Спирането на безопасния коридор в Черно море и неотдавнашните атаки срещу логистиката на украинските пристанища имат и ще имат последици на международния пазар на зърно. Но какво да кажем за торовете?;
„Можем ли да видим повторение на ситуацията от пролетта на 2022 г., когато цените на торовете се повишиха до рекордни нива и застрашиха световната продоволствена сигурност?“, пита Организацията за пазарна информационна система за земеделие (AMIS).
Безопасният коридор беше създаден през юли 2022 г. и помогна за възстановяването на селскостопанските потоци, въпреки че официалните данни показват, че през тези пристанища не е осъществяван износ на торове.
Заедно със споразумението за посредничество беше сключено споразумение и за улесняване на износа на руски храни и торове. Руската федерация беше най-големият износител на амоняк в света през 2021 г., но износът й е силно засегнат след избухването на войната в Украйна.
Ситуацията е различна за другите торове, посочват от AMIS. Износът на руски карбамид и фосфати се ускори през 2022/2023 г., тъй като износителите пренасочиха логистиката през вътрешните пристанища в Балтийско море, като исторически високите международни цени покриват допълнителни транспортни разходи.
Краят на коридора потвърждава, че износът на торове от Черно море няма да се върне към предишното си „нормално“ положение в скоро време. Световната търговия обаче имаше време да се приспособи след избухването на войната и може да се очаква да продължи да осигурява адекватни доставки, стига да не възникнат нови проблеми.
AMIS смята, че цените на торовете са реагирали на последните събития и са продължили възходящата тенденция, която вече е започнала през юни след няколко месеца на спад на цените.