Зърнопроизводителите в България очакват лоша реколта от пролетниците

Тази година зърнопроизводителите в България очакват лоша реколта от пролетниците, тя вероятно ще бъде най-тежката през последното десетилетие, като причината за това са трудните климатични условия – много високи температури и липса на валежи.

Фермерите на места дори обмислят дали да приберат пролетните култури, тъй като кампанията ще доведе до допълнителни разходи.

Звезделин Сурев обработва 2000 хектара земя в землищата на Златарица и село Родина. Тази година той е засял 550 хектара слънчоглед и 700 хектара царевица. Той очаква много слаба и нискокачествена реколта заради продължителна суша.

„При слънчогледа долните листа започват да изсъхват от жегата и всичко свършва. Топлият вятър, който духа над растенията, им помага да завършат още по-бързо развитието си. Семената не могат да се напълнят. Добивът ще бъде много малък, до 100 килограма“, коментира той.

Оказва се, че не само на Балканския полуостров в района на Златарица жаркото засушаване спира развитието на царевицата и слънчогледа.

„Повече от месец няма капка дъжд, нещата са плачевни, царевицата е напълно изчезнала. Навсякъде по форумите виждаме снимки и колегите се оплакват навсякъде – както в Северна България, така и в Южна България… Слънчогледът тъкмо пълнеше питата, семето остава празно, листата горят… Отива. На много малко места в страната  виждам посеви, които ще бъдат с добро качество и с добри добиви“, коментира Пенчо Чанев, който е собственик на земеделска фирма в Златарица.

Зърнопроизводителите вече са похарчили значителни средства за тазгодишната реколта. Освен очакването за ниска възвращаемост, те са подложени и на натиск от ниските изкупни цени. Слънчогледът се търгува на цена от 66 цента „на зелено“.

„Имаме оран, дисковане, сеитба, хранене преди сеитба, хранене след сеитба, пръскане с хербициди, пръскане с листни торове и прочие. А продуктите, които произвеждаме, са твърде евтини, и на втората или третата година се връщаме назад! Ако броите под сто килограма на декар и ако броите реалистично, може да е нежелателно да прибирате реколтата, защото реколтата ще доведе до допълнителни разходи“, казва Звезделин Сурев.

„От друга страна, разходите са в пъти по-високи от приходите. Почти всички сме на кредит, а при сегашното състояние на нещата се очаква банките да се превърнат в един от най-големите земеделски производители в следващите 1-2 години“, коментира Пенчо Чанев.

Фермерите споделят, че през последните години климатът у нас непрекъснато се променя и става по-сух. Не е имало толкова дълга гореща вълна като това лято от 40 години.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини