Закалява ли се пшеницата сега, когато е под снежна покривка
Кога и какви са рисковете от топенето на снеговете
Пшеницата може да бъде закалена от снежната покривка, която е паднала за момента. А както е известно закаляването е процес, при който растенията стават по-устойчиви на неблагоприятни условия като студ и замръзване. Снежната покривка действа като един изолационен слой, който предпазва културата от директния контакт със студен въздух и намалява риска от измръзване.
Снегът също така задържа топлината, която се отделя от почвата през деня, и я връща обратно към земята през нощта, което помага за поддържането на по-стабилна температура в кореновата зона на растенията. Това е особено важно за зимните сортове пшеница, които са специално селектирани да преживяват студените месеци.
Има случаи, когато, ако снегът е твърде дълбок или остане продължително време върху полетата, това може да доведе до проблеми с аерацията на почвата и да затрудни растежа на пшеницата след топенето на снега. Важно е балансът между защитната роля на снега и потенциалните негативни ефекти да бъде взет под внимание.
Всъщност снежната покривка има няколко важни функции, които влияят положително на пшеницата.
Като изолация снегът действа като полезен слой, който предпазва пшеницата от директния контакт със студения въздух, което намалява риска от измръзване и увреждане на растенията.
За задържане на топлината – снегът определено я задържа, когато тя се отделя от почвата през деня, и я връща обратно към земята през нощта, което помага за поддържането на по-стабилна температура в кореновата зона на растенията.
За предпазване от ветровете – снежната покривка намалява влиянието им, а те могат да причинят механични повреди на растенията и да увеличат изпарението на влагата от почвата.
За допълнително влага също помага, защото при топенето си, снегът я осигурява за почвата, което ще е особено полезно за пролетния растеж на пшеницата.
За намаляване на температурните колебания снегът помага също чрез стабилизиране на температурите в почвата, като намалява амплитудата на дневните и нощните температурни колебания.
Важно е да се отбележи, че въпреки тези ползи, прекомерното количество сняг или продължителното му задържане може да създаде и проблеми. Например, дебелият слой сняг може да затрудни аерацията на почвата и да забави растежа на пшеницата след топенето на снега. Също така, ако снегът остане твърде дълго време, той може да доведе до анаеробни условия (липса на кислород) в почвата, което може да повлияе негативно на кореновата система на растенията.
Но като цяло е известно, че топлото снежно одеало, както го наричат агрономите обикновено има положителен ефект върху пшеницата, като я предпазва от екстремни климатични условия и осигурява необходимата влага и защита.
Когато снегът започне да се топи, това може да има както положителни, така и отрицателни ефекти върху пшеницата, в зависимост от конкретните условия и времето на годината.
Сред положителните явления като влагата за пролетния растеж на пшеницата е и подобряване на структурата на почвата, защото това ще помогне за т.нар й разхлабване и подобряване на нейната структура, което улеснява проникването на въздух и хранителни вещества до корените на растенията.
След топенето почвата може да запази и част от топлината, която е била задържана под снежната покривка, което помага за поддържането на стабилни температури около корените на пшеницата.
Само, ако снеговете се топят бързо и обилно, това може да доведе до преовлажняване на почвата и прекомерната влага да задуши корените на растенията и да предизвика гниене, което може да доведе до заболявания, но според специалистите сега няма такава опасност.
Бързото топене на снега може да доведе и до повърхностен отток и ерозия на почвата, особено ако теренът е наклонен. На такъв терен понякога може да се отнесе част от горния плодороден слой на почвата и да се оголят корените на растенията.
Рискове има и, когато в някои случаи, след топенето на снега, температурите паднат отново, което може да доведе до измръзване на младите растения, ако те не са достатъчно закалени.