В десятката при доматите – как да не се вкорковява плодът

Това, което ще кажем сега, на всеки се е случвало.

Виждате идеално изглеждащ узрял домат, облизвате се каква салатка ще стане и каква ракийка ще се изпие с нея. Разрязвате го и о,…ужас. Излиза сърцевина,  бяла или жълтеникава, с корковидна твърда текстура. Вие повече не купувате от там.

Но, какво да направи производителят, за да избяга от тази действителност?

Първо, да се образова малко от фирмите, които го разбират и които го могат.

Според експертите на Амитица например, вкорковяването или твърдата сърцевина на домата, известна още като „кочан“, е често срещан проблем, с които се сблъскват производителите. Това може да бъде предизвикано от различни фактори, които влияят на качеството и вкусовите характеристики на плодовете и не винаги е от сорта.

Специалистите, които разбират, са  систематизирали  най- важните причини, както и начините, с които да ги контролирате.

На първо място – недостиг на калций. Калцият е ключов компонент на клетъчните стени и участва в образуването на калциев пектат. Това съединение укрепва клетъчните стени и помага за стабилизирането на клетъчната структура, което е важно за растежа и здравината на растителните тъкани. Освен това калцият функционира като вторичен посланик в клетъчната сигнализация. Той участва в регулирането на различни биохимични процеси и е отговорен за стресови фактори, включително стрес от околната среда и патогени. Недостигът му може да доведе до множество физиологични изменения нарушващи качеството на доматите.

Но това вече има своя отговор –

Делфос Ca  е продукт, който увеличава размера и плътността на плодовете и предлага по-добра устойчивост чрез регулиране на съотношението K / Ca + Mg.

За почвено приложение се прилагат 50-100 мл/дка. Прилага се от образуване на плодовете до узряването им, на всеки 7-10 дни, ако е необходимо.

За листно приложение е подходящ за овощни, лози, зеленчуци и горски плодовев доза 30-50 мл/дка с общо 3-4 приложения на всеки 10-15 дни от момента на образуване  на плода.

За оранжерийни култури, тествайте с концентрация от 0,5% и наблюдавайте.

 -Втората причина за целулозните домати може да е дисбаланса на хранителни вещества и най- вече на калий. Излишъкът на азот и недостигът на калий и магнезий също създават дисбаланс, който нарушава правилното развитие на доматите.

Този дисбаланс предизвиква проблеми в тъканите и образуване на бели жилки. Калият е отговорен за регулирането на осмотичния потенциал в клетките, което помага за поддържането на водния баланс. Той подпомага отварянето и затварянето на устицата, което регулира загубата на вода чрез транспирация.

Недостигът на калий води до нарушаване на осмотичния баланс и водния транспорт в растението. Това предизвиква неравномерно разпределение на водата и натрупване на метаболитни отпадъци, което допринася за вкорковяването.

Калият е критичен за клетъчното делене и разширение. Недостигът му може да доведе до неправилно формиране и втвърдяване на клетъчните стени, което води до образуване на коркови тъкани.

Според изследвания и почвени карти, съставени от различни аграрни институти и университети в България, наличието на калий в почвите варира значително, но като цяло няма недостиг.

Проблемът е в неговата усвоимост и това, че той е в недостъпна форма за растенията и се нуждае от минерализация.

Тук на помощ идват микробиалните продукти като Граундфикс , които минерализират калия и фосфора и балансират хранителните вещества в почвата.

Дози на Граундфикс от 300 до 500 мл/дка го правят  усвоим за растенията и намаляват  нуждите от торене.

Друг продукт, който може да бъде в помощ при превенция от недостиг на калий е  Фантак-Л:

Полифенолите, доставяни от Фантакл-Л, участват в разлагането на органичните материали и в образуването на хуминови вещества и хумус в почвата, което води до по-стабилни и с по-добър катионен обмен капацитет.

При поява на първите симптоми може да се приложи листно Супер 50 прайм (в дози 200 мл/дка, 3 пръскания през 14 дни), който освен че съдържа разтворим калий спомага и за преодоляване на стреса, причинен от абиотични фактори!

Съставът на Фантакл-Л позволява създаването на комплекси с метали, благоприятстващи наличието на важни хранителни вещества като калий и фосфор. Освен това влияе на азотния цикъл, увеличава неговото обездвижване и намалява хранителните загуби, особено в по-малко плодородните екосистеми.

 -На трето място причина за дървените домати може да са и температурни колебания.  Високите температури по време на растежа на плодовете нарушават транспирацията и усвояването на хранителни вещества, като калций. Това води до неравномерно узряване и проблеми с тъканите на доматите.

Амитица има голяма гама антистресори и биостимуланти, които в малки дози могат да помогнат на растението да се справи с възникналия стрес, като увеличат резистентността и имунния отговор!

-Н а 4-о място е неправилното поливане.  Непостоянното или неравномерно поливане причинява стрес на растението. Прекомерното поливане води до излишък на влага, а недостатъчното до суша. И двете състояния водят до физиологичен стрес и образуване на деформации и физиологични промени в тъканите на плодовете!

В този случай освен балансираното поливане, отново програмата против стрес би имала ползотворно влияние.

  • На пето място чак идват генетичните сортови особености. Някои сортове домати са по-предразположени към образуване на бели жилки поради генетичните им особености. Това обикновено се случва при сортове, които имат по-плътна и месеста структура на плодовете.

Такива са сортовете Рома, Сан Марцано, Бифстек, а от българските Идеал, Бонния, Рила и др.

Изборът на устойчиви сортове е от съществено значение за предотвратяване на този проблем.

Спазването на тези пет ключови принципа може значително да подобри качеството на вашите домати и да предотврати образуването на нежелани бели жилки, които намаляват пазарната стойност на доматите

 

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини