Заминава си невероятно сложна година за фермерите
Да не гледаме само в портфейлите на земеделските производители – това може да е основен и полезен извод за останалите бизнеси, потребителите и обществото за 2024 г.
Не знам как да го кажа, за да е по-убедително, но наистина публиката малко знае за това какви разходи за отглеждането на декар култура имат фермерите, особено през 2024 г. и какво получават на декар, за да ги покрият. Разликата е очевадна…особено за средните и по-малките стопани, които смятат, че още само на инат или като последен опит е оставането им в сектора…
Земеделието е онази фабрика под открито небе, която през отиващата си 2024 г. изпита най-силно промените на климата и повечето фермери влязоха в загуби.
Дори много от фермерите вече са фалирали, но просто не го знаят
Това ни каза специалист консултант по кредити и застраховки – според него те са в такава задлъжнялост към фирмите, които ги снабдяват с торове, семена и препарати, че просто не могат да си представят какво ще стане утре, когато отсрещната страна предяви исканията си.
Природата през 2024 г. именно чрез земеделието ни показа какви могат да бъдат изненадите й, и какво тя може да ни поднесе занапред като климатични стресове.
Човек, работещ в офис или в завод не може и да си представи за какви изненади и загуби става дума, а може би не е и длъжен…Но земеделците си знаят какво им е, още повече, че нашите са в район, изпитващ последствия от война, разбъркани логистични връзки, разместени пазари, повишени цени на консумативи и много загуби от всичко това.
Изминава една от най-тежките години за земеделието
Ние защо забравяме, че те са тези, които ни хранят, или пък правят експорта на зърно, което носи немалко средства на държавата. Мнозина от нас не знаят, че при слаба реколта, като през 2024 г., техният бизнес много бързо тръгна към дъното…и оцеляват само тези, които имат големи резерви, или огромни надежди.
Не случайно е измислена ОСП, която да им помага с плащания и някои допълнителни суми, но срещу много ангажименти за еко схеми, допълнителни природни изисквания, ландшафтни претенции, намаляване на торове и препарати, и какво ли не още…
Мнозина у нас просто не знаят какво говорят и нямат никаква представа, когато споменават за парите на земеделците от ЕС…защото хич и не поглеждат какво получават конкурентите им в лицето на останалите земеделци в европейските държави. А едните и другите трябва да се конкурират, нали…
В тези дни си проправиха път един-два елементарни скандала, стоварили се на гърба на земеделците…Направиха ги обвиняеми направо, че били взети пари оттук и оттам, за да им се дадат.
Просто бедната ни държава, която напълно осъзнава, че без някои финансови пера земеделието трудно ще оцелее през 2025 г., бе направила безпомощни опити да дръпне от пари от другаде, за да оцелее земеделието…Дали от бебета, или от кораба за Антарктика, не знаем, но се пуснаха такива сламки, за да направят земеделието уязвимо и обвиняемо за какви ли не размествания на средства в бюджета…
Но това е защото държавата в лицето на финансовото ведомство и под натиска на партии, напълно разбира, че оставено без тези основни средства, които бе поискало земеделието, като за напояването, то е заплашено да отива към дъното…
Ясно е, че държавата не може да направи всичко и да разтегне бюджетите, дори се видя очерталата се безпътица от кого да се вземе и на кой да се даде…
Парите явно няма да стигнат за всички…
Но, моля, не ровете с поглед в портфейлите на земеделците, ако нямате представа от бизнеса им, защото на повечето те вече са изпразнени и ги крепят единствено кредитите, които утре ще бъдат поискани… Повечето от милионите от директните субсидии, разплатени вчера, не минаха дори през сметките на земеделците, а директно отидоха в банките. Не пожелавайте никому живот на заем…
Диана Ванчева