Ще получават 30 000 евро безвъзмездно при определени условия
Очаква се от средата на ноември да стартира приемът за нови земеделски стопани, каквито България ще има за първи път като категория.
Те попадат в интервенцията за нови земеделски стопани, новосъздадена за тях за първи път.
Вече са публикувани насоките за кандидатстване и всеки земеделец може да ги прочете, за да установи дали би могъл да характеризира себе си като нов земеделски стопанин.
Според индикативния график за мярката трябва да може да се кандидатства от 15 ноември.
Кандидатите ще могат да получат безвъзмездна помощ от 30 000 евро на 2 етапа
от общия бюджет на интервенцията от 20 млн. евро.
Първото плащане ще е в размер на левовата равностойност на 15 000 евро и на него стопанин ще има право след сключване на административен договор, а второто, в същия размер, след извършена проверка от Разплащателна агенция.
Какво ще се изисква от „новаците“
Към датата на кандидатстване новите фермери трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г.
Изисква се да са започнали да отглеждат животни в собствен или нает животновъден обект и да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция.
Икономическият размер на стопанството им, измерен в стандартен производствен обем (СПО), трябва да бъде над 4000 евро СПО.
Въпросните нови кандидати не трябва да имат договор за подпомагане за стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство и по мярата за подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г.
Подпомагането ще се предоставя за максимален срок от 5 години
което ще се смята от датата на подаване на заявлението за подпомагане при представен бизнес план.
Изпълнението на бизнес плана трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта.
Бизнес планът трябва да обхваща период за изпълнение до 36 месеца, считано от датата на сключване на административния договор. Планът още трябва да представя как кандидатът ще поддържа размера на стопанството, с който кандидатства, измерен в СПО.
Изисква се в бизнес плана да е предвидено въвеждане в експлоатация на инвестиция в ДМА – тук влизат машини или съоръжения, или оборудване, или извършване на строително монтажни работи, както и закупуване на земеделска земя.
Може да се правят и разходи за създаване на трайни насаждения, на обща стойност не по-малка от 50% от размера на полученото първо плащане.
Максимум от 10 точки ще се дава
при оценяването на проекти в секторите плодове, зеленчуци, животновъдство или етерично маслени и медицинси култури. Както и за инвестиране в селски райони.
8 точки ще се дават, когато в бизнес плана, кандидатът е заложил инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като – иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси.
Ту ще влизат и напоителни системи, както и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, справяне с климатичните промени, включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.