Какви мерки предлага Еврокомисията за укрепване на позицията на земеделските стопани във веригата за доставки

…Засилва се трансграничното правоприлагане срещу нелоялните търговски практики

Европейската комисия на 10 декември предложи  целенасочени изменения на действащата правна рамка, установена в регламента за създаване на обща организация на пазара на селскостопански продукти.

Ще има и нов регламент за трансгранично правоприлагане срещу нелоялните търговски практики с цел укрепване на позицията на земеделските стопани.

И двете предложения отразяват пряко няколко препоръки, които бяха направени от стратегическия диалог относно бъдещето на селското стопанство в ЕС.

Подобряването на позицията на земеделските стопани във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти и подпомагането на техните доходи ще става чрез:

  • подобряване на правилата за договорите между земеделски стопани и купувачи, превръщане на писмените договори в общо задължение и подобряване на начина, по който дългосрочните договори отчитат развитието на пазара и колебанията на разходите и икономическите условия;
  • въвеждане на задължителни механизми за медиация между земеделските стопани и техните купувачи;
  • насърчаване на организациите на производители и техните асоциации чрез подобряване на възможностите им за водене на преговори, предоставяне на възможност на държавите членки да им предоставят по-голяма финансова подкрепа в рамките на секторните интервенции на ОСП и опростяване на правилата за тяхното правно признаване;
  • предоставяне на възможност ЕС да подкрепя финансово организациите на производители, които биха предприели частни инициативи за управление на кризи;
  • определянето на незадължителни термини като „справедливи„ и „къси вериги на доставки“ може да се използва за описание на организацията на веригата на доставки при предлагането на пазара на селскостопански продукти;
  • разширяване на възможността земеделските стопани и другите участници да се споразумеят за инициативи за устойчивост с определени социални измерения, като например подпомагане на обновяването на поколенията, запазване на жизнеспособността на малките стопанства или подобряване на условията на труд на земеделските стопани и селскостопанските работници.

Успоредно с това

Комисията предлага нови правила за трансгранично правоприлагане срещу нелоялните търговски практики във веригата за доставки

Средно около 20 % от селскостопанските и хранителните продукти, консумирани в дадена държава членка, идват от друга държава членка. Необходимо е да се засили сътрудничеството между националните правоприлагащи органи, по-специално чрез подобряване на обмена на информация, разследванията и събирането на санкции.

С предложението се въвеждат процедурни правила за начина, по който това сътрудничество по трансгранични дела ще бъде осъществено и постигнато.

Чрез създаването на механизъм за взаимопомощ националните правоприлагащи органи ще имат възможност да поискат и обменят информация и да поискат от друг прилагащ орган да предприеме мерки за изпълнение от тяхно име. Този подход позволява на правоприлагащите органи да се споразумеят относно предприемането на координирани действия, когато има основателни подозрения за широко разпространени нелоялни търговски практики с трансгранично измерение.

Тези разследвания ще засилват защитата на равнището на ЕС за земеделските стопани и малките и средните доставчици срещу нелоялни търговски практики.

Достойни доходи, справедливи цени, по-силна позиция при договаряне в хранителната верига и по-добра защита обеща председателят Фон дер Лайен, за да отговори Европейската комисия на ангажимента си да отговори на опасенията на земеделските стопани.

Комисията публикува и преглед на целевите мерки за опростяване на ОСП, въведени от началото на годината.

Като цяло пакетът за опростяване помогна на земеделските стопани в ЕС чрез намаляване на документацията, спестяване на време, осигуряване на правна сигурност и по-голяма гъвкавост при управлението на техните стопанства.

Комисията също така проучва земеделските стопани и доставчиците във всички държави членки, за да оцени тези текущи мерки. Отговорите са отворени до 20 декември 2024 г.

Предложените от Комисията целеви законодателни изменения на ООП и предложеният нов регламент относно трансграничното прилагане на НТП сега ще бъдат обсъдени от Европейския парламент и Съвета с оглед на тяхното приемане. 

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини