Руската зърнена политика помага на Украйна да си осигури продажби
07 ноември 2024, 12:27
Проектиран от Freepik
Египетският държавен купувач на зърно GASC купи 290 000 метрични тона пшеница в международен търг в понеделник. Покупката включва 120 000 тона от Украйна, както и 120 000 тона от Румъния и 50 000 тона от България.
Ограниченията на Русия върху износа на пшеница неволно помогнаха на Украйна да осигури доходоносни продажби за Египет тази седмица, като същевременно повиши цените за най-големия вносител в света, казват търговците.
Египетският държавен купувач на зърно GASC купи 290 000 метрични тона пшеница в международен търг в понеделник. Покупката включва 120 000 тона от Украйна, както и 120 000 тона от Румъния и 50 000 тона от България.
Русия, най-големият износител на пшеница в света и най-важният доставчик на Египет, беше забранена да търгува поради неофициална политика за предотвратяване на скок на вътрешните цени, тъй като страната се стреми да се бори с инфлацията.
Ограниченията, повечето от които не са официално обявени, включват минимална експортна цена, износни мита и ограничения върху продажбите на руско зърно от чуждестранни търговски къщи.
„Ако на руските износители бъде позволено да предлагат реалистични пазарни цени, които са много по-ниски, мисля, че те на практика ще унищожат конкурентите, когато продават в Египет“, каза един от търговците.
„Действията на Русия правят украинските доставки по-привлекателни, особено за вносители в трудно финансово положение, като Египет“, добави търговецът.
Руското министерство на земеделието не отговори веднага на искането да коментира дали политиката на правителството за износ на зърно е довела до загуба на бизнес и отстъпване на дял от египетския пазар на Украйна тази седмица.
Търговец от Украйна заяви, че руските ограничения са предоставили повече възможности, въпреки че страната вече е реализирала около 60% от потенциалните си продажби тази година.
„Най-евтиният доставчик напуска, така че вероятно няма значение кой печели и кой губи“, каза търговецът, което означава, че руската политика може да доведе до по-високи разходи за пшеница за вносителите.
Хешам Солиман, търговец от Египет, каза, че Русия изчаква времето си, очаквайки цените да се повишат и рентабилността да се увеличи.
„Не става въпрос само за ограничения за износ от Русия. Русия знае, че контролира пазара и действа съответно“, каза той, добавяйки, че държавният купувач на Египет се е съпротивлявал, като е купувал черноморска пшеница от други източници.
Ноамани Наср, бивш съветник на египетското министерство на доставките, каза, че Русия често въвежда скрити бариери, за да ограничи собствения си износ, независимо дали за повишаване на цените или по вътрешни причини.
„По ирония на съдбата това е от полза за конкурентите на Русия.“
Египетското министерство на доставките заяви във вторник, че след покупката вече има стратегически резерви за пет месеца потребление, въпреки че търговците очакват да се нуждае от допълнителни доставки през следващите месеци.
„В Румъния, където фермерите задържат по-голямата част от реколтата, все още има доставки“, каза друг европейски търговец.
„В България доставките постепенно намаляват. В Украйна не е останало много, въпреки че те не я снабдяват толкова активно, колкото руснаците“.