Европейският съюз (ЕС) предоставя значителни субсидии за подпомагане на земеделския сектор чрез Общата селскостопанска политика (ОСП). Въпреки това, в някои държави-членки се наблюдават злоупотреби с тези средства, което подкопава доверието в системата и води до финансови загуби. В тази статия ще разгледаме статистически данни и конкретни примери за злоупотреби с европейски земеделски субсидии в различни страни от ЕС.
Статистически данни за злоупотреби с земеделски субсидии в ЕС
Според годишния доклад на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) за 2023 г., в целия ЕС са разследвани 255 случая на измами със земеделски субсидии, възлизащи на над 28 млн. евро.
Примери за злоупотреби в отделни държави-членки
Румъния: Румъния е на първо място по брой констатирани нарушения, свързани с опити за измама с европейски субсидии в земеделието. През 2020 г. са разследвани 148 нарушения, възлизащи на 16,5 млн. евро.
Италия: Италия заема второ място с 23 нарушения, свързани с опити за присвояване на около 2,4 млн. евро.
Естония: Естония е на трето място с 19 нарушения, също възлизащи на около 2,4 млн. евро.
България: България е на шесто място в ЕС по брой констатирани нарушения за опит за измама с европейски субсидии в земеделието. През 2020 г. са открити 4 случая на източване на средства, възлизащи на над 1 млн. евро.
Конкретни случаи на злоупотреби
България: През 2021 г. доклад на фракцията Зелените/Европейски свободен алианс в Европейския парламент посочва, че България е сред страните, в които „систематично“ се злоупотребява с аграрните субсидии на ЕС. Докладът дава примери за корупция и измами, с чиято помощ се обогатяват бизнесмени и политици.
Унгария: В Унгария се наблюдават случаи, при които голяма част от субсидиите отиват в ръцете на няколко мощни и свързани с властта олигарси.
Чехия: В Чехия премиерът на страната е обвинен в събиране на десетки милиони долари субсидии чрез свързани с него компании.
Мерки на Европейската комисия
Европейската комисия (ЕК) има „нулева толерантност към измамите“ и предприема действия за предотвратяване и разкриване на злоупотреби с европейски средства. ОЛАФ и Европейската прокуратура работят активно за разследване на случаи на измами и корупция, свързани със земеделските субсидии.
Злоупотребите с европейските земеделски субсидии представляват сериозен проблем, който изисква координирани усилия на национално и европейско ниво. Статистическите данни и конкретните примери показват необходимостта от засилване на контрола и прозрачността при разпределението и използването на тези средства, за да се гарантира, че те достигат до действителните бенефициенти и допринасят за развитието на земеделския сектор в ЕС.