Службата за изменение на климата на „Коперник“ потвърди, че 2024 г. е била „най-топлата година в световен мащаб“.
Това беше и първата календарна година, в която средната глобална температура надхвърли 1,5°C над прединдустриалното си ниво.
Коперник посочва „причиненото от човека изменение на климата“ като основен двигател на екстремните температури на въздуха и морската повърхност.
В него се казва, че други фактори, включително южното течение Ел Ниньо (ENSO), са допринесли за необичайните температури, наблюдавани миналата година.
Коперник
Карло Буонтемпо, директор на Службата за изменение на климата на Коперник, каза, че всички международно произведени набори от данни от глобални температурни показват, че 2024 г. „беше най-горещата година от началото на записите през 1850 г.“.
„Бъдещето е в нашите ръце – бързите и решителни действия все още могат да променят траекторията на бъдещия ни климат“, предупреди той.
Температури
Междувременно пролетта и лятото бяха най-топлите в историята за Европа, като средната температура за пролетта (март-май) беше с 1,50°C по-висока от средната за сезона за 1991—2020 г., а средната температура за лятото (юни—август) с 1,54 °C над средната за сезона за 1991—2020 г.
Учените установиха, че първата половина на годината е особено топла, като всеки месец регистрира по-високи глобални температури от същия месец на която и да е предходна година.
Като цяло това допринесе за 13-месечна серия от рекордни месечни температури, която приключи през юни.
От юли нататък глобалните температурни аномалии остават значително над средните.
Според „Коперник“ август 2024 г. беше толкова топъл, колкото август 2023 г., а другите месеци от юли до декември се класираха като вторите най-топли в историята, след 2023 г.
Въпреки това, 22 юли отбеляза най-горещия ден, „регистриран някога“, като глобалната температура достигна 17,16°C.
Службата за изменение на климата подчерта в последния си доклад, публикуван днес (петък, 10 януари), че 2024 г. е първата година, в която е „регистрирана годишна температурна аномалия, надвишаваща прага от 1,5°C над прединдустриалното ниво“.
Учените предупредиха, че двегодишната средна стойност за 2023-2024 г. също надвишава този праг.
„Въпреки че това не означава, че сме нарушили границата, определена от Парижкото споразумение – това се отнася до температурни аномалии, средно за поне 20 години – това подчертава, че глобалните температури се повишават над това, което съвременните хора някога са изпитвали“, подчерта Коперник.