През януари и февруари селскостопанските производители могат да си позволят повече дни за заслужена почивка от полето, с изключение на стопаните на ранните оранжерийни зеленчуци
Всички останали действия в момента могат да се определят и като ниско ефективни, казват агрономите на Амитица. През Януари трябва да се спестят и труд, и средства за да бъде рентабилно произдовството.
От Амитица казват, че сега не е време и за първите мероприятия в овощарството, защото тяхното време ще дойде непосредствено преди цъфтежа на дръвчетата.
Нашата технология се различава в някаква степен от конвенционалната, казват от фирмата. Според нея и в момента могат да се правят зимни пръскания – и в момента, и през февруари, и през март, което по принцип се прави до набъбване на пъпките. Но според агрономите на компанията общо-взето през този период както растенията, така и болестите и неприятелите са в зимен покой.
Трябва да се знае, че голяма част от продуктите, които се ползват по време на зимния покой, са контактни тъй като при овощните видове няма вегетация. А контактните продукти действат докато са в контакт с нещо – с болести или неприятели. Трябва да се знае и това, че дори да няма дъждове, наличната влага, която съществува през зимата, също води до разреждане на контактните продукти, които заради това ще действат само за много кратко време. Но, както казахме – не може да се разчита на голямо действие, тъй като болестите, и неприятелите са се капсулирали и спят зимен сън. От тази гледна точка полезният ефект, който ще постигнем с третиране на овошките по време на зимния покой е много нисък като процент. И ще е по-добре тези усилия и средства да се насочат за периода, когато цялата природа се събужда. Когато времето започва да се затопля, както всяко същество, така и всеки патоген започва да се събужда и да се развива при подходящата за него температура.
Затова в Амитица препоръчват третиранията да се направят, когато започва активното събуждане на вредители, и когато растенията са най-чувствителни към тях. А това е времето съвпада с фазата -начало на цъфтеж.
Тогава е моментът да се проведат растително-защитните мероприятия, за да постигнем максимален ефект.
Амитица препоръчва на стопаните
първото предцъфтежно пръскане да стане при 5% разтворени цветове с Курацио или с Лимонцид
Курацио е продуктът, който може да се прилага и по време на цъфтежа, и тогава се постига максимален ефект от него.
При следващото пръскане отново се повтарят Курацио+Лимонцид.
В конвенционалната технология е прието, че по време на цъфтежа на овошките не се прави нищо. Но агрономите на Амитица са убедени, че точно в този период по време на цъфтеж, са най-важните мероприятия за опазване на продукцията и това определя какъв добив ще имаме. Точно тогава можем да повлияем на овошките за постигане на повече и по-едри цветове и по-качествен завръз, който на по-късен етап ще даде по-висок добив.
Трябва да се знае, че ако не сме направили мероприятията по време на цъфтежа, колкото и усилия да полагаме по-късно за наедряване на плодовете, няма да бъдат ефикасни, защото те имат определен брой клетки, които могат да наедреят.
При зърнено-житните – азотно подхранване
Добре е да се сложат органични азотни торове. Амитица предлага Биоазото N 12, който съдържа и въглерод, и органичен азот, който се усвоява на 100% и се освобождава бавно в почвата – като така е достъпен за растенията в продължение на цели 4 месеца. Той е допустим за използване и по екосхемите. Препоръчва се прилагането му в съчетание с Биостарт WG. Това е изключително добре миксиран препарат с микоризи и фосфор и калий мобилизиращи бактерии. Целият този полезен комплекс, който се съдържа в продукта води до силни и защитени растения, добро развитие на култури и покачване на тяхната имунна система. Това може да бъде комбинирано с хербицидно или друго мероприятие, от които се нуждае конкретния посев. Евентуално може да се приложи антистрес препарат като Органик баланс или Липосам. Те също могат да се комбинират с хербициди. Всички тези препарати са допустими по екосхемите.