За въпросните бенефициенти всички изисквания и доброволно поемани задължения са част от Наредба № 10 от 2023 г.
Изискванията са твърде много на брой и засягат общите условия, които трябва да бъдат съобразени при кандидатстване за подпомагане по различните интервенции. Сложни са, прочетете ги внимателно, както и наредбите, които ги регулират.
- Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство
Многогодишният ангажимент се изпълнява върху едни и същи площи в 5 последователни години – географско местоположение и размер на площта.
В периода на многогодишния ангажимент следва да се спазват съответните базови изисквания по приложение № 9 от Наредба № 10 от 2023 г., както и:
общите и специфичните принципи за интегрирано управление на вредителите и изискванията от Наредба № 9 от 2021 г. за интегрирано производство на растения и растителни продукти и контрола върху интегрираното производство.
да се води документация за осъществяване на дейностите съгласно образците на заявления, уведомления, протоколи, декларации, дневници и други в съответствие с чл. 3 от Наредба № 9 от 2021 г. и да се спазват задължителните указания на изпълнителния директор на БАБХ.
Към 1 януари на годината на кандидатстване земеделският стопанин да е вписан в публичния национален електронен регистър на лицата, които извършват интегрирано производство на растения и растителни продукти.
До 30 юли 2024 г. за отглежданите сортове зърнено-житни култури съгласно приложение № 3 от Наредба № 10 от 2023 г. и въз основа на номерата на земеделските парцели в ИСАК в ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ се предоставят информация и копия на официалните документи за закупените и използваните стандартни или сертифицирани семена съобразно оптимални разходни норми за единица площ съгласно приложение № 4 от Наредба № 10 от 2023 г.
- Насърчаване на естественото опрашване
Възможност за финансово подпомагане за едно стопанство по една от следните операции, с която се поема 5 годишен ангажимент, в който не трябва да се намалява броя на подпомогнатите пчелни семейства:
Операция № 1: „Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини)“
или
Операция № 2: „Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство)“
Земеделските стопани трябва да:
притежават и отглеждат не по-малко от 10 бр. пчелни семейства, регистриран в ИИС на БАБХ към началото на текущата стопанска година.
да са вписани в ЕПОРД като собственици или ползватели на пчелин – https://epord.bfsa.bg/auth/login;
да са осигурили извършване на прегледите по програмата по чл. 118, ал. 1 от ЗВД на пчелните семейства в пчелина;
да спазват въведените забрани и ограничения в съответната зона от мрежата Натура 2000, в която е разположен пчелинът.
При извършване на контрола за спазване на изискванията по съответната интервенция се използват и данни от информационната система на БАБХ – GPS координати на пчелините.
Кандидатстване със стационарен пчелин по операцията „Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини)“ за две категории стопанства – от 10 до 150 пчелни семейства или от 151 до 250 пчелни семейства.
В заявения пчелин трябва да се отглеждат до 250 бр. пчелни семейства и:
Да е разположен в обхвата на защитени зони, част от „НАТУРА 2000“, и/или на планинските райони въз основа на GPS координатите от регистрацията му;
В радиус от 2,5 км от GPS координатите на пчелина, площта следва да е заета предимно (над 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или горски територии.
Проверките за начина на ползване на площта е на база начина на трайно ползване на физическите блокове. Като такива, в които се предполага наличие на подходяща естествена тревна, храстовидна и/или горска растителност са следните физически блокове – полски пътища, прокари и просеки (ППП); области с бедна растителност (ОБР); горски територии (ГТ); храсти и затревени територии (ХЗТ); дерета, оврази и промойни (ДОП); пасища, мери и ливади (ПМЛ).
Чрез публичната част на СЕУ на интернет страницата на ДФ „Земеделие“ са предоставени инструменти за справка за разположението на пчелина, но същата има информационен характер и не е проверка за нуждите на осъществявания контрол от страна на ДФ „Земеделие“. https://seu.dfz.bg/seu/f?p=727:8500:::NO:
Кандидатстването по операцията за подвижно пчеларство – „Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство)“ предвижда две дейности, които включват разполагане на пчелните семейства за минимум 14 дни:
- Опрашване на земеделски култури (А) – до границата (до 50 м.) или в земеделски парцел, заявен със земеделски култури по приложение № 10 от Наредба № 10 от 2023 г.;
или
- Опрашване на естествена растителност (Б) – площта в радиус от 2,5 км от GPS координатите на пчелина е заета предимно (над 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или горски територии, включително акациеви, кестенови или липови гори.
Когато се извършва опрашване на земеделски култури (А) в ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ се предоставят следните документи:
Със заявлението за подпомагане заверено копие от договор със земеделски стопанин, за площите и земеделските култури, които трябва да са идентифицирани в ИСАК за съответната година. В договора следва да е посочен и периода на извършване на услугата.
До 30 юли на съответната година се предоставя информация и документ чрез СЕУ за земеделския парцел с номер от ИСАК, на който се извършва опрашването, и номера на животновъдния обект.
В срок до 30 септември на календарната година – приемо-предавателен протокол, в който са вписани данни за номера на земеделския парцел от ИСАК, земеделската култура, денят на разполагане и периода на извършване на услугата.
Земеделските стопани трябва да спазват базови задължения по приложение № 9 от Наредба № 10 от 2023 г. и да:
Осигурят допълнително зимно подхранване и ранно пролетно стимулиране на пчелите.
Ежегодно да подменят пчелни майки с млади племенни майки – не по-малко от 2 на всеки 10 пчелни семейства. Същите не трябва да са финансирани по интервенция „Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“.
Преместването се удостоверява с ветеринарномедицинско свидетелство (ВМС).
- Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия
От 2024 г. доброволно изпълняваните ангажименти, за които е предвидена възможност за финансово подпомагане по интервенцията чрез две операции:
операция № 1 „Отглеждане на устойчиви сортове с разрешени за употреба в биологичното производство продукти за растителна защита“;
операция № 2: „Насърчаване на отглеждането на устойчиви сортове“.
Допустими по операция № 1 са земеделски стопани с площи, когато:
Общият размер на земеделското стопанство е до 10 ха (100 дка) или
С размер на тези, с които е поет доброволен 5-годишен ангажимент през 2023 г., когато тази площ е над 10 ха.
Максимално допустимата площ за подпомагане е 10 ха или до размера на площта на поетия ангажимент през 2023 г., когато същият е по-голям.
Допустими по операция № 2 са земеделски стопани с площи, които не са част от изпълняван ангажимент по първата операция и се отглеждат допустими земеделски култури и сортове, предложени в интервенцията от Селскостопанска академия -ССА.
В периода на изпълнявания ангажимент земеделските стопани спазват задълженията и изискванията по управление на дейностите на едни и същи по размер площи, а за трайните насаждения и многогодишните култури – върху едни и същи земеделски парцели.
Земеделският стопанин предоставя до 30 юли на ДФЗ чрез СЕУ информацията за заявените за подпомагане земеделски парцели за съответната година и копие на документи:
разработена план-програма за извършване на дейностите по направлението, която включва:
а) агроекологичните мероприятия, извършени в съответната година в периода на многогодишния ангажимент;
б) технологията за обработка на почвата;
в) засадените култури/сортове.
за отглежданите и заявени за подпомагане трайни насаждения – документ от агроном, че не са преминали периода си на плододаване съгласно Наредбата за базисните цени на трайните насаждения;
за заявените площи с многогодишна земеделска култура, декларирана като създадена в предходни години – документ, издаден от ИАСАС, с който се потвърждава, че заявеният сорт е съществуващ на земеделския парцел. Документът за земеделския парцел се предоставя на ДФЗ еднократно, освен когато има промяна в заявените площи, култури или
сортове.
Освен спазване на базовите задължения по приложение № 9 от Наредба № 10 от 2023 г. земеделските стопани:
Предвиждат дейности и извършват планираните мероприятия, които позволяват получаване на добив от заявените площи;
При осъществяване на дейностите по операция №1, земеделските стопани не трябва да използват минерални торове и продукти за растителна защита, освен разрешените за биологично производство.
Допустими са земеделски култури със сортове съгласно приложение № 5 от Наредба № 10 от 2023 г., за които до 30 юли въз основа на номерата в ИСАК в ДФ „Земеделие“ земеделските стопани предоставят:
Информация и копия на официалните документи за закупени сертифицирани и/или стандартни семена и/или посадъчен материал, която за долуизброените култури трябва да отговаря на следните минимални норми:
Десертни лозя – минимален брой растения/ха – 2 300 бр./ха.
Ябълка – минимален брой растения/ха – 400 бр./ха.
Слива – минимален брой растения/ха – 350 бр./ха.
Череша – минимален брой растения/ха – 230 бр./ха.
Вишна – минимален брой растения/ха – 400 бр./ха.
Праскова – минимален брой растения/ха – 360 бр./ха.
Малина – минимален брой растения/ха 5 600 бр./ха.
Ягода – минимален брой растения/ха – 40 000 бр./ха.
Домати – минимална сеитбена норма 0,10 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 15 000 бр./ха)
Пипер – минимална сеитбена норма 0,40 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 45 000 бр./ха)
Краставици – минимална сеитбена норма – 0,50 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 15 000 бр./ха)
Пъпеш – минимална сеитбена норма 0,20 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 5 500 бр./ха)
Зеле главесто бяло – минимална сеитбена норма 0,15 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 25 000 бр./ха)
- Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство
Интервенцията е насочена към земеделските стопани, извършващи земеделска дейност, свързана с производството на селскостопански продукти от земеделски култури и сортове от приложение № 6 от Наредба № 10 от 2023 г.
За тези земеделски култури и сортове до 30 юли въз основа на номерата в ИСАК в ДФ „Земеделие“ земеделските стопани предоставят:
Информация и копия на официалните документи за закупени сертифицирани и/или стандартни семена и/или посадъчен материал, като за долуизброените култури следва да се съобразят следните минимални норми:
Череша – минимален брой растения/ха – 230 бр./ха.
Ябълка – минимален брой растения/ха – 400 бр./ха.
Слива – минимален брой растения/ха – 350 бр./ха.
Круша – минимален брой растения/ха – 400 бр./ха.
Праскова – минимален брой растения/ха – 360 бр./ха.
Кайсия – минимален брой растения/ха – 280 бр./ха.
Малина – минимален брой растения/ха 5 600 бр./ха.
Ягода – минимален брой растения/ха – 40 000 бр./ха.
Лоза – за десертните сортове – минимален брой растения/ха – 2 300 бр./ха.
Краставици – минимална сеитбена норма – 0,50 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 15 000 бр./ха.
Пипер – минимална сеитбена норма 0,40 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 45 000 бр./ха.
Главесто зеле – минимална сеитбена норма 0,15 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на посадъчен материал – 25 000 бр./ха.
Чесън – минимална сеитбена норма 650 кг/ха.
Лук – минимална сеитбена норма от семена 2,5 кг/ха; минимална сеитбена норма от арпаджик 400 кг/ха; минимален брой растения/ха при използване на
посадъчен материал – 500 000 бр./ха.
Документ, издаден от ИАСАС, с който се потвърждава, че заявеният сорт е застрашен от генетична ерозия и е съществуващ на земеделския парцел за заявена многогодишна земеделска култура, декларирана като създадена в предходни години.
Документът за земеделския парцел се предоставя на ДФЗ еднократно, освен когато има промяна в заявените площи, култури или сортове;
За отглежданите трайни насаждения документ от агроном, че насажденията не са преминали периода си на плододаване съгласно Наредбата за базисните цени на трайните насаждения.
- Опазване на местни породи (автохтонни), важни за селското стопанство
Интервенцията е с продължителност от 3 последователни години, като в периода земеделските стопани не намаляват броя на животните под броя на одобрените животни от съответния вид и порода, с които са започнали многогодишния ангажимент, освен при:
– загуба на животни, резултат от кражба;
– при смърт от болест;
– при смърт вследствие на нападение от хищници;
– становище за негодността на животното за използване за развъдна дейност от съответната развъдна организация или от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) с препоръка за реализиране на животното за клане за месо или за продажба на друга животновъдна ферма.
Заявените животни трябва да:
– са от породи, вписани в ИИС на БАБХ по чл. 51, ал. 3 от ЗВД съгласно приложение № 2 от Наредба № 10 от 2023 г.;
– се отглеждат от земеделския стопанин най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане;
– имат издаден зоотехнически сертификат от съответната развъдна организация, доказващ произхода им – издаденият зоотехнически сертификат се проверява служебно в информационните системи на ИАСРЖ, като копие от същия при поискване се предоставя при проверка на място от дирекция „Технически инспекторат“ на ДФЗ;
– са идентифицирани в съответствие с изискванията на ЗВД.
Освен спазване на базовите задължения по приложение № 9 от Наредба № 10 от 2023 г. земеделските стопани:
Спазват развъдната програма за съответната порода на развъдната организация;
Отглеждат източнобалканска свиня съгласно изискванията на Наредба № 6 от 2007г. за условията и реда за пасищно отглеждане на свине от източнобалканската порода и нейните кръстоски (ДВ, бр. 29 от 2007 г.);
При загуба на животни, вследствие на клане, продажба, смърт или кражба земеделските стопани представят в ДФ „Земеделие“ до 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, копие от документ, който удостоверява причината за загубата на животните.
- Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)
Съгласно Становище по екологична оценка № 5-4/2023 г. на Министъра на околната среда и водите и отразяването на предвидените мерки в СПРЗСР 2023-2027 г., дейността по извършване на сезонна паша се изпълнява на планински пасища в обхвата:
- националните паркове „Рила“, „Пирин“ и/или „Централен Балкан“ съобразно годишните планове за паша и събиране на сено, издавани от дирекциите на националните паркове;
- природните паркове съгласно приетите планове за управление, утвърдени от Министерския съвет;
- защитените зони от мрежата Натура 2000 с утвърдени планове за управление.
От обхвата на интервенцията са изключени територии над 1800 метра надморска височина в:
- природните паркове „Рилски манастир“, „Витоша“ и „Беласица“;
- защитените зони от мрежата Натура 2000 с утвърдени планове за управление.
Земеделските стопани спазват изискванията, режимите и нормите на натоварване на площите, определени в плановете за управление и одобрени от компетентните органи.
Към заявлението за подпомагане прилагат:
Разрешително за паша за Националните паркове, съгласно чл. 50, т. 5 от Закона за защитените територии;
Копие от документа по чл. 123, ал. 2 от Закона за горите, с който е разрешено извършването на сезонна паша на отглежданите и заявени животни върху площи в природния парк, когато за тези площи няма регистрирани правни основания по чл. 41, ал. 3 и 4 от ЗПЗП;
До 30 юли, когато дейността се изпълнява на територията на природен парк или защитена зона от мрежата Натура 2000, документ за съответствие на броя, вида животни и площта на заявените земеделски парцели с нормите и режимите на утвърдения план за управление, издаден от съответните органи на управление.
Земеделските стопани спазват базовите задължения по интервенцията, съгласно приложение № 9 от Наредба № 10 от 2023 г., в т.ч. забрани, произтичащи от Закона за защитените територии и:
изискванията, режимите и нормите на натоварване на пасищата, определени в плановете за управление и одобрени от компетентните органи;
изискването да извеждат животните на определените пасища 3 месеца от годината в периода май – октомври (90 дни).
Дирекциите на националните и природните паркове могат по всяко време да въведат временни ограничения или преустановят дейности, както и да прекратят пашуването на селскостопански животни, да променят местата за паша, вида животни, нормите за натовареност на пасищата и периода за пашуване и други параметри. Информация за това решение се изпраща в ДФ „Земеделие“;
Изискването животните да са придружавани от пастир (гледач), ако не се придружават от земеделския стопанин;
Изискването придружаващите стадото кучета да не застрашават хора;
Изискването на всяко куче да е поставена „спъвачка“, както и допълнителни обезопасителни средства при необходимост.
- Поддържане на местообитанията на Червеногушата гъска (Branta ruficollis), Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд в орнитологични важни места в обработваеми земи
Интервенцията включва следните операции с различен териториален обхват в обявени защитени зони от Натура 2000, съгласно приложение № 7 от Наредба № 10 от 2023 г.:
(А) Засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитанията на червеногушата гъска на 50% от заявената по дейността площ и с минимум 30% царевица, като в периода на ангажимента се изпълнява на един и същ по размер площи;
(Б) Превръщане на обработваеми земеделски земи в постоянно затревени площи, в гнездови райони на Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд, като в периода на ангажимента се изпълнява върху едни и същи площи.
В публичната карта на интернет адреса на СЕУ на ДФ „Земеделие“ може да бъде извършена справка за специфичния обхват на операциите в интервенцията.
До 30 юли в ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ информация и копие от петгодишен план за управление на площите, който е заверен от агроном и съдържа:
- земеделската култура, отглеждана в предходните години;
- нормата и вида на тревните смески, които ще бъдат използвани;
- технологията за приложението им или периода, в който ще се извършва сеитбата;
- номерата от ИСАК на заявените земеделски парцели.
До 30 септември в ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ копия на фактури и информация от етикетите и за търговеца, и за производителя, от които са закупени вложените тревни смески.
Изисквания по управление за съответната операция:
За операция (А) „Засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитанията на червеногушата гъска на 50 % от заявената по дейността площ и с минимум 30 % царевица“:
Не трябва да се навлиза с техника повече от два пъти в периода 30 ноември – 28 февруари;
Не трябва да се използват и третират площите с родентициди в периода 15 октомври –1 март;
Не трябва да се прибира преди 15 октомври реколтата от 5 % от площите, заявени с царевица или след 15 октомври следва еднократно да бъдат оставени семена от царевица в количества 40 кг/ха.
В ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ се предоставят
неманипулируеми геопозиционирани снимки.
За операция (Б) „Превръщане на обработваеми земеделски земи в постоянно затревени площи, в гнездови райони на Кръстат (царски) орел и Египетски лешояд“:
Засяване на площите с многогодишни тревни смески и/или с многогодишни житно-бобови тревни смески до 30 септември на годината;
Предоставят информация и копия на разходооправдателни документи в ДФ „Земеделие“ чрез СЕУ до 30 октомври на първата година за минималното количество вложени тревни смески за количество минимум 50 кг/ха;
След първата година земеделските парцели, одобрени за участие, се заявяват и поддържат като постоянно затревени площи, които не се разорават в периода на изпълнение на многогодишния ангажимент;
В срока на многогодишния ангажимент земеделският стопанин извършва промяна в начина на трайно ползване за съответните имоти, съобразно ползването на площите като постоянно затревени, участващи в ангажимента.
Важно: В срока на многогодишния ангажимент земеделският стопанин извършва промяна в начина на трайно ползване за съответните имоти съобразно ползването на площите като постоянно затревени. До края на многогодишния ангажимент площите трябва да се включат в слой „Постоянно затревени площи“.
- Възстановяване и поддържане на деградирали пасищни територии
Многогодишен ангажимент от 5 последователни години върху едни и същи площи. Най-малко 80% от площта на заявения земеделски парцел е потвърдено, че е увредена (деградирала) в плана и/или при извършване на проверки. Потенциалният обхват на интервенцията е представен в публичната карта на СЕУ на ДФ „Земеделие“ -https://seu.dfz.bg/seu/f?p=727:8500:::NO:
До 30 юли – план за сеитба, който е изготвен от агроном и е одобрен от специалисти по управление на постоянно затревени площи от Селскостопанската академия – Институт по планинско животновъдство и земеделие – Троян, и/или Институт по фуражни култури -Плевен, и/или Аграрния университет – Пловдив, и съдържащ:
- дефинирана технология за подсяване;
- процесите съгласно чл. 12 от Закона за почвите, които протичат на земеделския парцел и водят до частично или пълно нарушаване на една или повече от функциите на почвата в земеделския парцел – ерозия; вкисляване; засоляване; уплътняване; намаляване на почвеното органично вещество; замърсяване; запечатване; свлачища и/или заблатяване;
- основна причина за деградиране на почвата в земеделския парцел, ползването и нормите на натоварване на животински единици на хектар;
- избраната технология за подсяване и нормата на прилаганите тревни смески. Когато теренът не позволява директна сеитба, същата се извършва ръчно;
- периодите на извършване на сеитбата през първата година, в които следва да се извършва сеитбата, съответно:
а) пролетна: при първа възможност, но не по-късно от 15 април;
б) есенна: при първа възможност, но не по-късно от 15 октомври.
Важно: Размерът на площта в хектари, заявена в нови многогодишни ангажименти от 2024 г., трябва да е равна на размера на животинските единици на селскостопанските/пасищните животни, които са
идентифицирани в подаденото заявление за подпомагане.
Изисквания за изпълнение на дейностите в интервенцията:
Не се използват минерални торове и продукти за растителна защита, с изключение на тези, които са разрешени за използване в биологичното производство;
Не се изграждат нови отводнителни системи;
При необходимост се извършва допълнително косене на плевели, за да се предотврати цъфтежа и разпространение им.
Към 3-та година от многогодишния ангажимент, наблюдаваното тревно покритие следва да бъде повърхностно подобрено, а към 5-тата да има значително подобрение на тревно покритие на заявените площи.
- Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност
През 2024 г. ще се прилагат следните дейности на интервенцията:
Осигуряване на благоприятна жизнена среда/свободна подова площ на животните;
Заявяват се всички животни от допустимите категории ЕПЖ и ДПЖ, отглеждани в животновъдния обект;
На всички животни от допустимите категории следва да е осигурена не по-малко от 15 на сто над минималния задължителен стандарт за свободна подова площ (условия за настаняване на животните) съгласно приложение № 2 към чл. 9, ал. 1, т. 2 и приложение № 3 към чл. 10, т. 1, буква „а“ от Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти.
Животните трябва се отглеждат ЖО в рамките на най-малко 60 дни след крайната дата за подаване на заявления за подпомагане.
Със заявлението за подпомагане през 2024 г.: Становището по образец, което съдържа
информация за:
наличието на сграда/помещение, в която/което се отглеждат заявените животни и че животновъдния обект отговаря на изискванията на Наредба № 44 от 2006 г.;
съответните животни, отглеждани в животновъдния обект, са осигурени параметри за вътрешното разпределение на помещенията за отглеждане на животните (в метри) съгласно таблица 1.2 от приложение № 2 към чл. 9, ал. 1, т. 2 от Наредба № 44 от 2006 г.;
действителните размери на площта на помещението и двора на животновъдния обект, с които се изпълняват задълженията за спазване на нормите за използваема площ за едно животно в животновъдния обект;
информация за броя и вида на отглежданите животни по категории;
спазване на задълженията по чл. 118, ал. 5 от ЗВД.
Важно: Задължително се предоставя становище по утвърдения образец за интервенцията. Информация за наличните площи в животновъдния обект от становището ще се въвежда в ИСАК и използва при осъществявания контрол от Държавен фонд „Земеделие“.
Осигуряване на свободно отглеждане на открито – не по-малко от 160 дни годишно свободно отглеждане на открито, от които 40 дни могат да бъдат на двора и не по малко от 120 дни за свободно пашуване.
Броят на дните се определя от датите на напускане и пристигане на животните в животновъдния обект, отбелязани в регистъра на животните в животновъдния обект и/или в ИИС на БАБХ, освен с изключението по чл. 132, ал. 1, т. 3а от ЗВД.
При ежедневна паша се води дневник, в който се вписват броят на животните по вид и категория с датите на извеждане, идентификационният номер на животните и ЕКАТТЕ на всяко населено място, в
чието землище се намират площите, на които се извършва пашата. Дневникът се заверява от регистрирания ветеринарен лекар в началото и в края на периода на извеждане.
Земеделските стопани, удостоверяват извършената паша с декларация и опис по образец, утвърден от изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“, които се подават в периода от 1 до 31 декември в годината на кандидатстване чрез СЕУ и/или в съответната ОД на ДФ „Земеделие“.
Намаляване употребата на антимикробни средства
Земеделските стопани изпълняват на ниво животновъден обект:
програмата по чл. 118 от ЗВД;
схема/план за профилактични мероприятия съгласно образец, утвърден от изпълнителния директор на БАБХ.
Регистрираният ветеринарен лекар, сключил договор за ветеринарномедицинско обслужване на животновъдния обект изготвя схема/план за допълнителна ваксинация, която трябва да бъде одобрена от съответната ОДБХ на територията, на която се намира животновъдният обект.
Важно: Земеделските стопани разполагат и предоставят при проверка на място одобрения/ата план/схема.
В заявлението за подпомагане земеделският стопанин заявява за подпомагане отглеждани животни в съответствие с одобрения/ата план или схема, за които е предвидена допълнителна ваксинация срещу болестите по приложение № 11 от Наредба № 10 от 2023 г.
Извършваните дейности не са допустими и не могат да бъдат финансирани, когато попадат в обхвата на мерките, предвидени в програмата по чл. 118 от ЗВД, финансирани от държавния бюджет.
Важно: Всички извършени мероприятия (ваксинации и лабораторно диагностични изследвания) на видовете животни, подлежащи на идентификация, се въвеждат в ИИС на БАБХ и се съхраняват като записи в дневника по чл. 132, ал. 1, т. 13 от ЗВД.