На какво подпомагане могат да разчитат през 2025 г. животновъдите

Поради липса на земя и плащания за нея, ще бъдат подкрепяни чрез обвързаната подкрепа

Според експертите животновъди от МЗХ големият потенциал на овцевъдството и козевъдството у нас е главно в биологичното производство. Че това е бъдещето им, им подсказа наскоро и Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“ в Министерство на земеделието и храните, по време на годишната среща на НОКА и изнесе данни, че към момента биологичните животновъди са едва около 2%. А в същото време начинът, по който стопаните отглеждат животните си във високопланинските пасища всъщност е критерии за  чисто производство, което има потенциал да стане биологично, смята експертът.

По отношение на основния проблем по отношение на конкурентоспособността на стопанствата – а именно липсата на земя, МЗХ ще продължава да работи за по-високото подпомагане за отглеждане на овце и кози, което е най-високо в България спрямо целия ЕС. Но то е по-високо именно заради липсата на достатъчен поземлен ресурс, с който да бъде обезпечено производството.

Тоест чрез високата ставка МЗХ и занапред ще се опитва да компенсира разходите на животновъдите за сметка на липсващата земя.

 Според данни на МЗХ 90% от овцевъдните и козевъдните ферми в страната са с до 300 животни. Това не ги прави нито конкурентоспособни, нито устойчиви по отношение на пазара. Затова шансът за оцеляване на тези малки ферми минава през две възможности – да затворят производствения си цикъл и да скъсят веригата на доставки, или да се сдружат.

Създаването на кооперативи става все по-осъзнато, констатират в НОКА. И според МЗХ секторът в последните години е един от най-организираните по отношение създаването на сдружения и организации на производителите, най-вероятно скоро и на кооперативи, надяват се от там. Много по-лесно е да се организира един кооператив, отколкото всеки поотделно да си изгради собствена мандра, когато става дума за преработката. Този процес в момента изглежда започва да се осъзнава от животновъдния сектор. Има достатъчно мерки за подкрепа, които могат да се използват и които се допълват взаимно, каза експертката.

И недостигът на работна ръка, особено квалифицирана, може да бъде решен чрез сдружаването, отбеляза Аделина Стоянова, а когато са повече стопаните много по-лесно ще отговарят на  пазарните колебания – да произвеждат и предлагат повече продукция и да договарят пазари. По думите на експерта пазарните колебания вследствие вноса от държави в ЕС и трети страни също могат да бъдат преодолени чрез колективното управление на продукцията.

От МЗХ информират, че приносът за климата и околната среда е мярката, която може да очаква най-високо финансиране в следващия програмен период на ОСП. Но…

на какво подпомагане ще могат да разчитат през 2025 г. животновъдите

Ще имат същите интервенции както и през 2024 г. Но тъй като голяма част от мерките, които се прилагат, както и екосхемите, са през площ, животновъдите могат да се възползват в изключително малка степен, поради липсата на земя.

Затова обвързаната подкрепа ще продължи да бъде инструментът, който МЗХ ще използва, за да може да се компенсира липсата на площ и чрез субсидиите само да се намали себестойността на продукцията на животновъдите.

По отношение на преходната национална помощ финансов ресурс по ПНДЖ 3 и схемата ще продължи да действа до 2027 г. с намаляващ бюджет, който обаче няма да се отразява на ставката, тъй като таванът е 21 евро. Тази ставка държавата смята, че ще може осигури до края на програмния период, въпреки намаляващия бюджет.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини