От какво ще губят доход българските фермери през 2025 г.

През 2025 година фермерите вероятно ще се сблъскат с множество предизвикателства, като някои от тях могат да бъдат особено значими.

Разбира се, че вече на първо място всички специалисти поставят климатичните промени, които продължават да оказват влияние върху земеделието, като водят до екстремни метеорологични условия като суши, наводнения и бури. Това може да затрудни планирането и изпълнението на селскостопанските дейности, особено ако се появи още една гореща година, прибавена към изключително топлите 2023 и 2024 г..

Според някои прогнози, ако това е така доходите на земеделските стопанства се очаква да спаднат спрямо нивата от 2024 г.

Но не само климатът ще ни е виновен…

В България на следващо място се очертава, че факторът, който ще причини загуба на доход на стопанствата ще е недостигът на вода. За него се прогнозира, че ще предизвиква воден стрес за доста видове посеви и култури, и в доста райони. Това ще е сериозният проблем, който може да ограничи възможностите за напояване и да намали добивите, а от там и дохода. При трета топла климатична година това също ще прибави чувствителна загуба на стойност от отглежданите култури.

Почвената деградация не е за пренебрегване, защото изчерпването на почвените ресурси и ерозията на почвата са сериозни проблеми, но те са дългосрочни и изискват устойчиви практики за управление на земята, а не са еднократен акт за дадена стопанска година.

Според прогнозите на ЕС и през 2025 ще са налице пазарните колебания, които също ще бъдат причина за загубата на стойност от земеделското  производство. Цените на селскостопанските продукти се очаква да бъдат пак  подложени на този натиск, който се очаква, че ще продължи заради глобалните икономически фактори и  търговски политики.

В повечето ферми и стопанства у нас е време  за технологична трансформация, но въпреки че новите технологии могат да подобрят ефективността и продуктивността, те също така изискват инвестиции и обучение, което е предизвикателство за по-малките и за средните фермери, да не говорим, че и едрите вече много трудно инвестират.

Осигуряването на безопасни условия на труд и здравето на работниците във фермите е важен аспект, който ще изисква внимание и ресурси. За пръв път от 2025 г. обаче тези фактори ще бъдат подложени на проверки от Инспекцията по труда и ще се налагат санкции при неизпълнение. Така че фермерите в цялата страна се нуждаят от информационна кампания, на която да им бъдат обяснени изискванията и евентуалните санкционни мерки.

МЗХ не е обявило планове за 2025 г., но ни е известно, че повечето от факторите, които ще се изсипят на главата на фермерите и за които говорим, са от трудно управляваните от аграрното ведомство.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини