Как различните държави-членки са решили определението на „активен фермер“

До 31 март 2018 г. държавите членки (ДЧ) трябваше да уведомят Европейската комисия за своите решения относно евентуалното прилагане на новите правила за клаузата за активни фермери от стопанската година 2018.

  • Повече от половината държави членки, включително Австрия, Кипър, Чешката република, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Швеция, както и Англия, Северна Ирландия и Шотландия (Обединено кралство), решиха да прекратят прилагането на негативния списък от стопанската година 2018. Освен това Естония и Финландия спряха прилагането му от стопанската година 2019.
  • Белгия, България, Хърватия, Ирландия, Малта, Румъния, Испания, Словения и Уелс (Обединено кралство) ще продължат да прилагат принципа на негативния списък. Въпреки това, тези решения могат да бъдат преразгледани. Словения и Валония (Белгия) са решили да намалят броя на критериите, по които фермерите, попадащи в негативния списък, могат да докажат, че са активни фермери.
  • Гърция и Нидерландия, въпреки че са решили да спрат прилагането на негативния списък, ще продължат да прилагат възможността да считат за активни фермери само тези, чиято селскостопанска дейност не е незначителна или чиято основна дейност или фирмена цел е свързана със селскостопанска дейност.
  • Италия и Румъния са взели решение да използват възможността да считат за неактивни онези фермери, които не са регистрирани за своята селскостопанска дейност в национален данъчен или социалноосигурителен регистър.

Тези решения са в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 и промените, въведени с Регламент (ЕС) № 2017/2393 („Омнибус“). Те подчертават разнообразния подход на държавите членки към клаузата за активни фермери и нейното прилагане в различни национални контексти.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини