Особености, които да знаят кандидатите и проектантите по подмярка 4.1 за напояване….

Кандидатите за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство по подмярка 4.1  трябва да знаят за една особеност, която трябва да спазят.

ДФЗ предложи и управляващият орган прие

кандидатите да посочват непременно кои площи искат да напояват…

Причината е в това, че с нововъведеното определение за „напоявани площи“ и изискването по  условията за допустимост,  те следва да докажат наличието на съществуващи напоителни системи – посредством представяне на разрешително за водовземане или договор за ползване на услуга „доставка на вода за напояване“ с клон на „Напоителни системи“ ЕАД, или сдружение за напояване, или документ, удостоверяващ възможността за предоставяне на услугата „доставяне на вода за напояване“ от клон на „Напоителни системи“ ЕАД или от сдружение за напояване.

А много често в тези разрешителни за водовземане и договорите за доставка на вода не са посочени  конкретните имоти и/или дори площи, които се предвижда да бъдат напоявани.

В такъв случай оценителите ще бъдат поставени в обективна невъзможност да проверят дали действително за площите, за които е разработен бизнес плана, кандидатът има осигурен достъп до услуги за напояване или е титуляр на действащо разрешително за водовземане.

По този повод ДФЗ предложи и беше прието в условията за кандидатстване изрично да бъде посочено, че към списъка с общи документи,

следва да са посочени от кандидата конкретните имоти и площи, които се предвижда да бъдат напоявани

Това ще облекчи процеса, защото по този начин, дори документите на кандидата към настоящия момент да не са пълни с конкретно посочени обекти, той ще разполага с достатъчно време да подаде/изиска от компетентните органи да му бъде издаден документа, съдържащ необходимата информация.

В противен случай, такъв документ ще се наложи да бъде изискван по време на оценката на административно съответствие и допустимост, когато обаче кандидатът ще разполагат със само 15 дни, за да се снабди с него.

Още е прието и друго предложение на ДФЗ с цел по-голяма яснота –

в бизнес плана да бъде създадена таблица, в която кандидатите сами да посочат площите в проекта

със съществуващи напоителни инсталации или в които към 1 януари 2007 г. е действала система за напояване.

В таблицата да се посочва кадастрален номер на имота, площ (в дка) със съществуващи напоителни системи и описание на документа, от който е видно, че кандидатът има осигурен достъп до услуги за напояване за конкретния имот/част от него.

В инструкция към таблицата да бъде указано, че сумарната площ от всички имоти следва да бъде равна на площта на земята, посочена в таблица 4. Сеитбооборот/обработваеми площи по видове култури и среден добив от дка, а документите, от които е видно, че кандидатът има осигурен достъп до услуги за напояване за конкретния имот/част от него, следва да бъдат прикачени към проектното предложение.

За сведение – в частта за „Основни термини и дефиниции за целите на процедурата“ определението за „Нетно увеличение на напояваната площ“ вече ще бъде променено така:  „Инвестиция, свързана с изграждане на системи за напояване извън определените по дефиниция напоявани площи“.

 

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини