Венцислав Митков, ОЗП: Секторът трябва да е на светло

Социалната условност влезе в сила от началото на тази година. Въпреки, че фермерите все още не я познават добре, то те вече трябва да спазват нейните правила, в противен случаи са заплашени освен от санкции от ГИТ, но и от намаляване на субсидиите до 100%. Венцислав Митков, председател на Управителния съвет на Обединени земеделски производители (ОЗП), призовава фермерите да работят изцяло според правилата и да спазват трудовото законодателство. Според него, това не само защитава интересите на земеделците, но и осигурява спокойствие и сигурност в стопанската дейност.

“ Ние и сега работим според правилата, казва Митков. Ако те се спазват, няма да има проблем. Проблем ще бъде за по-малките ферми, които наемат работници без да им правят трудови договори. Повечето колеги в ОЗП, и аз лично, никога не сме си позволявали да наемаме работници без трудови договори. Всички колеги сме запознати с правилата на Трудовия кодекс и изискванията за безопасност на труда“.

Законност и безопасност: защо е важно?
Работата без трудови договори, особено в малките стопанства, е често срещан проблем, който създава сериозни рискове. „Недай си Боже да стане трудова злополука с работник без трудов договор. Тогава проблемът за стопанина ще бъде много по-голям,“ подчертава Митков.

Спазването на правилата на Трудовия кодекс и изискванията за безопасност на труда е задължително, не само за да се избегнат санкции, но и за да се осигури защита на работниците и работодателите. „Най-добрият вариант е всичко в стопанството да е по законовия ред и документално оправено,“ допълва той.

Санкциите: прекалено тежки 
Венцислав Митков казва, че санкциите за неспазване на трудовото законодателство са високи. Глобите от Главната инспекция по труда при осигурителни нарушения започват от 2000 лв., а в някои случаи се предвижда и редуциране на субсидията с до 100% по Методиката на социалната условност. „Прекалено е да се редуцира цялата субсидия, когато има и други механизми за санкции. Получава се двойно наказание за едно нарушение,“ коментира той.

Проблемът с малките стопанства
Основните затруднения са при малките фермери, особено животновъдите, където липсата на работна ръка и нежеланието на работниците да сключват трудови договори допълнително усложняват ситуацията. „Техните работници често настояват всичко да е на ръка, за да запазят социалните си помощи,“ обяснява Митков.

Сезонните работници също представляват предизвикателство. В сектори като картофопроизводството и животновъдството това е особено осезаемо, тъй като фермерите са принудени да поемат осигуровките на работниците, за да отговорят на техните изисквания за „чиста“ сума, а самите работници отказват да бъдат назначавани, за да не загубят социалните си подпомагания. В ситуация на остра липса на работна ръка така фермерите са поставени във фактическа невъзможност да спазят закона.

Пътят напред: светлина 
„Ние сме твърдо за това всички сектори да са на светло,“ заявява Митков. Той уверява, че членовете на ОЗП работят според правилата и нямат притеснения по отношение на социалната условност. Въпреки това той отбелязва, че ситуацията изисква специално внимание към проблемите на по-малките стопанства и сезонната заетост.

Спазването на трудовото законодателство е ключово за устойчивостта на сектора и за защита на фермерите от тежки санкции и рискове. „Законът е такъв и трябва да се спазва,“ обобщава Венцислав Митков. За да се постигне баланс, е необходимо държавата да отчете специфичните нужди на по-малките стопанства и да въведе механизми, които да улеснят спазването на трудовите правила, без да поставят фермерите под излишен натиск.

 

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини