Макар че с второто изменение на Стратегическия план е предвидена и Взаимоспомагателна каса
Според SWAT анализа към Стратегическия план рисковете за фермерите и нестабилността на стопанствата ще се увеличават и това ще засяга нестабилността на цените и натиска върху доходите на първичните земеделски производители.
Това ще става в контекста на засилената пазарна ориентация на ОСП и експозицията към рисковете на пазара, изменението на климата и свързаните с него все по-чести и сериозни екстремни метеорологични явления, както и санитарните и фитосанитарните кризи.
Към всичко това следва да се добави и продължаващата неблагоприятна геополитическа обстановка, свързана с войната в Украйна и наличието на икономическа криза в следствие от нея.
Въпреки, че земеделските стопани носят крайната отговорност за определяне на собствените си стопански стратегии и за подобряване на устойчивостта на своите стопанства, е необходимо да се създаде солидна рамка, която да им осигури подходящо управление на риска, както на ниво стопанство, така и на секторно ниво, пише в анализа.
Специфичните цели на въпросната интервенция, която ще засяга риска, ще са пряко свързани със специфичните цели, установени от Регламент 2021/2015 и приоритизиране на потребностите, определени към тези цели в SWOT анализа към Стратегическия план.
Интервенцията за управление на риска ще съдържа 2 направления
Посочено е в плана, че инструментариума на интервенцията за стабилизиране на доходите на земеделските стопани, ще съдържа две основни направления. Това са Финансов принос към премиите по застраховане и Финансов принос за Взаимоспомагателен фонд.
По този начин ще трябва да бъдат покрити рисковете, свързани с производство или доходите на отделните стопанства и групите и организациите на производители (ГОП), като не се предвиждат секторни ограничения.
Застрахователната премия ще може да покрива многократни загуби. Финансовият принос към премиите по застраховане e насочен към всички сектори на земеделското производство, с изключение на земеделските стопани, кандидатствали по
интервенцията „Застраховане на реколтата“ и земеделските стопани, които са членове на организация на производители в сектор „Плодове и зеленчуци“, кандидатствала по интервенцията „Застраховане на реколтата“ .
Бюджетът по интервенцията ще се формира чрез средства от ЕЗФРСР, ЕФГЗ
„чрез предоставяне на 1,5 процента от директните плащания за подпомагане на приноса на земеделските стопани към инструментите за управление на риска и вноски на земеделските стопани (финансов принос за Взаимоспомагателен фонд), национално финансиране, както и други финансови инструменти.
За да управляват риска, земеделските стопани ще могат да получат финансиране по един или повече инструменти , като комбинирането на тази интервенция с други публични или частни схеми за управление на риска ще бъде ограничено до необходимото ниво, без това да създава предпоставки за свръхкомпенсация в резултат на комбинирането на интервенциите.
Управлението на риска, чрез финансовия принос към премиите по застраховане е насочено към всички категории стопанства, съобразно структурата им в земеделския сектор в България, в това число и на големите земеделски стопанства.
Управлението на риска, чрез финансовия принос на Взаимоспомагателния фонд ще е насочено предимно към много малки, малки и средни земеделски стопанства, предвид потребностите им от подкрепа, за изпълнението на специфичните цели насочени към запазване на доходността им и тяхната устойчивост.
Въпреки това чрез този инструмент ще могат да получат подкрепа и големи земеделски стопанства, но само до доходноста на средното земеделско стопанство.
Ефективното управление на риска трябва да бъде цялостно – в допълнение към превенцията чрез покриване на част от застрахователната премия ще е необходима и допълнителна защита срещу загубата на доход на земеделските стопани и възстановяването на селскостопанския производствен потенциал.
Комбинирането на различните финансови инструменти тепърва ще се обсъжда и трябва да осигури пълна защита срещу всички неблагоприятни ефекти, породени от настъпването на природни бедствия, неблагоприятни климатични явления, катастрофични събития и масови заразни болести.