Разрушителното въздействие на украинския внос на селскостопански хранителни продукти в ЕС, което звучи доста драматично и убедително за някои, няма нищо общо с реалността, пише Ковал Виталий, министър на аграрната политика и храните на Украйна
Наред с физическото унищожаване на вътрешната инфраструктура, Русия разпространява митове за украинските селскостопански хранителни продукти. Врагът разпространява дезинформация, че нашите продукти наводняват европейския пазар, за да заменят местните продукти. Нищо не може да бъде по-далеч от истината.
Украйна не е заплаха — ние предоставяме възможност с продукти, които ще укрепят селскостопанския сектор на Европа, след като Украйна се присъедини към ЕС.
Първо, бих искал да подчертая, че помощта, предоставена на Украйна от нейните европейски партньори, е трудно да се надцени. Автономните търговски преференции, въведени през 2022 г., както и европейските алтернативни маршрути за износ (т.е. коридорите на солидарността за украински продукти) помогнаха на селскостопанския сектор и икономиката на Украйна да оцелеят във времена на безпрецедентна заплаха.
Да, украинските производители предлагат конкурентни цени поради изключителното качество на украинския чернозем и отдадеността на нашите фермери, които продължават сеитбата и прибирането на реколтата дори в разгара на войната.
Според Мрежата на ЕС за земеделски счетоводни данни (FADN) в ЕС има 53 служители на пълно работно време (FTE) на 1 000 хектара. За сравнение, на хиляда хектара обработваема земя са заети 19 души в Украйна. Съответно ефективността на труда в Украйна е 2,8 пъти по-висока благодарение на технологиите.
Ние също така се възползваме от исторически формирани икономии от мащаба, като се има предвид размерът на територията на Украйна. Според FAOStat през 2021 г. в украинските селски райони е имало 2,65 хектара обработваема земя на човек, което е три пъти повече, отколкото в ЕС (0,83 хектара).
Преди войната Украйна е експлоатирала обработваема земя, която приблизително съответства на 30 % от цялата обработваема земя в ЕС, което деактивира модела на дребномащабно производство.
Европейските страни и техните производители на храни не са съгласни с украинските продукти, балансирайки ограниченията със суровините. Сигурен съм обаче, че европейският пазар ще спечели само от нашите продукти. Ето някои факти, които го доказват.
През 2022 г. износът на селскостопански продукти от Полша нарасна с над 25% до рекордните 47,5 милиарда евро, като производството на птиче месо нарасна със 7,5% благодарение на украинското зърно.
Междувременно износът на селскостопански продукти от Унгария нарасна с 23% до 13,3 милиарда евро, на Румъния с 25% до 12 милиарда евро, а на България с 37% до 8,3 милиарда евро, до голяма степен благодарение на вноса на украински маслодайни семена, включително слънчогледови семки.
Като цяло петте държави, които инициираха едностранни търговски ограничения върху доставките на украинска селскостопанска продукция на своите пазари, внесоха селскостопански стоки от Украйна на стойност 7 милиарда евро през 2022 г.
Междувременно износът на селскостопански хранителни продукти се е увеличил с 18 милиарда евро. И когато тези страни твърдят, че украинското зърно или други украински продукти на хранително-вкусовата промишленост влияят неблагоприятно на техните пазари, нещо изобщо не съвпада.
Поради блокадата на украинските морски пристанища, които обработват над 90% от износа на селскостопански продукти, компаниите се обръщат към скъпи алтернативни маршрути. Тези усилия поддържат глобалната продоволствена сигурност, облекчават вътрешния пазар и генерират чуждестранни приходи.
През 2022 г. допълнителните логистични разходи надхвърлиха 857 милиона евро, като разходите за износ на зърно са увеличени до 67 евро на тон, което е от полза за логистичните дружества от ЕС и допринася за европейските данъчни приходи.
Значителен дял от продуктите на хранително-вкусовата промишленост се отглеждат и произвеждат с помощта на вносни суровини. Например вносният компонент на нашето производство на царевица, включително семена, продукти за растителна защита, машини и торове, се изнася на 75% от ЕС.
Украйна е голям пазар за европейски стоки, използвани в селскостопанското производство. От началото на войната Украйна е внесла производствени суровини на стойност 10 милиарда евро (или материално-технически ресурси), с изключение на горивото.
ЕС-27 представлява около 60 % от общия обем на този внос. Продължаващото функциониране на украинския хранително-вкусов сектор стимулира европейското производство на МТР с добавена стойност в ЕС, което пряко засяга европейската заетост и данъците върху националния и местните бюджети.
Освен това считаме, че положителните ефекти от сътрудничеството в областта на селското стопанство само ще се увеличат с интегрирането на Украйна в ЕС, укрепването на продоволствената сигурност, диверсифицирането на пазарите на доставки и предпазването от глобални рискове като изменението на климата.
Днес хлябът трябва да бъде оръжие на мира, а не на войната.
Хиляди украински фермери и земеделци се присъединиха към редиците на въоръжените сили на Украйна. Те защитават родната си земя от нашественици. От окопите и под обстрел те наблюдават движението на Украйна в лоното на европейското семейство.
Те са водени от мечта и големи надежди, че след победата ще живеем заедно като голямо европейско семейство и ще си сътрудничим. Сигурен съм, че тези дни не са далеч.