АЗПБ настоява за допълнително национално финансиране на земеделските инвестиции по ПВУ и ПРСР

АЗПБ настоява за пари в бюджета за допълнителни проекти  по НПВУ и за кредити от ДФЗ

Финансовото ведомство засега комуникира с ЕК по темата, но отговор ще има евентуално през 2025 г.

АЗПБ апелира за включване в националния бюджет на 100 млн. лв. за финансиране на допълнителни проектни предложения от Инвестиция C6.I1. от НПВУ, както и допълнителни национални средства за инструмент за кредитиране от ДФЗ на частни бенефициенти с одобрени инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020

        По инициатива на Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ)  на 24.10.2024 г. бе проведена съвместна среща между заместник-министъра на земеделието и храните Лозана Василева, заместник-министъра на финансите Мартин Дановски и представители на УС на АЗПБ. Обсъдени бяха промените в Инвестиция C6.I1. „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“ към Компонент 6 „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Целта на срещата бе изясняване и получаване на актуална информация по следните въпроси:

Направени ли са действия от страна на МФ за прехвърлянето на средства в размер на 50 млн. евро от нестартиралото направление „Инвестиции, свързани с ефективно използване на вода в земеделските стопанства“ към направление „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ с цел финанисране на повече проекти, които ДФЗ вече е разгледал и класирал?

От отговора на зам.-министър Дановски стана ясно, че действия от страна на МФ по прехвърляне на средствата не са направени досега, а за да бъдат прехвърлени тези финанси от едно направление в друго е необходимо да бъде поискана промяна в НПВУ от страна на МФ пред ЕК.

Тези изменения трябва да станат заедно с всички останали направления в областите енергетика, транспорт и т.н., което според зам.-министъра на МФ трябва да се случи през месец февруари 2025 г.

МФ е провело предварителни разговори с ЕК- но както за направление „Земеделие“, така и за другите направления, различни от земеделие, от ЕК неофициално казват, че не биха позволила такива трансфери.

Следващият въпрос на асоциацията е дали забавянето на преговорите по 2-ро изменение на НПВУ и общото забавяне в изпълнението на реформи и инвестиции от НПВУ представлява риск за изплащането на подкрепата по изпълнените проекти от 2-те договорени направления от Инвестиция C6.I1. на Компонент 6 „Устойчиво селско стопанство“?

АЗПБ ни информира, че в рамките на срещата от страна на МФ е обяснено, че към момента е получено първо плащане по НПВУ и е направено искане за 2-ро, а плащането по Инвестиция C6.I1 е предвидено като 5-то плащане. Зам.-министър Дановски е обяснил, че средства за финансиране на проектите са предвидени в бюджета и ще бъдат изплатени, след което ще бъдат възстановени от ЕК по линия на НПВУ. В допълнение той уточнява, че февруари 2025 г., когато се предвиждат останалите промени по НПВУ, ще бъдат разместени и плащанията. По този начин направления като земеделието, които по-рано изпълняват своите проекти, имат шанс  бъдат финансирани по-рано.

АЗПБ има предложение за заделяне на средства от националния бюджет за следващата финансова година, чрез които Държавен фонд “Земеделие“ (ДФЗ) да кредитира бенефициенти с одобрени проекти по ПРСР 2014-2020. Това е защото се установява, че не за първи път, когато има конюнктурни проблеми в агросектора (лоши стопански години, суша, пожари, лоша реколта, ниски цени и пр.) в комбинация с политическа нестабилност и геополитически предизвикателства, банките намаляват своя интерес към финансирането на проекти, дори и на одобрени за финасиране такива.

Във връзка с гореизложеното и с оглед на подготовката на МЗХ за съставяне на проект на бюджет за 2025 г., АЗПБ отправя към МЗХ апел да предложи на МФ за включване в бюджет 2025 на:

  • национални средства в размер на 100 млн. лв. с цел финансиране на повече проекти от Инвестиция CI1 на НПВУ, отчитайки съществуващия инвестиционен свръхинтерес и нуждите на агросектора, както и изразената до момента позиция на службите на ЕК за финансиране инвестиционни предложения чрез използване на национални средства, гарантиращи разширяване на обхвата на подпомогнатите проекти.
  • Освен това апелира и за включване и на национални средства за обезпечаване на инструмент за кредитиране със средства на ДФЗ за реализация на одобрени проекти по инвестиционните подмерки за частни бенефициенти на ПРСР 2014-2020 (най- вече по 4.1 и по 4.2).

В условията на продължаващите многопластови кризи и тежките предизвикателства в агросектора, за земеделската общност у нас повече от всякога е крайно необходимо да получи навременна финансова и институционална подкрепа за реализацията на така важните за устойчивостта и конкурентоспособността ни инвестиции, казва асоциацията.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини