Повишаването на температурата не може да бъде избегнато: Как изменението на климата се отразява на земеделието и какво трябва да правят фермерите

 

Ярослава Бухонска
Ярослава Бухонска, физиолог на БТУ

 

От началото на 2024 г. глобалното затопляне се усеща дори от онези, които бяха скептични към него. През януари в цяла Европа бяха поставени 64 метеорологични рекорда, а температурата съответства на април. Освен това температурните рекорди бяха счупени през февруари, март и април, а юли 2024 г. беше един от най-горещите в историята. Беше невъзможно да не го забележите.

Земята се затопля поради емисиите на парникови газове – метан, въглероден диоксид и азотен оксид. И една четвърт от тези емисии идват от селското стопанство. В същото време селското стопанство е най-зависимо от климатичните условия и е първото, което изпитва екстремни метеорологични явления. В Украйна, където селското стопанство представляваше 20% от БВП преди войната, изменението на климата представлява заплаха за икономиката и световната продоволствена сигурност.

Непредсказуемите климатични събития ще стават по-чести, казват изследователите. Това са порои, когато няколко месеца валежи падат за няколко часа, и неочаквани студове, и изключително високи температури. Това лято на юг температурата на почвата достигна 70 °C и това се отрази на реколтата от царевица, соя и слънчоглед.

Какви промени забелязват земеделските производители?

Поръчахме две проучвания — през 2021 г. и 2023 г. В първото участваха 250 стопанства, работещи по традиционна технология, 35 работещи по органични технологии, а други 11 използваха ресурсоспестяващи технологии. Фермерите бяха попитани какви промени в почвата виждат. Сред трудностите, които възникват при отглеждането на растения поради изменението на климата:

  • 30% от анкетираните отбелязват промяна в датите на сеитба,
  • 28% — намаляване на добива,
  • 20 % — опустиняване,
  • 15% — намаляване на ефективността на торовете.

Проучването също така показа, че промените в състоянието на почвата пряко зависят от интензивността на нейното обработване – 65% от тези, които работят по традиционна технология, казват, че имат деградирали почви. В биологичното земеделие има 44% от тези фермери. А сред тези, които обработват почвата минимално, само 5%.

В проучването от 2023 г., проведено с 270 стопанства, отрицателните тенденции се увеличават: 39% от анкетираните наблюдават спад на добивите и най-вече в южните и източните региони. Наред с други проблеми бяха забелязани нарушения на физичните и химичните свойства, загуба на биоразнообразие, разрушаване на структурата на почвата и замърсяване с токсични вещества.

Какво може да се направи, за да се спрат тези промени?

За да поддържате плодородието на почвата и да предотвратите деградацията, препоръчваме да спазвате сеитбообращения, минимално обработване на почвата и намаляване на натоварването с пестициди.

В момента правилата се диктуват от пазара и се отглеждат онези култури, от които се получават най-голяма печалба. Сеитбообращението обаче трябва да се планира 5-7 години предварително. Всяка култура взема своите елементи от почвата, има свои собствени вредители и болести и образува свой собствен микробиом около корените. Еднаквите растения изчерпват почвата, а разнообразието им я прави по-здравословна.

При сеитбообращението 25-30% трябва да са протеинови и бобови растения, трябва да присъстват и зелено торене и покривни култури. Културите от зелено торене са нещо, което не отглеждаме в името на реколтата. Той е „зелен тор“ за почвата, подхранва я, попълва я с органични вещества, подобрява структурата и устойчивостта на водна и вятърна ерозия.

Друг начин за запазване на плодородието на земята е използването на технологии no-till, които осигуряват нулево или минимално нарушаване на почвената покривка.

Технологиите за прецизно земеделие също помагат.

Третата стъпка са органичните торове. Нивото на приложението им в полетата все още е много ниско, но сме доволни от тенденцията на компостиране, която се разпространява в земеделските стопанства. Това има положителен ефект върху добивите и плодородието на почвата.

През последните години тенденцията към биологизация набира скорост – въвеждането на микробиални препарати и стимуланти на растежа от биологичен произход. Виждаме висок интерес на фермерите към биологичните продукти като надеждно решение за устойчиво развитие. Една от причините е бъдещото прилагане на изискванията на Европейския зелен пакт и потенциалното изоставяне на забранените в ЕС пестициди, както и проблемът с резистентността на патогените към пестициди.

 

Какво очаква селскостопанския сектор в условията на бързо изменение на климата?

Негативните климатични тенденции само ще се засилят с течение на времето. Прашните бури, наводненията и сушите, които вече нанасят щети на икономиката, ще зачестят. Честотата на подобни явления ще се увеличи и времето ще стане по-непредсказуемо.

В днешно време се забелязва, че сухите зони активно се движат от юг към север на страната. Климатичната карта на Украйна вече се е изместила със 100 км. Територията на Полеся е намаляла, докато степната зона на юг вече е достигнала до Черкаска област. По този начин почти половината от украинската обработваема земя се намира в сухата зона и вече трябва да мислим как да съхраняваме влагата в почвата.

Стратегията за съживяване на почвата трябва да стане задължителен документ за всяко стопанство. Съзнателното селскостопанско производство ще помогне за забавяне на негативната динамика: минимална обработка на почвата, постоянното й покритие с растения или растителни остатъци и рационално сеитбообращение.

Още преди пълномащабната война експертите на ФАО установиха, че поради ерозията на почвата страната губи 300-600 милиона тона земя годишно, а общата площ на деградирала и непродуктивна обработваема земя в Украйна надвишава 33%.

Представител на фирма БТУ за България е Амитица ООД.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини