От 2022 г. с Постановление на Министерския съвет Министерство на земеделието и храните е определено за Структура за наблюдение и докладване във връзка с изпълнението на инвестиция „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“ на Компонент 6 „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В периода м. септември – м. декември 2023 г. МЗХ проведе процедури чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по две направления – процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ и процедура „Центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци“.
От страна на потенциалните крайни получатели на финансова помощ бе регистриран значителен интерес, съществено превишаващ предвидения бюджет.
„Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ е насочена към придобиване на материални и нематериални активи, свързани с дейности за опазване на околната среда, адаптиране на стопанствата към климатичните промени. Ще се стимулират инвестиции в земеделските стопанства за въвеждане на цифрови решения,
които подобряват процеса на отглеждане на селскостопанските култури и животни, както и на автоматизирани и роботизирани системи за управление.
По данни на ДФЗ-РА, в рамките на обявена процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“, с бюджет от 381 657 839,6 лева са подадени 4 358 проектни предложения със заявена БФП в размер на 912 193 337 лева.
Сключени са 1 520 договора за финансова помощ с размер на БФП 315 562 820 лева.
Целта на подкрепата по другото направление „Инвестиции в центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци“ е стимулиране създаването на къси вериги на доставка, модернизирането и автоматизирането на процесите по събиране, подготовка за пазара и съхранение на пресни плодове и зеленчуци. Получатели на безвъзмездната помощ могат да бъдат земеделски стопани, организации на производители, кооперации, сдружения на земеделски стопани.
По процедурата с бюджет от 18 000 000 лева са подадени 41 проектни предложения със заявена субсидия в размер на 26 270 388 лева. Сключени са 23 договора за подпомагане с размер на БФП 13 603 245 лева.
Мнозина не разбраха защо третото направление „Инвестиции, свързани с ефективно използване на вода в земеделските стопанства“ отпадна?
То беше с бюджет в размер на 119 683 579 лева, но от МЗХ констатират, че е била установена обективна невъзможност за изпълнение на първоначално заложените специфични условия за допустимост на дейностите в периода на прилагане на НПВУ. С цел недопускане на евентуална загуба на
средства по направлението и по цялата инвестиция, са били инициирани преговори със службите на ЕК за отпадане на това направление.
Във връзка с инициирана от Министерството на финансите процедура по изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост през м. юли 2023 г., в съответствие с чл. 18 от Регламент (ЕС) 2021/241, МЗХ направи предложение за отпадане и на четвъртото направление на инвестицията „Инвестиции за изграждане/реконструкция и оборудване на животновъдни обекти за
отглеждане и преценка на мъжки разплодни животни, в т. ч. добив на биологичен материал от тях“ с бюджет от 5 510 306 лева . Основна причина за исканата промяна са идентифицираните рискове в хода на подготовката за изпълнение на заложените дейности.
Министерството на земеделието и храните е краен получател на средства по инвестиция К6.И2
„Дигитализация на процесите от фермата до трапезата“ от НПВУ, с бюджет в размер на 23 874 419 лева .
Инвестиционният проект предвижда изграждане на Електронна информационна система в земеделието за обмен на данни между публичната администрация и икономическите субекти в сектора, която ще осигури интегриране и съвместимост на данните от различни информационни системи, регистри и бази-данни, в и извън сектор Земеделие.
Целта на ЕИСЗ е цифровизиране и обединяване на информационните ресурси в земеделието, създаване на условия за проследяване на напредъка по изпълнението на целите на зелената сделка в областта на селското стопанство.
Като елементи на ЕИСЗ ще бъдат разработени обща платформа за обединяване на модулите на системата и интегриране на данни от други информационни системи, четири модула и мрежа за комуникация от полеви и водни сензори.
По кои модули ще се работи?
Модулът за употребата на продукти за растителна защита и торове цели намаляване употребата
на продукти за растителна защита и торове чрез дигитализиране на дневниците за растителна защита, които водят земеделските стопани. В модула ще въвеждат информация търговци, вносители, дистрибутори, консултанти и професионални потребители на продукти за растителна защита.
Информационно-аналитичният модул за контрол на употребата на антимикробни ветеринарни
лекарствени продукти ще събира и обобщава информация от всички субекти, имащи отношение към производството, търговията и прилагането на тези препарати. Целта е осигуряване на пълна проследимост на антимикробните средства и подобряване на официалния контрол.
Модулът за проследяване „От фермата до трапезата“ ще събира и съхранява централизирано данни за даден продукт от производители, вносители, дистрибутори, търговци на едро и дребно, ще проследява движението му по логистичната верига и ще предоставя достоверна информация на всички участници в процеса, на контролните органи и на потребителите.
Модулът за онлайн обучение представлява инструмент за подобряване на знанията и
информираността на земеделските стопани по отношение прилагането на иновации, адаптирането на стопанствата към изменението на климата, по-ефективно използване на ресурсите и пр.
Мрежата за комуникация от полеви и водни сензори ще осигурява на земеделските стопанства
данни за почвена влага, температура на въздуха и почвата и количество на валежите. Така фермерите ще могат за вземат адекватни решения за прилагането на най-подходящите агротехнически мероприятия.
През 2024 г. чрез процедура по Закона за обществените поръчки е избран изпълнител, на който е възложено разработването на ЕИСЗ.
Предвидените дейности са в процес на изпълнение.
Крайният срок за изграждане на системата е 31.12.2025 г.
Министерството на земеделието и храните е поело ангажименти за осъществяване на включена в НПВУ
реформа – Актуализиране на стратегическата рамка в аграрния сектор.
Същността на реформата се състои в подготовката на Национална програма за действие за принос към изпълнение на целите на
Стратегията „От фермата до трапезата“.
Целта на Програмата е да актуализира и надгради стратегическата рамка за управление на аграрния сектор, регламентирана в Националната програма за
развитие България 2030, като очертае инструменти, мерки и дейности, свързани с изпълнение на конкретни цели и ангажименти, допринасящи за опазване на климата, околната среда, биоразнообразието и природните ресурси за периода до 2030 г.
Програмата е разработена и предстои да бъде одобрена от Министерския съвет до края на 2024 г.