Тежък танц е Добруджанският ръченик. Труден, специфичен. Ритуал, а не танц. При него няма подскоци. Той е долу, близо до земята, танц на уважението на земеделците към земята. Танц на свързването със земята и с всяко семе в нея. Не случайно се играе наведен, почти поклонен – с почит пред силата на земята и стихиите. Играе се трудно и пресъздава цялата стопанска година – от сеитбата до жътвата. Мъжете галят земята и се молят на всяко семенце. Жените танцуват нежно, имитират житата, на които мъжете се молят. Добруджанският ръченик е ритуален танц за плодородие. Тежък като добруджанската земя.
И няма по-силна връзка от тази на земеделците със земята. Те са мостът между миналото и бъдещето, както и се вижда от снимките – модерни машини и пазители на традициите. И най-важното, тези груби хора, показват фина душа и връзка с духовността. Не ги подценявайте!
Казват, че щели да ни унищожат. Като научат ръченика – тогава.
Иначе резултатите от започналата жътва в Добруджа, до момента са следните:
В началото на жътвената кампания най-висок среден добив отчитат в община Генерал Тошево- 680 кг/дка. В Крушари стопаните жънат по 650 кг/дка, а в останалите общини по 600 кг/дка. Към момента от засятите 1 204 880 дка с пшеница са реколтирани 113 500 дка.
Жътвената кампания в област Добрич за ечемика и пшеницата започна през предходната седмица. Средните добиви за областта към момента надхвърлят тези от предходната стопанска година, съобщават от Министерството на земеделието и храните.
При ечемика средният добив за областта е 613 кг/дка, като и при тази култура най-висок е добивът на стопаните в община Генерал Тошево- 740 кг/дка. Площите засяти с ечемик в Добричка област са 136 620 дка, като до момента са пожънати малко повече от половината от тях.
В общините Добрич, Добричка и Крушари започна прибирането и на рапица при среден добив от 256 кг/дка.