Трусовете в земеделския сектор зачестиха, а днес вече се превърнаха в земетресение. В днешния ден НАЗ изпрати толкова мейли до аграрните медии, колкото за година не беше писала асоциацията. С единия от тях поиска оставката на един зам.-министър.
Вярно е, че днес само нашият сайт написа за проваленото за втори път обществено обсъждане на подмярка 4,1
от ПРСР 2014-2020, с което условията за кандидатстване са разписани така, че както установили зърнопроизводителите, нито един от тях не можел да отговори на тези условия и да кандидатства.
Но…какво друго освен това не харесва вече НАЗ
и стигна до искане на оставка на зам.-министър Таня Георгиева?
Ето какво!
Според НАЗ земеделски производители от месеци наред недоволствали заради редица неуспехи в работата на ресорния зам.-министър, които водели до сериозни загуби и рискове за селскостопанския сектор.
Зам.-министър Георгиева демонстрирала системна неспособност за справяне с професионалните си ангажименти, както и липса на воля, мотивация и активност за осигуряване и запазване на финансови средства за селскостопанския сектор.
Като най-съществени слабости са посочени следните:
Загуба на средства в размер на 100 млн. лв. за инвестиции
Провален прием по процедура „Инвестиции, свързани с ефективно управление на води в земеделските стопанства“ с бюджет 99.7 млн. лв. по компонент „Устойчиво селско стопанство“ от Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Същевременно не са защитени и прехвърлени определените за приема средства към реализирания прием в края на 2023 г. прием по процедура за „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ от инвестиция „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“, при който е отчетен висок интерес.
- Неуспех с инвестициите за напояване
Планираният прием, наречен „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020 г. не отразява реалните инвестиционни намерения на земеделските производители от редица браншове, което води отново до риск от безвъзвратна загуба на средства.
- Липса на компетентност по бюджетиране
Неадекватно бюджетиране на средствата за подпомагане по Кампания 2023 г. по интервенциите „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“, „Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост“ и по схемите за климата, околната среда и хуманното отношение към животните (еко схеми). Това е довело до неправомерно санкциониране и неизплащане на средства на кандидати по еко схемите.
- Бездействие по отношение на стартиране на инвестиционни интервенции
От стартирането на прилагането на Стратегическия план за развитие на селските райони през януари 2023 г. не е стартирал прием по нито една от инвестиционните интервенции по плана и земеделските производители са лишени от подпомагане за инвестиции в трудни в пазарно и климатично отношение периоди.
- Липса на комуникация с бранша
Професионалният неуспех в управлението на ресорния заместник-министър се дължи до голяма степен на липсата на ефективна, прозрачна и навременна комуникация със земеделския бранш.