Венцислав Митков, председател на УС на ОЗП: Много от проблемите на земеделците не се решават, защото никой не ги поставя на масата

Господин Митков, Обединени земеделски производители за много кратко време се утвърди като една от сериозните браншови земеделски организации у нас. Организацията имаше активна роля в протестите през зимата на тази година, когато твърдо заяви и отстоя позициите си. Разкажете ни повече за вас и какво постигнахте през последната година?

Националното сдружение „Обединени земеделски производители“ (ОЗП) е  организация, която представлява интересите на земеделските производители в различни сектори на земеделието. Организацията активно участва в дискусии и преговори за политики, насочени към подкрепа и развитие на българския аграрен сектор. Един от основните ѝ приоритети е да защитава правата на производителите, включително и чрез протестни действия, когато има нужда от промени в политиките за подкрепа и финансиране на земеделието.

Едно от най-важните неща за нашите членове, което постигнахме през 2024 г. е отпадането на зимния период в ДЗЕС6. Това изискване беше много голям проблем за тях. Още от самото начало, когато бяха нормативно установени стандартите за екологично съответствие, се борим за тази промяна. Търсихме съдействие по въпроса и от другите браншови организации, за съжаление не срещнахме подкрепа. Но мога да заявя, че ние от Обединени земеделски производители се преборихме за това, заслугата си е наша, това беше и едно от исканията ни по време на протестите. Мога смело да твърдя, че помогнахме и за изплащането на „украинската помощ“. Подкрепихме с дарения колегите от пострадалите от пожарите райони в Свиленградско.

В момента имаме един сериозен проблем в област Перник по който работим, но вероятно по него няма да постигнем успех, уви. Областният управител не е пуснал към МЗХ и ДФЗ съобщения за обявяване на бедствено положение по време на пожарите. За съжаление, сега стопаните, които имат проверки ще понесат санкции. А тези, които нямат проверка, трябва да откажат тези площи за плащане. Получава се един абсурд – хората да пострадат без вина веднъж от пожари, втори път поради административен пропуск. В непрекъснат контакт сме и с Фонд Земеделие и с Министерство на земеделието. Търсим някакво решение, но вероятно такова няма да бъде възможно. Ще остане варианта стопаните с проверки и санкции да съдят област Перник. Но тези, които нямат проверки на терен, няма да имат основание и за това. Трябва да откажат площите. Абсурден казус. Хората имат протоколи от пожарната служба, изрядни са. Но за съжаление ще понесат последиците не по тяхна вина. И ще трябва да платят рентите и всички останали разходи от джоба си.

Като цяло през 2024 г. Обединени земеделски производители прави 3 години откакто е официално регистрирана като самостоятелна браншова организация. Три години преди това имахме подготвителни действия. За нас е много важно всичко да е прозрачно и ясно за нашите членове. От създаването ни и досега не сме спирали да се борим за защита на техните интереси. Сега вече мога да твърдя и че имаме много добра комуникация с Министерство на земеделието и Държавен фонд Земеделие. Това е и заслуга на министър Георги Тахов, който подхожда много отговорно към комуникацията с бранша. Смея да твърдя, че думата ни се чува. Ние никога не сме отишли в МЗХ да говорим и да се борим за пари, ние се борим за политики. Защото ако постигнем правилните политики за истинските земеделци, парите ще ги последват.

Мога с гордост да кажа, че нашата организация не спира да расте. Териториално вече обхващаме почти цялата страна – Пернишко, Драгоман, Сливница, Кюстендил, Благоевград, Петрич, Пловдив, Стара Загора, Добрич, Велико Търново. Търсят ни земеделци от цяла България. Започваме нова поредица срещи със земеделски производители, имаме покани от земеделци, които са се самоорганизирали и искат срещи с нас. Припознават ни като добра организация, за което съм изключително благодарен.

Кое е това, което кара земеделците да припознаят вас като тяхната организация, която ги представлява?

Може би това, че ние се борим и работим за всеки един наш член. Независимо какъв е проблемът, никога не сме оставили без внимание нито един въпрос. Помагаме на всеки индивидуално – независимо дали административно или по друг начин. Не привилегироваме никого, особено членовете на УС. Прозрачността на работа е основният ни принцип.

От ОЗП имате и една инициатива съвместно с Общински пазари София – Север за фермерски пазари. Каква е идеята?

Да, работата в тази посока продължава. Целта е да направим истински земеделски пазар в София, на който нашите членове да могат да реализират своята продукция. По-далечните ни планове включват създаването на такива пазари в цялата страна.

Целта е да осигурим на колегите, които произвеждат продукция пазари на дребно и на едро. Говорим за плодове, зеленчуци, месо и мляко и продукти от тях.

В ОЗП членуват производители от всички сектори…

Да, имаме членове от всички сектори. Животновъди от всички подотрасли – овце, кози, крави, биволи. Имаме растениевъди от всички подотрасли – плодове, зеленчуци, лозя, картофи, оранжерийно производство, зърнопроизводство – както малки, така и големи производители. Ние не ги делим, всички сме земеделски производители. Напротив, това създава предпоставки колегите от тези сектори да се кооперират естествено помежду си в една допълняема верига. Нашите членове работят много добре помежду си. Колеги зърнопроизводители дават на добра цена фуражи на животновъдите, например. Всички си имат контактите, познават се, срещаме се непрекъснато и си помагаме един на друг.

Нашето Сдружение има и Център за професионално обучение, което квалифицира членовете ни на изключително преференциални цени. Например, редовната цена на обучение за получаване на сертификат за работа с препарати за растителна защита е около 400 лв, в нашия център за нашите членове е 120 лв. Имаме сключени договорености за доставка на консумативи – торове, препарати, семена,  горива за нашите членове на изключително преференциални цени на едро.

Договаряте общо закупуване на консумативи, осигурявате пазари …

В момента обмисляме идея за изграждане на складове за зърно по райони в страната. Този проект е по-мащабен и вероятно ще отнеме по-дълго време. Но работим по него, за да можем след изграждането им, да можем да търсим и обща цена за зърнените култури на нашите членове. А не всеки индивидуално да се бори и да търси пазар.

Предстои Националната среща на Сдружението през декември. Върху какво ще се фокусира тя?

Да, от 2 до 4 декември в Банско ще се проведе Национална среща между земеделски производители, администрацията и научната общност в България за по-добро земеделие, организирана от ОЗП. Ще присъстват цялото ръководство на Министерство на земеделието и Държавен фонд Земеделие, НССЗ, експерти от администрацията, представители на научната общност и фирмите, работещи в бранша. Генерален спонсор на събитието е Лукойл- България. Всички наши членове ще имат възможност да се срещнат лично с представителите на администрацията през двата семинарни дни и да зададат своите въпроси. Ще проведем детайлна презентация по Стратегическия план и новостите в него. Ще има и интересни и полезни лекции, както разбира се и много възможности за срещи с колеги.

Очевидно с работата си сте спечелили и уважението на държавната администрация…

Много добре работим с Министерството на земеделието и с Държавен фонд Земеделие. След като бе назначен министър Тахов работата потръгна. Преди това беше трудно. На всяка една среща в МЗХ вече се говори експертно за политики.

Особено в планинските райони има нужда от много политики …

Много. Докато в България не се направи райониране на земеделието, ще е много тежко положението в тези райони. Но има и друго. От 1 година, откакто активно работим с МЗХ забелязах, че много често се обвинява администрацията, че не е свършила нещо. Но не. Министерството върши това, което предлагат организациите. А организациите си предлагат това, което е важно за тях и много често – за тези, които ги представляват. И мога да кажа, че много от проблемите на земеделците не се решават защото никой не ги поставя на масата.

Затова ние предложихме Закон за браншовите организации, който да изчисти сектора от кухите такива и да има необходимата представителност при разговорите с администрацията, но засега нито една партия не ни е подкрепила в тази посока, за да го внесе в Народното събрание. Но така земеделците не знаят от кого да търсят отговорност, че проблемите им не се решават.

Беше създаден Консултативен съвет по планинско земеделие и животновъдство. Той работи ли по въпросите на стопаните в тези райони?

Не. Не работи. Беше избран председател с не много прозрачни методи преди година по време на министър Вътев и от тогава досега този председател нито е свиквал заседание, нито ни е търсил по някакви въпроси.

Интервю на Ася Василева

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини