Решенията ще се взимат с обикновено мнозинство
Конституционният съвет по поземлената реформа в МЗХ днес проведе първото си заседание и прие правилата, по които ще работи. Съставен е от 39 участници, много повече от които са от държавната администрация – ръководители на ведомства, дирекции и отдели и около десетина браншови организации.
След около месец и половина-два ще е следващото му заседание, на което вече ще се приемат и конкретни предложения относно промяна в нормативната база.
Според ресорния зам.-министър Георги Тошев още на второто заседание браншовете могат да внесат становищата и предложенията си.
Сега поземленото законодателство е като една джунгла от нормативи, заяви след заседанието Веселина Ралчева от Българска асоциация „Биопродукти“. Според нея биологичните производители са от най-пряко засегнатите от това, защото много от тях ползват земя от държавния и общински поземлен фонд и се срещат пряко с недоразуменията. Асоциацията е готова със своите предложения за промяна, допълни тя.
Може би следващите, които са силно заинтересовани от това Законът за собствеността и ползването на земеделските земи и останала нормативна база да бъдат променяни са животновъдите. Според тях грешките в кадастралните планове са нещо, което трябва да се изчисти, очакват най-накрая да има стройна регламентация за стопанските дворове и СИЗП.
Конкретно най-спешно ги касае проблемът с достъпа до пасищата, разбира се, заяви Юлия Куюмджийска от Обединени български животновъди. И ние сме готови с предлженията си още за следващото заседание, заяви и тя.
Държавният и общинският поземлен фонд трябва да станат инструменти за политика в земеделието, а не касички за пари, допълни Димитър Зоров от името на организацията на говедовъдите.
Дълги години в това красиво ведомство – МЗХ, се неглижира темата със земята и поземлените отношения, заяви Стефан Асенов, изп.-директор на БАСЗЗ-Българска асоциация на собствениците на земеделски земи – това продължава едни 33-34 години. Крайно време е да започнат да се решават проблемите и да се изчистват конфликтните точки и казусите – един по един, за да бъде собственикът на земята защитен от българската Конституция, което сега не е факт.
…На наш въпрос министър Кирил Вътев отговори, че неизбежно ще привлекат добри експерти и юристи, които да бъдат в помощ на Консултативния съвет при тълкуването на казусите и взимането на решенията.
Министър Кирил Вътев добави: Не може да се търпи повече това безобразие в България хора без животни да взимат пасищата , да получават субсидия за тях и да ги преотдават на животновъдите, което е повече от порочно.
Диана Ванчева
Крадец на прехода Венцислав
Върбанов измисли закона за
ЗАМЕНКИТЕ ! България загуби
12 милиарда.