Ред за получаване и изчисляване на обезщетения при евтаназиране на животни заради инфекциозни заболявания

Собствениците на животни, които са били евтаназирани поради инфекциозни заболявания, имат право на обезщетение съгласно българското законодателство. Редът за получаване на тези обезщетения е определен в Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за обезщетяване на собствениците на животни, умъртвени в случаи на заразни заболявания.

Ред за получаване на обезщетения:

  1. Обявяване на съмнение за заболяване: При съмнение за възникване на заразно заболяване, компетентните органи обявяват това съмнение.
  2. Епизоотично проучване: Комисия, определена от директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), извършва епизоотично проучване в срок до 7 работни дни от издаване на заповедта за обявяване на огнище.
  3. Унищожаване на животните: При потвърждение на заболяването, заразените и контактните животни се умъртвяват под контрола на комисията. Съставя се протокол, който съдържа информация за вида, броя и идентификационните номера на животните, както и други детайли.
  4. Подаване на заявление за обезщетение: Собствениците подават заявление до директора на ОДБХ, към което прилагат необходимите документи, включително декларация дали животните са застраховани.
  5. Определяне на обезщетението: Размерът на обезщетението се определя съгласно чл. 144 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) и Наредбата. Стойността на обезщетението за определените видове животни не може да надвишава средната пазарна цена на килограм живо тегло за страната за съответната категория от определения вид животни за месеца, предхождащ месеца на възникване на заболяването.
  6. Изплащане на обезщетението: След издаване на акт за дължимо обезщетение, сумата се изплаща на собственика.

Изчисляване на обезщетенията:

Собствениците на животни, евтаназирани поради инфекциозни заболявания, имат право на обезщетение, чийто размер се определя въз основа на средната пазарна цена на килограм живо тегло за съответния вид и категория животни за месеца, предхождащ възникването на заболяването. Тези цени се предоставят от изпълнител на услуга по предоставяне на пазарна информация, избран чрез процедура по Закона за обществените поръчки, с когото Министерството на земеделието има сключен договор за съответната година.

За животни, за които се прилага развъдна програма, стойността се определя от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

Източник на финансиране на обезщетенията:

Обезщетенията се изплащат със средства от бюджета на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) или с целево предоставени средства по бюджета на Министерството на земеделието и храните, съответно по бюджета на БАБХ, средства от държавния бюджет и/или получени трансфери от други бюджети по държавния бюджет.

В определени случаи Европейската комисия може да възстанови част от изплатените обезщетения. Например, при епидемията от чума по дребните преживни животни през 2018 г., 75% от обезщетенията, изплатени на животновъдите, бяха възстановени от Европейската комисия.

Важно е да се отбележи, че при неспазване на определени ветеринарномедицински изисквания от страна на собствениците, обезщетенията могат да бъдат намалени чрез налагане на коефициент на редукция. С последните промени в Наредбата, максималният коефициент на редукция е намален от 75% на 40%.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини