ЕК увеличава таваните за помощ по de minimis до 2032 г.

Европейската комисия одобри промени в Регламента „de minimis“ за селскостопанския сектор, които ще важат до 2032 г. Тези изменения предвиждат по-гъвкави и достъпни условия за подпомагане на земеделските стопани в държавите-членки на ЕС.

Основни промени в регламента:

  • Увеличение на индивидуалния таван: Максималната сума, която може да бъде предоставена на едно стопанство, се увеличава от 25 000 евро на 50 000 евро.
  • Национални тавани: Националният таван се повишава от 1,5% на 2% от стойността на националната селскостопанска продукция. Също така референтният период за изчисление се удължава от 2012-2017 г. на 2012-2023 г.
  • Премахване на таваните по сектори: Отпадат ограниченията, които досега не позволяваха повече от 50% от националния таван да се предоставя на един и същ сектор.
  • Централен регистър: Въвежда се задължителен централен регистър за помощите по de minimis, който може да бъде на национално или европейско ниво. Това ще повиши прозрачността и ще намали административната тежест за фермерите. В момента държавите членки поддържат такива регистри на доброволен принцип.

С тези промени държавите-членки получават повече гъвкавост да подкрепят земеделските стопани чрез бързи и опростени механизми, без да е необходимо предварително одобрение от Европейската комисия.

Правна рамка

Член 108, параграф 3 от Договора за функционирането на ЕС задължава държавите-членки да уведомяват Комисията за всяка държавна помощ и да я прилагат само след нейното одобрение. Регламентът за държавната помощ позволява на Комисията да освободи определени категории помощ от това задължение, като декларира, че те са съвместими с единния пазар.

Причини за промените

Регламентът de minimis за селскостопанския сектор беше последно преразгледан през 2019 г., с валидност до 2027 г. В отговор на инфлацията и увеличените разходи за селскостопански консумативи, през май 2024 г. Комисията стартира процес на преразглеждане на регламента. Този процес включваше:

  • Обществена консултация през юни 2024 г.;
  • Срещи с държавите членки през юли и октомври 2024 г.

България беше сред държавите, които активно настояваха за увеличаване на таваните, за да се отразят инфлацията и нуждите на сектора. Заявено беше и желание за по-голяма гъвкавост при кризисни ситуации и природни бедствия.

Заключение

Новите изменения в регламента ще позволят на държавите-членки да предоставят по-адекватна и навременна подкрепа на земеделските стопани. С тях се цели по-ефективно справяне с инфлационния натиск, както и с предизвикателствата, свързани с пазарните кризи и климатичните промени.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини