Състояние на зърнопроизводството в Русия

От суша до щети от измръзване, метеорологичните проблеми в Русия, най-голямата страна износител на пшеница в света, се очаква да намалят производството на пшеница през 2024-25 г., като оценките варират от 81,8 милиона тона до 86 милиона тона, в зависимост от източника.

Но всички са съгласни, че реколтата ще намалее от миналогодишните 91 милиона тона.

На 19 септември СовЕкон, черноморска изследователска фирма, фокусирана върху пазарите на зърнени и маслодайни семена, ревизира прогнозата си нагоре до 82,9 милиона тона на фона на високите добиви на зърно при първоначалното прибиране на реколтата в азиатската част на Руската федерация. Руското правителство запази оценката си за производство от 86 милиона тона и призовава за общо производство на зърно от най-малко 132 милиона тона.
Наред с пшеницата, основните хранителни култури в Русия включват ечемик, царевица, ръж, овес, просо, елда, ориз и варива. Обработваемата земя възлиза на 88 милиона хектара, с 31 000 селскостопански предприятия, включително 151 000 земеделски земи, според Организацията по прехрана и земеделие (ФАО).

Селското стопанство играе жизненоважна роля в икономиката на страната, каза ФАО, допринасяйки за 25% от нетното производство, заетостта и капиталовите инвестиции.

Две години след началото на войната Русия продължава да атакува селскостопанските ресурси и инфраструктура на Украйна. През септември Русия изстреля ракета, която удари украински кораб, превозващ пшеница, предназначена за Египет.

Русия продължи износа си, достигайки рекордните 60 милиона тона зърно (54 милиона тона пшеница) през 2023-24 г. Този септември тя изнесе 5,5 милиона тона пшеница, подобно на нивото, наблюдавано през 2023-24 г., което накара някои да вярват, че страната отново ще изнесе 60 милиона тона зърно тази пазарна година.

Руската зърнена индустрия претърпя значителна консолидация през последните две години, тъй като западни търговци като Cargill, Viterra и Louis Dreyfus Co. спряха да се снабдяват със зърно в Русия през юли 2023 г. Местните компании разшириха присъствието си и сега представляват повече от 70% от руските доставки на зърно за чуждестранни клиенти. Това позволи на руските власти да поддържат строг контрол върху търговските потоци.

Руските власти се стремят да сложат край на свободното ценообразуване на световния пазар на пшеница със създаването на борса за зърно между страните от БРИКС, която според някои ще създаде картел, наподобяващ ОПЕК.

Производство, търговия

IGC заяви през септември, че Русия е на повече от половината път с реколтата от пшеница и добивите са надминали по-песимистичните очаквания, но все още са по-ниски от миналата година. Темпът на сеитбата беше оценен на петгодишно дъно, така че тя запази оценката си за производство от 81,8 милиона тона.

Прогнозата на USDA за 83 милиона тона пшеница включва 59 милиона тона зимна пшеница и 24 милиона тона пролетна пшеница. Зимната пшеница се отглежда предимно в европейската част на Русия, където времето беше неблагоприятно, включително няколко ранни майски студа, които повредиха посевите. Докладите показват, че Липецк, Воронеж, Тамбов и Волгоград са сред най-засегнатите райони, каза USDA.

В допълнение към сланата, реколтата е допълнително стресирана от сушата, която се разпространява в по-голямата част от европейска Русия. Постоянните валежи под средното оставиха запасите от влага в почвата ниски, се казва в доклада.

Пролетната пшеница, която се засява главно в регионите, граничещи с Казахстан, отбеляза забавяне на сеитбата заради суша на запад и над средната влажност на изток, създавайки неблагоприятни условия.

Производството на царевица се оценява на 13,3 милиона тона, според USDA, което е спад от 16,6 милиона тона през миналата година. Добивът от хектар е намалял с 13% спрямо миналата година, докато прибраната площ е нараснала с 4%.

Производството на ечемик се очаква да спадне с 9% до 18,3 милиона тона през 2024-25 г., според USDA.

Общото руско производство на маслодайни семена се оценява на около 30 милиона тона, включително 16,5 милиона тона слънчогледово семе, 7,8 милиона тона соя и 5 милиона тона рапица. Въпреки че общото производство е в съответствие с миналата година, производството на слънчогледови семена е намаляло с 4% спрямо миналата година с по-ниски добиви, но по-висока прибирана площ, според USDA.

Руското министерство на земеделието заяви на 23 септември, че 78% от засетите площи са прибрани за общо производство на зърно досега от 105,9 милиона тона, включително 77,7 милиона тона пшеница. Министерството запази общата си оценка за реколтата от 132 милиона тона, което е по-малко от миналогодишните 145 милиона тона и рекордните 158 милиона тона, произведени през 2022 г.

Министерството все още призовава за общ износ на зърно от 60 милиона тона. Китай внесе руска пшеница за 17,9 милиона долара през август, измествайки Русия от пето на трето място (след САЩ и Канада) по водещи доставчици за страната.

Износът на руски ечемик за Китай през последните осем месеца се е увеличил почти четири пъти, докато в същото време износът на царевица се е увеличил повече от три пъти. Други ключови вносители на руско зърно са Турция, Иран и Египет.

Русия е дом на 280 големи мелници, които имат капацитет да произвеждат повече от 15 милиона тона брашно годишно, разположени предимно в Централния, Поволжския, Южния, Уралския и Сибирския федерални окръг. Производството включва 13,5 милиона тона пшенично брашно и 1,5 милиона тона ръжено брашно.

През 2022 г. Русия започна да изнася големи обеми брашно, каза в медиите Игор Свириденко, президент на Руския съюз на мелниците и зърнените заводи. Износът се е увеличил с 350% през тази година, каза той.

През първите осем месеца на тази година Русия е изнесла повече от 830 000 тона брашно, в сравнение с 638 000 за същия период преди година, според министерството на земеделието. Афганистан е основната дестинация за износ, получавайки 34,8% от пратките. Други най-големи купувачи включват Китай с 10% и Ирак с 9,2%.

Agroexport заяви, че руският износ на брашно може да достигне 1,7 милиона тона до 2030 г.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини