Чак сега някои като НОКА настояват малките стопани да бъдат изключени от обхвата й
Социалната условност като изискване влезе в сила у нас със старта на 2025 г., тоест от 1 януари. Но за европейското изискване си говорим и пишем от месеци, че и от години, за да бъдат предупредени фермерите, че то ще дойде до главата им от тази година. И то дойде…
И сега виждаме, че колкото и отдавна да се предупреждаваше за това изискване, по което ще се налагат и някакви санкции, пак по стара традиция се оказа, че не сме готови.
След като стана ясна и методиката за определяне на размера на намаленията при неспазване на изискванията, свързани с условията на труд и заетост, НОКА реагира с писмо до министъра на земеделието Тахов. Организацията изразява твърдо мнение, че този инструмент за допълнителен контрол и санкции се въвежда за първи път като имащ пряко отношение към подпомагането на земеделските стопани, заради което трябва да се отложи за малките фермери.
Заради прекомерната административна тежест за малките земеделски стопани като тези от организацията на овцевъдите и козевъдите, сега чак НОКА смята за целесъобразно малките земеделски стопани да бъдат изключени от обхвата на проверките за предварителната условност.
Асоциацията иска спешна съвместна, експертна среща между представители на МЗХ, ГИТ и представители на браншовите организация за обсъждане на това предложение. И това да стане до обнародването на заповедта на министъра за утвърждаването на методиката, защото се разполага с много малко време. Организацията настоява и да се уточнят всички детайли за прилагането на изискването и да се запознаят фермерите с последиците от неизпълнението.
Между другото има логика в тяхното искане, що се отнася до това, че досега от МЗХ не поканиха експерти от Главна инспекция по труда, за да информират от първо лице какви ще бъдат проверките, контролите, протоколите и как ще стигат до органите за управление евентуалните санкции.
Между другото трябва да признаем, че единствено НАЗ обсъждаше регулярно проблема от месеци насам и отговаряше на въпросите ни за готовността.
Освен това асоциацията на зърнопроизводителите обяви, че през януари ще направи семинар за своите членове, които да бъдат запознати с изискванията. Смята да покани най-накрая и представител на Главна инспекция по труда, за да се чуе как точно ще се правят ревизиите и как ще се съобщават резултатите и протоколират, а после кой ще може да взима решения за налагане на санкциите.
Доколкото си спомняме, НССЗ имаха ангажимент да обучат земеделците за новите изисквания, но фермерските организации казват, че това не е факт и фермерите тепърва ще научават за методиката.
Вярно е, че от МЗХ наскоро казаха, че ще направят така, че методиката да е максимално облекчена и да няма големи разлики с досегашните правила. Но дали това има значение и за ГИТ, а и за фермерите, които досега не рискуваха субсидиите си, не е ясно.
Диана Ванчева