Живко Живков: През 2024 г. „Ел Би Булгарикум“ си върна заслуженото лидерство!

Господин Живков, нека започнем това интервю с равносметка на изминаващата 2024 година.

През 2024 година „Ел Би Булгарикум“ даде повод за много новини. Аз встъпих в длъжност след покана от министъра на икономиката, за да се справя с  вътрешното напрежение в компанията. Още през първите седмици проведох разговори буквално с всеки служител и с представители на всички синдикати. В рамките на шест месеца на два пъти увеличихме заплатите, а предстои и трето увеличение, което ще доведе до общо 30% ръст на заплащането, както беше обещано. Едва ли има друго дружество в страната, което да е постигнало толкова значително увеличение на заплатите в толкова кратък срок.

Промените обаче не се ограничиха само до заплащането. Фокусирахме се върху осигуряването на спокойна и безпроблемна работна среда за служителите. Сключихме нови договори с големи търговски вериги, опериращи в България, обемът на произведената и продадената продукция нарасна многократно.

Увеличихме преработката на сурово мляко с над 50%. Когато поех управлението на „Ел Би Булгарикум“, предприятието преработваше между 350 и 400 тона мляко месечно, а в момента заявките ни за следващия месец са за над 700 тона. Тези количества вече са договорени и се отнасят само за сурово висококачествено българско мляко, с което компанията изпълнява мисията си да подкрепя българските производители и да осигурява на потребителите си качествени здравословни продукти.  

Добрите резултати на „Ел Би Булгарикум“ през последните седем месеца не са само мои, те са  резултат от задружната работа на целия екип.  Успехите са постигнати от всички служители в компанията, започвайки от работниците в базата във Видин, преминавайки през учените в нашата научна лаборатория, администрацията и чак до ръководството, всички ние работихме усилено, за да покажем, че „Ел Би Булгарикум“ не е просто съществуваща държавна фирма, а утвърдена марка с бъдеще. Това усилие доведе до значително увеличение на пазарния ни дял.

И днес продаваме закваски на по-голямата част от млекопреработвателите в България. Търсенето е голямо, клиентите чакат седмици за доставка и с увереност мога да заявя, че „Ел Би“ се завърна на пазара.

Компанията разполага с 13 собствени магазина в София. Значително подобрихме качеството и количеството на предлаганите продукти, което доведе до връщане на доверието на клиентите към нас.

Тотално променихме имиджа на марката, като инвестирахме значително в маркетинг и реклама. Активно се включихме в социалните мрежи и медиите, открихме нови ниши и успешно запълнихме съществуващи такива. Създадохме онлайн магазин, www.prowaystore.bg, който в рамките на месец и половина реализира над 2000 продажби. За момента доставките са ограничени до територията на град София, като продължаваме да полагаме усилия да разширим териториалния обхват. И този вид търговия ни осигурява безценна обратна връзка с нашите клиенти.

През ноември участвахме с голям успех на хранителните изложения в София Експо Център. Там представихме пробно наш нов продукт, който скоро ще бъде пуснат официално на пазара – пробиотичен айран без лактоза с над 50 милиарда живи бактерии. Тази иновация е резултат от работата на нашите учени, които са водещи в България в този сектор и е насочена специално към хората, които имат лактозна непоносимост. Направени са производствени тестове и предстои пускане на пазара.

В „Ел Би Булгарикум“ се фокусирахме сериозно върху здравето и предлагането на здравословни продукти.

Пробиотичните ни продукти се утвърдиха трайно на пазара, а отминаващата година за нас безспорно бе годината на пробиотичния айран на „Ел Би Булгарикум“, който е друга иновация, с която се гордеем. Нашите учени активно участват в множество световни научни срещи и симпозиуми. Те са част от разработки за създаване на закваска за Българско кисело мляко със засилено производство на фолати, така нужни за женското здраве. На базата на научните изследвания на „Ел Би Булгарикум“ ще се работи и върху пробиотик за женско здраве, който ще бъде тестван в медицински институт.

Като цяло 2024 година беше поредната година на предизвикателства за българското земеделие и за всички земеделци. Хубавата новина е, че Държавен фонд „Земеделие“ изплащаше субсидиите редовно и по график. Аз, като изпълнителен директор на „Ел Би Булгарикум“, винаги припомням, че съм поел ангажимент компанията да работи само със сурово мляко от български производители.

Още с встъпването ми в длъжност изпратихме официални покани до асоциациите на производителите на мляко за среща, за да обсъдим как можем да работим съвместно. Откликнаха до този момент от НОКА, за което им благодаря. Смятам, че можем да си бъдем взаимно полезни. Те търсят кой да изкупува тяхното мляко, ние търсим качествена суровина. Подавам ръка ежедневно на всеки, който желае да произвежда и продава качествено българско мляко на „Ел Би Булгарикум“.

Голям плюс за българското мляко е преминаването от стандарта БДС към ЗНП. Бяхме поканени да станем член на новоучреденото сдружение „Български традиционни млечни продукти“, в което участват 14 големи български млекопреработващи фирми. Лично аз бях избран за член на Управителния съвет. В момента тече работа по популяризирането на новия стандарт сред обществото. Нашият екип проведе разяснителна кампания, като във всички магазини на „Ел Би Булгарикум“ са поставени флаери, които обясняват какво представляват стандартите „Защитено наименование за произход“ и „Български държавен стандарт“.

„Ел Би Булгарикум“ изпълнява условията на стандарта ЗНП, като работи само с българско мляко от момента, в който аз встъпих в длъжност, и така ще бъде, докато съм на този пост. Ние използваме изключително и само качествено българско мляко. Според изискванията на ЗНП, не само млякото трябва да е произведено от български животни, но и фуражите, с които те са хранени, трябва да са с произход България.

Може би е време да поздравим Министерството на земеделието и Министерството на финансите за техните усилия, че ограничиха вноса на мляко от ЕС и трети страни. През последните 2-3 години България беше напълно отворена за регламентиран и нерегламентиран внос на различни земеделски стоки, включително мляко. Аз съм поел ангажимент и пред министъра на икономиката, че ще работим само с българско мляко. Смятам, че с това даваме пример за една положителна тенденция в българското млекопроизводство и за подкрепа на усилията за развитие на местния сектор.

Как се формира цената на млякото в магазините?

Като представител на млекопреработвателите, мога да кажа, че цената на млякото в магазините включва редица фактори, които значително надвишават изкупната му цена. Дори само развойната дейност е сериозен разход. Освен това, ние като държавна фирма носим допълнителни отговорности.

„Ел Би Булгарикум“ е най-старата компания на пазара, която в сравнение с фирми, които преработват месечно сходни количества мляко на нашите, нямат дори близък брой служители до тези, които работят в нашата компания. При нас са включени не само производство и администрация, но и научно-развойна дейност. Тази структура е свързана с по-високи разходи за труд, заплати, осигуровки и научни изследвания.

„Ел Би Булгарикум“ е наследник на държавното стопанство „Млечна индустрия“, основано през 1962 г., и остава държавно предприятие. Това е основополагащо за нашата мисия – не да се конкурираме по печалби с частния сектор, а да поддържаме атрактивни и достъпни цени на пазара.

Един от най-големите разходи в нашата дейност е транспортът. Купуваме мляко от цялата страна, което изисква значителни логистични разходи. Въпреки това ние държим на коректността към доставчиците, като изплащаме сумите в най-кратки срокове след издаване на фактурата. Нямаме нито едно забавено плащане. Не много предприятия могат да си позволят това.

Разбираме, че частният сектор може да постигне по-високи печалби, но нашата роля е друга. Ние се стараем да създаваме качествени продукти и да поддържаме доверието на клиентите, като предлагаме балансирани цени, съобразени с разходите и нуждите на потребителите.

Цената на млякото се формира чрез комбинация от няколко фактора: изкупната цена, транспортните разходи, разходите за опаковки, консумативи, за амортизация, работните заплати, както и търговската надценка на веригите. Истинските млекопроизводители са наясно с реалната цена на млякото в момента. За съжаление, малките производители често не могат да отстояват адекватна цена, и тук ролята на държавата е от ключово значение – тя трябва да ги подкрепя и компенсира в кризисни ситуации.

Има ли достатъчно българско мляко за преработка?
През летните месеци все повече се усеща недостиг на мляко. Пожарите, сушата, липсата на вода и високите температури в оборите значително намаляват млеконадоя. Дори в най-модерните ферми, където са осигурени климатици и охлаждащи вани за животните, кравите страдат от жегите, което неминуемо се отразява на продукцията.

Този проблем е сериозен и изисква усилия както от страна на фермерите, така и от държавата, за да се осигурят устойчиви условия за млекопроизводството дори при неблагоприятни климатични обстоятелства.

През зимата ситуацията с млякото обикновено се нормализира, което би трябвало да доведе до леко намаление на цените. Истината е, че откакто съм на този пост, ние не сме повишавали цените на готовия продукт.

Един от най-значимите успехи за „Ел Би Булгарикум“ през годината беше подписването на договора с „Мейджи“.

През месеците, в които заемам тази длъжност, успях да стабилизирам и наложа продукцията ни на пазара. Млякото вече се продава добре. Следващата ми цел е да насоча вниманието към науката, свързана с Лактобацилус булгарикус, здравословното хранене и нуждите на младите хора и жените. Работим по различни щамове и изучаваме как те могат да бъдат използвани.

През 2025 г. планираме да се съсредоточим върху развитието на науката – както чрез повишаване на заплатите на научния екип, така и чрез разширяване на възможностите за изследователска работа и иновации. Част от нашите учени ще бъдат включени в съвместния екип с „Мейджи“, с които подписахме дългосрочен договор преди два месеца. Това партньорство, което обхваща следващите 10 години, ще даде възможност за значителен напредък както в научните изследвания, така и в производството.

Нашите и японските учени ще работят съвместно, за да откриват нови и значими неща, които, дай Боже, ще намерят пазар не само в България и Япония, но и по целия свят. Този договор с „Мейджи“ може да се окаже исторически за „Ел Би Булгарикум“ и за науката в нашата страна.

Заедно с японската компания инвестираме в най-съвременната техника, която в момента съществува в света. С нея ще бъдат изследвани непознатите до момента свойства на Лактобацилус булгарикус и други щамове.

Какво бихте искали да кажете на българските фермери в навечерието на новата 2025 година?
Искам да потвърдя отново, че вратите на „Ел Би Булгарикум“ са винаги отворени за всяка добра инвестиция и за всеки литър качествено мляко. Гарантираме плащане на справедлива и актуална цена, в помощ както на дребните, така и на едрите животновъди. Във всеки един момент съм готов да се срещна с фермери и да работя за това в България да се преработва само българско мляко. Всичко може да се случи, когато човек си разбира от работата.

В края на миналата година в интервю прогнозирах, че думите на 2024 г. ще бъдат „фалит“ и „фарс“. За съжаление, това отразяваше предизвикателствата, пред които се изправиха земеделците. Лично за мен обаче думите на 2025 г. ще бъдат „традиция, здраве и бъдеще“. Този оптимизъм е отражение на това, което вярвам, че можем да постигнем в „Ел Би Булгарикум“.

„Ел Би Булгарикум“ със сигурност ще продължи да създава бъдеще, като същевременно запазва традиционното и българското. Докато заемам този пост, това ще бъде основен приоритет.

По отношение на земеделието, бих искал Европейският съюз и българската държава да осъзнаят своята отговорност. Без земеделците и земеделската продукция няма живот. Живот на заем, зависещ от вносна храна, е обида за историята и традициите на България. Трябва да работим за устойчиво земеделие, което осигурява не само поминък, но и бъдеще за следващите поколения. Фермерите и администрацията трябва да работят ръка за ръка. Едните без другите не могат.

Интервю на Ася Василева

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини