Общината в града, славещ се като Овощната градина на България, планира много по-богата и атрактивна програма
По-интересен, с обогатена програма и много нови събития, както и с атрактивни сценични изпълнения ще бъде тазгодишният Празник на черешата в Кюстендил. За производителите на сладкия плод годината беше исторически трудна и им нанесе тежки удари, но въпреки това традицията ще бъде спазена, а организаторите – Община Кюстендил и Института по земеделие в региона, неслучайно наричан Овощната градина на България, са се постарали да компенсират лошата 2023-та с един тридневен празник, още по-пищен от досегашните. Той предстои на 23, 24 и 25 юни, а домакините подчертават, че всеки е добре дошъл.
Това научи “Гласът на земеделеца“ от Емануела Миланова, старши специалист в Отдел “Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил. Неизбежно разговорът потръгва с различното, случило се до момента през настоящата година. Служителката споделя, че вероятно в предстоящото издание на празника няма да има чак такова разнообразие от сортове и богат асортимент от череши както в минали издания. Ще има все пак хубава и качествена продукция, която гостите ще могат да опитат и да си купят. Положението не е чак толкова страшно, има череши. Но белите череши все още не са узрели заради студената пролет.
“Обикновено представяме и много бели череши, а най-красивите пана и картини стават, разбира се, с различните цветове на плодовете – казва Миланова. – В третия ден, например, ще направим демонстрация как се приготвя сладко от череши и ще почерпим гостите на празника с него. Имахме желание да бъде от бели череши, но те просто още не са готови, така че вероятно ще бъдат червени. Съобразяваме се с обстоятелствата. Надяваме се времето да бъде хубаво, защото прогнозите пак са за бури и дъждове. Колкото до разнообразието, може и да ни изненадат, защото Кюстендилско е доста обширен регион, има селища и землища на различна надморска височина, в различните населени места зреят по различно време черешите. Засега получаваме сигнали, че няма много череши, че белите не са узрели, но пък от Института по земеделие винаги правят всичко възможно, за да представят поне сто сорта череши на празника. Така че при всички положения те ще представят разнообразие“.
В тридневната програма има доста нови моменти и атрактивни събития. Повече ще бъдат концертите. Атракция ще бъде демонстрацията за приготвяне на сладко. В петъчния ден ще бъде един от най-интересните акценти в програмата – кулинарният фестивал, за да може гостите да бъдат посрещнати именно с череши.
“Ако българинът посреща гости с пита и сол, при нас посрещането е с череши – допълва Емануела Миланова. – Така че всеки, който пристигне още в петък, ще може да дегустира, да си купи сладкиш с череши, да участва в игрите, в голямото надяждене с череши, победителите от които ще получат парични награди от Община Кюстендил. Обикновено те са от 20 до 150 лева, размерът им за тази година предстои да бъде определен. Ще има два големи концерта, гостуват ни Михаела Маринова, Тино, едни от най-добрите български изпълнители. В съботния ден на сцената ще видим популярната група “Легендите“, Данчо Караджов, Митко Кърнев, Стенли. Много посетители идват специално заради концертите в града ни. Тази година в празника ще участват и от списание National Geographic Kids с ателиета и занимателни работилници, в които ще представят по научен, но и достъпен начин как се развива черешата, как расте едно дърво, как дава плод и как той узрява, защо той е сладък, тъй като и те са запознати, че в Кюстендил растат едни от най-сладките череши заради благоприятните климатични условия. Гости ще ни бъдат и партньори на изданието от “Музейко“. Неделният ден общо взето, е насочен към малките ни гости. Те ще могат да участват и в демонстрацията за варене на сладко. Който иска да опита, ще трябва да се постарае да изчисти малко череши със собствените си ръце за следващото сладко, което ще варим на място. Това ще бъде нещо като уъркшоп, атракция за гостите. Така че ще има и какво да научим от майсторите и от традициите за приготвяне на легендарното черешово сладко“.
Предстоящото издание на Празника на черешата е 16-то. Овощната градина на България – Кюстендил ежегодно посвещава няколко дни от месец юни на кюстендилската череша.
Изложението на плодовете на овощния труд за страната започва от гр. Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието “Майка на българското овощарство”.
Събитието се организира ежегодно от 2008 година насам. Неизменен партньор на Община Кюстендил е Институтът по земеделие – Кюстендил, който представя разнообразието и новостите в черешопроизводството у нас.
Акцент на празника е изложбата-базар на череши и черешови произведения. Изложбени маси биват аранжирани и покривани с този ярък и вкусен плод – подреждат се и майсторски изплетени вешала.
Провежда се базар на кюстендилски череши, с участието на местни земеделски производители. Търговци и занаятчии от цялата страна представят своите майсторски произведения. А гостите на празника участват в състезателни игри с череши.
Ежегодно един от трите дни е посветен на Кулинарната надпревара „Череши в кухнята“. В трудолюбивите ръце на кюстендилските кулинари този плод намира широко приложение – красиви пити, сладка, компоти и сиропи от череши красят конкурсните маси, а кюстендилци и гостите на града с изумление откриват многообразието на черешовия свят и опитват от неповторимите кюстендилски изделия и ястия с череши.
Всяка година културни събития и открити сцени допринасят допълнително за доброто настроение на гостите на празника.
“Всяка година Институтът по земеделие в обедните часове на съботния ден представя десетте най-перспективни и най-успешни сорта череши, които се разработват от екипа на научната организация – разказва още Емануела Миланова. – През целия ден те дават изключително много информация на гостите и отговарят на всички въпроси, които ги вълнуват. Специалистите и сега ще бъдат на разположение през целия ден и ще обръщат внимание на всеки, който се нуждае от специализирана информация по темата“.
Празникът винаги протича при изключителен интерес от страна на земеделци не само от региона домакин, но и от различни краища на страната. Не липсват и гости, за които именно това е водещият мотив да се включат в събитието. То им помага да създават много успешни контакти както с експерти от Института по земеделие, така и помежду си. В основата на празника е търговското изложение на което тази година 37 производители на череши ще предлагат продукцията си на площад “Велбъжд“.
Отново има много жив интерес от търговци от цялата страна. Очаква се да има около 200 щанда с различни стоки и продукти, повечето от които – дело на сръчните ръце на български занаятчии. Много от тях предварително се подготвят с продукти, свързани с черешата. Така че празникът винаги е различен, уникален, атрактивен.
Най-силен интерес будят щандовете от художественото изложение на красиви пана, изработени от разноцветни череши.
“Доколкото сме запознати, на много места по света са се правили празници на черешата, има и земеделски празници в чест на този плод, но като тези картини, като тези вешала, като тази красота и колоритност, която може да се види в Кюстендил и която изработват представителите на читалищата в региона, никъде другаде няма – с гордост допълва Емануела Миланова. – Така че това е един от основните акценти. Приканвам всеки, който има възможност, да заповяда на празника. А ако трябва да избере само един ден, нека това да бъде събота, защото изложението на уникалните пана от череши и вешала е само в събота. В програмата има и конкурси за най-едра череша, най-красиво черешово пано, най-атрактивното вешало – това е наниз от череши, характерен само за Кюстендилския край. Това е много стара традиция. Кюстендил от много години е бил Овощната градина на България. А някога нашите баби са нанизвали малки пръчки с череши с двойни дръжки, които са ставали като гроздове. Обикновено те са били на някаква мярка – килограм или два. Така са ги продавали на гарата на пътници, които пристигат или заминават. И всъщност това е една прекрасна традиция, наистина характерна само за нашия край, които ние сме вплели в Празника на черешата. Тук се правят изключителни форми от тези сплетени череши и ние награждаваме най-атрактивната. Награждаваме и най-богатите щандове, с най-разнообразен асортимент, най-богата аранжировка. Стараем се да възнаградим всеки, който с много труд, с много любов и с много усилия подготвя тази красота. Повярвайте, старанието е наистина голямо. Различни участници са ми споделяли как по цели нощи изплитат вешалата от череши, защото това е един изключително нетраен плод, всичко се подготвя непосредствено преди празника и си отива заедно с празника. Единствено фотографиите остават. Това е едно невероятно, но моментно изкуство. Ако не дойдеш да го видиш на място, няма как да се докоснеш до него. Може би това е най-хубавото на празника ни“.
Част от програмата е и фолклорен празник, в който ще участват много кюстендилски таланти. Ще бъдат представени различни стилове, творби с различно звучене, за да бъде удовлетворен всеки вкус. Ще участват и много деца от училищата и детските градини в региона, както и в кулинарния конкурс в петък.
“Обхващаме почти всички групи от кюстендилската общественост, всички се включват с голям ентусиазъм в подготовката и провеждането на Празника на черешата, а всички гости са добре дошли ще направим всичко възможно, за да им бъде приятно и пак да дойдат“ – допълва на финала Емануела Миланова.
*Снимки – Община Кюстендил
Стоимена Александрова