които трябва да се довършат – и наредби, и бутонът за приключване не е включен още. Това е и основната ми задача в Министерството на земеделието. Министърът, колкото и да има желанието, няма подготовката, за да свърши това“.
По отношение на пазарите, Илия Проданов каза, че няма промяна. Нещата продължават да са зле.
„За момента има затишие сред колегите по простата причина, че сега на първо място ни е да приберем реколтата. В момента всеки разсъждава на тази тема. По жътва пазарите ги оставяме винаги малко на заден план. Но съм сигурен, че след като ожънем тази дискусия отново ще стартира“.
Всеки се е спасил по някакъв начин поединично с решаването на въпроса къде ще бъде прибрана реколтата. Някои са дали зърното на склад, други са закупили чували за съхранение, трети са продали на безценица.
Времето също не помага. И докато в Източна България сушата продължава да е страшна и повече от месец не е имало дъждове със стопанско значение, то в западната част на страната прекомерните количества валежи създават проблеми на полето. Там пшеницата се разболява, поляга, почернява, пада качеството. Картината в страната откъм влага е изключително шарена.
„Молим се времето през следващите 20-25 дни да е с нас. Да няма бури и градушки, за да можем да ожънем. Пожелавам спорна и безаварийна жътва на всички колеги!“
Ася Василева