Казусът Велинград: Фермерите се противопоставят на унищожаване на животните, опълчват се на европейското и българско ветеринарно законодателство, а агроминистърът тръгва натам
Тревога във Велинградско с появата на заболяването чума по овцете вдигна на крак ветеринарите и специалистите на БАБХ. Ядоса и МЗХ, което нареди Агенцията по храните бързо да даде брифинг, което скоро не беше се случвало.
Дали новината, разтревожила фермерското пространство ще свърши нещо друго, което да е по-различно от протокола на действие?
Защото си има европейско и национално ветеринарно законодателство и мерки, строго възприети от Европа и България, които е задължително да бъдат спазвани в случаи като този.
В горещата ситуация като защитник на животновъдите се намеси Националната овцевъдна и козевъдна асоциация – НОКА, която направо и в традициите на обичайния популизъм хвърли сол в раната. Тя явно реши да действа агресивно, да се яви като отчаян защитник на животновъдите и да принуди ветеринарните и аграрни власти да действат по различен от законовия начин.
НОКА наистина успя да събуди институциите и да накара БАБХ да се яви пред журналистите на пресконференция, която се провежда днес, и което, както казахме, не е ставало скоро.
Иначе случаят е почти стандартен
с изключение на това, че според институциите възникналото огнище във Велинградско е било укривано от стопаните в продължение на две седмици. Как е станало това укриване на заболяването по овцете и как са го открили и доказали това е друг въпрос и не е съвсем ясен.
Новото е и в това, че НОКА този път реши да свика своя извънреден управителен съвет и среща в земеделското ведомство и се зарече, че ще се противопостави категорично на възприетите ветеринарни действия в случая.
Асоциацията излезе твърдо с искане да принуди Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) сега да се съобрази с техните желания и да направи допълнителна проверка, преди да се пристъпи към крайни действия като умъртвяване на животните. Но някои и сами ще умрат, като са болни.
Фермерската асоциация заяви, че ще настоява за втора проба, както и за изпращане на проба в акредитирана лаборатория извън България. Според Симеон Караколев явно нямат доверие на българските действия и ще настояват за получаването на повторни резултати, а действията по унищожаването на животните трябва да бъдат спряни. Асоциацията настоява за това да се включат и независими организации в диагностичния процес, което според нея ще е ключово за осигуряване на прозрачност.
Според БАБХ експертите обаче си има европейско и българско законодателство и ще трябва да се действа по неговите нормативи, членове и параграфи.
Медицинската част на нещата е най-важната обаче
От Агенцията по храните съобщават, че огнището е установено в пет взаимосвързани ферми с общо 1800 овце. Мерките, като хуманно умъртвяване на заразените животни и клинични прегледи в засегнатия регион, трябва да бъдат предприети според националното и европейското законодателство, повтаряме.
Ветеринарите отричат, че се прави нещо, с което стопаните да бъдат лъгани, а няма и смисъл от това.
За чумата…
Чумата по дребните преживни животни е високопатогенна инфекциозна болест по овцете и козите, характеризираща се с висока смъртност
Не боледуват хора.
В Европа болестта е регистрирана в огнища в турската част на Тракия в непосредствена близост до България. В България първите случаи на болестта са констатирани през юни 2018 г. в ямболското село Воден, където са открити три нейни огнища. Заразата във Воден е и първият потвърден случай на болестта на територията на ЕС, по тази причина ще бъде наблюдавана под лупа от Европа.
Вирусът, причиняващ чумата по дребните преживни животни, принадлежи към групата на парамиксовирусите. Той е близък в антигенно отношение с този, причиняващ чума по говедата, гана по кучетата и вирусите на морбили при хората и водните бозайници, които са много опасни.
Чувствителни към вируса са овцете и козите. Животните се заразяват при пряк контакт с болни. Най-честият начин за заразяване е посредством вдишване на вируса по аерогенен път. Изпражненията, секретите от носа и очите са богати на вируси и приемането на храна и вода, замърсени с тях, е също възможен начин на заразяване.
Струпеи по устните и възпаление на венеца са характерни признаци.
Инкубационният период е в рамките на 3 до 7 дена. Заболяването започва с внезапна треска, като температурата достига до 40-41 °C. Засегнатите животни са депресирани и сънливи, козината им е настръхнала. От очите, носа и устата започва да изтича бистър секрет, който в резултат на вторична инфекция по-късно става по-гъст и жълт. Лигавицата на устата и очите се зачервява силно. Появява се епителна некроза под формата на малки точки до по-големи размери в областта на венците, устните, вътрешната повърхност на бузите и горната повърхност на езика. Некротичните области нарастват на брой и размер и се съединяват. Устната лигавица става бледа и покрита с отлюспени мъртви клетки, образуващи сиреновидна маса, съдържаща се в устата. Подобни изменения могат да се наблюдават и по лигавиците на носа, вулвата и вагината. Често устните се подуват и уголемяват, напукват се и се покриват със струпеи.
Два дена след етапа на треска се проявяват признаци на диария. При по-леки случаи на протичане тя може да не се прояви.
Засегнатите животни дишат учестено, тежко болните животни имат трудно и шумно дишане и мека болезнена кашлица. Кашлицата е признак на възникналата пневмония. Заболяването продължава с дехидратация на организма и последваща смърт 7 до 10 дни след появата на клинични признаци. Малка част от заболелите животни оздравяват след продължителен период на възстановяване.
С лабораторната диагностика се цели доказване на наличието на вирус в заразеното животно или наличието на антитела в резултат на контакта на организма с вируса.
За лабораторна диагноза се изпращат тампонна проба от конюнктивални изтечения или наранена лигавица от областта на носа, бузите и ректума, стабилизирана с хепарин кръв, белодробни и мезентериални лимфни възли, далак, дебело черво и бял дроб.
За откриване на вируса се прилагат доста лабораторни методи.
…В момента във Велинград цари напрежение, особено там, където са част от животните. Събрали са се животновъди и хора, които са в тяхна подкрепа, които се заричат да не допуснат вътре да се влезе. Според животновъда Георги Илиев, който така да се каже е на барикадата, неговите овце са здрави и някои преди месец са се оагнили. Взети са кръвни проби от една две ферми преди време. Уж отначало им казвали, че нямало нищо съмнително, но след известно време получили сигнал от ветеринарите, че овцете са заразени и трябва да бъдат умъртвени.
Според Симеон Караколев от НОКА първо искат да разберат дали става дума за локализирано огнище или за антитела.
Ветеринарите остават на становището си, че трябва да се вземат съответните официални ветеринарни европейски мерки, за да нямаме ограничения в търговията. При всички положения България трябва да спази процедурите и не може да рискува здравния статус на животните. Чума има във всичките ни съседни държави, и беше странно, че досега я нямаше и у нас. При вирусните заболявания бързата реакция е важна, и може би е добре да се залага по-малко на теории на конспирацията и повече на здравните изисквания. През такива епизоотии преминават всички сектори на животновъдството навсякъде по света. В България пазар на агнешко и овче месо почти няма, но все пак едва ли ни трябва и окончателното му срутване и международна изолация.