Очаква се верижна реакция в икономиката след повишаване на цените на тока
Това естествено ще повлече и земеделието в частта за суровините, горивата, торовете, транспортът и съхранението на продукцията
Всичко поскъпва бързо, каза за земеделеца.бг Венцислав Митков, председател на ОЗП. Цените тръгват нагоре – торове, препарати, семена. Горивата на бензиностанцията стигнаха вече почти 2.50 лв за литър. Хубавото за нашите членове е че имаме колективни договори за преференциални цени с няколко фирми за горива.
Това ли е тенденцията?
С уговорката, че Националният статистически институт (НСИ) не прави прогнози, председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов днес изрази в интервю по бнр очакване за ръст на инфлацията в България заради повишението на цените на хляба и тока. Промяната в цената на електроенергията със сигурност ще окаже влияние към увеличаване на инфлацията, смята той.
А според специалистите, които наблюдават земеделието като сектор…
Какво може да се очаква след като се вдигнат цените на ел ток, кои цени се очаква да скочат?
Когато цените на електроенергията се повишат, това обикновено води до верижна реакция в икономиката, която засяга различни сектори и потребители.
Някои от основните ефекти, които могат да се очакват е повишаванета на цените на стоките и услугите: Обяснимо е, защото производителите и доставчиците на стоки и услуги включват разходите за електроенергия в своите производствени разходи. Когато тези разходи се увеличат, те прехвърлят част или цялата допълнителна цена върху крайния потребител чрез по-високи цени на продуктите си.
Относно инфлацията се очаква повишените цени на електроенергията да доведат до
общо увеличение на ценовото ниво в икономиката,
което е известно като инфлация. Това означава, че покупателната способност на парите намалява с времето.
Домакинствата ще трябва да отделят повече средства за покриване на сметките за електроенергия, което ще намали разполагаемия им доход за други нужди и разходи. Това може да доведе до промени в потребителските навици и приоритети.
Бизнесите, особено малките и средни предприятия (МСП), се очаква да бъдат особено засегнати от повишените разходи за електроенергия. Може да се наложи да оптимизират своите операции, да намалят производството или дори да повишат цените на своите продукти и услуги, за да компенсират увеличените разходи.
Ще се вдигнат ли цените на горивата и торовете
Цените на горивата и торовете са тясно свързани с глобалните пазари и множество фактори, които могат да повлияят на тяхното движение. Ако цените на електроенергията се повишат, това може да има косвен ефект върху цените на горивата и торовете поради няколко причини. При горивата повишените разходи за електроенергия
могат да увеличат оперативните разходи на рафинериите и производителите на горива
Това може да доведе до по-високи цени на горивата и на дребно.
Транспортът на горива също зависи от електроенергията, особено при зареждането на електрически камиони и влакове. Увеличените разходи за електроенергия могат да повлияят на транспортните разходи, което също може да доведе до по-високи цени на горивата.
А при производството на торове?
Производството на торове изисква значителни количества енергия, включително електроенергия. Повишените разходи за електроенергия могат да увеличат производствените разходи за торове, което може да доведе до по-високи цени на самите торове, казват икономистите.
Цените на суровините, използвани за производство на торове, също могат да бъдат повлияни от повишените разходи за електроенергия. Например, природният газ, който е ключов компонент в производството на азотни торове, вероятно ще стане по-скъп.
Докато повишените цени на електроенергията могат да окажат влияние върху цените на горивата и торовете, трябва да се каже, че това не е единственият фактор. Комбинацията от глобални пазарни условия, производствени разходи, регулации и други фактори ще определят крайните цени на тези продукти в земеделието
Ще се вдигнат ли и други цени на стоките за фермерите?
Прогнозира се, че повишаването на цените на електроенергията може да доведе до увеличаване на цените на стоките за фермерите. Някои от основните причини и механизми, които подсказват това са все по-повишените производствени разходи.
Фермерите, както е известно, използват електроенергия за различни дейности като напояване, осветление, отопление на оранжерии и работа на машини. Повишените разходи за електроенергия директно увеличават оперативните им разходи.
Ще се вдигнат и харчовете за обработка и съхранение:
След като продукцията е готова, тя трябва да бъде обработена, опакована и съхранявана. Тези процеси също изискват електроенергия, което може да увеличи разходите за фермерите.
Няма да ги подминат и транспортни разходи
Транспортът на селскостопанска продукция до пазара също зависи от електроенергията, особено ако се използват хладилни камиони или други специализирани транспортни средства. Повишените разходи за електроенергия се очаква да увеличат и транспортните разходи.
Ще скочат и цени на суровини и материали
Много от суровините и материалите, използвани във фермерството, като пестициди и семена, също е вероятно да поскъпнат поради повишените разходи за електроенергия.
Ще има цялостен инфлационен натиск:
Общото увеличение на цените на електроенергията може да доведе до цялостен инфлационен натиск върху икономиката и земеделието, което може да се пренесе и върху цените на селскостопанските стоки. Фермерите може да се наложи да повишат цените на своите продукти, за да компенсират увеличените разходи.
В някои случаи някои правителствата могат да предоставят субсидии или друга финансова подкрепа на фермерите, за да смекчат въздействието на повишените разходи за електроенергия, но това у нас не се прави. А е сигурно, че повишаването на цените на електроенергията като цяло ще доведе до увеличаване на цените на стоките за фермерите и че това ще има значителен ефект върху финансовото им състояние, както и върху цените на хранителните продукти за крайните потребители.
В същото време, за да се справят с тези предизвикателства, фермерите нямат кой зна е колко голям избор да оптимизират своите операции, да търсят алтернативни източници на енергия или да се възползват от държавна подкрепа.