Според МЗХ: Най-честите слабости на фермерите при еко схемите

Анализът на несъответствията в избраните от кандидатите еко-схеми, показва, че най-честите причини земеделските стопани да не получат средства по тях, са няколко:

 Те са резултат на недостатъчната информираност на кандидатите за подпомагане, което води до  неспазване на задължителни изисквания по

отделните интервенции и най-вече, при заявените еко схеми.

За липсата на достатъчна предварителна подготовка

и своевременно информиране на земеделските

стопани администрацията също признава и своята вина, която се изразява в късното издаване на много от нормативите.

Какви са пропуските на стопаните, за които да внимават следващата година?

По Еко схема за запазване и възстановяване на почвения потенциал (Еко-ЗВПП) и по Еко схема за намаляване използването на пестициди (Еко-НИП) са пропуснати да се предоставят в срок планове и/или изискуеми разходооправдателни документи за закупените и вложени продукти за растителна защита.

Или в описаните от тях документи кандидатите са включили и неразрешени препарати за растителна защита, независимо от изричното изискване по Еко-НИП за подаване на опис–декларация за

разходооправдателни документи за препаратите, използвани конкретно по Еко-НИП, или не са постигнати основни цели на избраната еко схема.

При Еко схемата „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК), най-често срещаното неизпълнение на изискванията е било в недостатъчния брой култури в стопанството, което е условие за допустимост по интервенцията.

В помощ на стопаните, в ИСАК бе разработен калкулатор за предварителна проверка за спазване на изискванията по еко схемата още на етап заявяване, но много кандидати не  са обърнали внимание на резултата от автоматичните проверки, който е част от заявлението за подпомагане;

Основен проблем при Еко схема за екстензивно поддържане на постоянно затревени площи (Еко-ПЗП) е надвишаването на максималната гъстота на животинските единици, за които е осигурена пасищна площ.

При Еко схемата за трайните насаждения (Еко-ТН), грешките са основно в Практика 2 – Поддържане на ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения. Най-често кандидатите не са очертали никакви ивици, или са ги очертали за парцели, които не са заявили по еко-схемата.

Общ проблем при прилагането на всички еко схеми е факта, че земеделските стопани нямат яснота, че по тези схеми има допълнителни изисквания за допустимост. С изпълнението на тези специфични изисквания кандидатите доказват, че са изпълнили и

надградили основните си задължения и са допустими за получаване на допълнителни средства като компенсация за допълнително вложените усилия и направени разходи.

Най-често срещаното несъответствие е, че не са спазени основни изисквания на условията за

добро земеделско и екологично състояние, валидни за всички интервенции.

Loading

Агротехника

Последни новини