Сега е шансът браншовите организации да се вредят до 10-те млн. евро за обучаващите организации
Фермерите предпочитат браншовете им да ги обучават
През януари ще е готов проектът за кандидатстване по интервенция „Професионално обучение и придобиване на знания“ от Стратегическия план.
Заложено е обучаващи организации да провеждат курсове за повишаване на квалификацията, специализирани обучения за работа със земеделска и горска техника, както и информационни семинари по важни теми. Новата интервенция се очаква да стартира през януари 2025 г. с бюджет от 10 млн. евро.
Дейностите ще могат да се изпълняват в партньорство с браншови организации
затова сега е време браншовете да се подготвят за кандидатстване като намерят партньор
През януари 2025 г. пълният пакет с документи ще бъде публикуван за обществено обсъждане. По него ще трябва и мотивирано да предложат как виждат да се напишат насоките по интервенцията.
С новите възможности за обучение и информационни събития се цели да се подпомогне професионалното развитие на земеделските и горските стопани.
Сега повечето от тях ни казват, че имат нужда от своите консултанти…
особено в контекста на съвременните предизвикателства и изисквания за иновации, устойчиво земеделие и ефективност. Консултантите предоставят професионални съвети в различни области, като оптимизиране на процесите, разходите и печалбите, и намаляване на рисковете.
Стопаните днес казват, че имат нужда и от особена помощ за внедряване на нови технологии, автоматизация на процесите, използване на сензори и др. А консултациите по теми като намаляване на въглеродните емисии, ефективно използване на водата, и практики за биологично земеделие са им особено необходими, защото темите са им непознати.
Безценна е също помощта при кандидатстване за европейски и национални субсидии, както и за анализите за икономическата изгода от различни програми. Не може без помощта за спазване на стандартите за безопасност на храните и сертификациите.
И тези консултанти фермерите виждат най-ясно в лицето на своите браншови съюзи и асоциации.
За сравнение: Европейските фермери използват масово консултантски услуги. ЕС предоставя различни форми на подкрепа за земеделците, включително консултации в рамките на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), както и други инициативи. Много фермери в ЕС съобщават, че се обръщат към консултанти за помощ при оптимизиране на използването на земя и ресурси, зеленото преходно земеделие и стратегии за адаптация към климатичните промени. Да не говорим за подкрепата за иновации и нови технологии.
У нас в момента системата с консултантски услуги още не е много ясна, за да не кажем въобще. НССЗ консултира предимно дребните и млади фермери, но вече се оплаква, че кадрите им изтъняват, че доста от тях отиват в пенсионна възраст и се оттеглят, а нови кандидати няма по обясними причини, най-вече заради заплащането. По тази причина предлагат да се напише закон за консултантските организации…
Според фермери, които анкетирахме от земеделеца.бг те предпочитат и казват, че ще им бъде най-лесно и достъпно съответните им браншови организации да запретнат ръкави и да започнат да организират по-редовно и по-активно и по всеки кампаниен повод повече информационни и консултантски събития и обучение за членовете – фермери, но да правят редовно и целенасочени курсове.
Значи, сега е шансът браншовите съюзи и асоциации наистина да се информират, за да се вредят във финансовите инструменти и програми. За целта обаче трябва да си набавят и консултантите, които да създадат траен мост между фермерите и тези политики.
От какво имат нужда фермерите?
Те твърдят, че имат нужда и от доста по-голяма и редовна помощ при кандидатстване за субсидии и програми, при разучаване на наредбите и еко изискванията, при попълването на формуляри, документиране на проектите и интервенции и осигуряване на съответствието с изискванията на програмите.
Искат да им бъдат разяснявани редовно зелените практики, намаляване на въглеродните емисии, опазване на биоразнообразието.
Признават, че имат нужда за ограмотяване и обмяна на опит при иновации и модернизация, и за внедряването на нови технологии и новаторски подходи.
А с какво разполагат?
Не с много…засега. Затова са на мнение, че браншовите им организации, на които имат доверие ще са им най-полезни в случая.
Как функционират безплатните консултантски услуги в ЕС:
- Програма за развитие на селските райони (ПРСР): В рамките на ПРСР, която е основният механизъм за подпомагане на селските райони в Европейския съюз, се предоставят различни мерки за консултации и техническа помощ. Тези услуги могат да включват съвети относно модернизация на земеделските стопанства, устойчиво управление на ресурсите, адаптация към климатичните промени, управление на риска и др.
Консултантски услуги за внедряване на зелени практики: В рамките на усилията на ЕС за насърчаване на зелени и екологични практики в земеделието (като например намаляване на емисиите на парникови газове, опазване на биоразнообразието, ефективно използване на водните ресурси), земеделците могат да получат безплатни съвети за прилагане на тези практики. Това може да включва консултации относно прехода към органично земеделие или прилагането на нови агротехнологии.
Проектни консултации и финансиране: Фермерите могат да получат помощ за кандидатстване за финансиране по различни европейски програми, които подкрепят инвестиции в земеделския сектор. Често тези консултантски услуги се предоставят безплатно в рамките на национални програми за техническа помощ, финансирани от ЕС.
Как се предоставят тези услуги:
- Чрез национални и регионални консултантски центрове: В много държави-членки на ЕС има национални и регионални организации, които предлагат безплатни консултантски услуги, често финансирани от ЕС.
- Програмите на ЕС: Някои консултантски услуги се предлагат чрез специфични програми на ЕС, като EIP–AGRI (Европейско партньорство за иновации в земеделието), които насърчават сътрудничеството между фермери и изследователи.
В България консултантите, които работят с фермерите, могат да бъдат както държавни, така и частни. Тези консултантски услуги се предоставят чрез различни институции и програми, финансирани както от националния бюджет, така и от Европейския съюз.
Дават 10 млн. евро на обучаващите организации за курсове на фермери, с участие и на браншови съюзи
Браншовете да подготвят предложенията си още за януари 2025 г.
Според новите възможности за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани МЗХ изготвя проекта за кандидатстване по интервенция „Професионално обучение и придобиване на знания“ от Стратегическия план.
Обучаващи организации ще провеждат курсове за повишаване на квалификацията, специализирани обучения за работа със земеделска и горска техника, както и информационни семинари по важни теми.
Новата интервенция се очаква да стартира през януари 2025 г., ще разполага с бюджет от 10 млн. евро.
Дейностите ще могат да се изпълняват в партньорство с браншови организации
които имат желание да обучават и информират своите членове в обмена на добри практики.
Акцент ще бъде поставен върху теми като цифровизация и иновации в селското стопанство, адаптация към климатичните промени, опазване на околната среда и биоразнообразието, както и ролята на фермерите в екологичната мрежа Натура 2000.
През януари 2025 г. пълният пакет с документи ще бъде публикуван за обществено обсъждане
за да могат заинтересованите страни да дадат своите предложения и коментари. След като насоките бъдат финализирани, заявленията за подпомагане ще се подават чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).
С новите възможности за обучение и информационни събития се цели да се подпомогне професионалното развитие на земеделските и горските стопани и да се укрепи устойчивостта и конкурентоспособността на сектора.