Така БАБХ отговаря и уточнява, че прилага националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите, която включва и надзор на шап.
По програмата се прави
активен надзор чрез ежемесечни клинични прегледи в обекти за едри и дребни преживни животни на извадков принцип
Той е базиран на оценка на риска в шестте южни гранични области на страната – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Освен това се извършва вземане на проби за лабораторни изследвания на всеки три месеца.
Поводът е достатъчно тревожен, казват ветеринарите, след като и Постоянният комитет по растения, животни, храни и фуражи към Европейската комисия проведе извънредно заседание във връзка с констатираното на 10 януари 2025 г. огнище на шап по чифтокопитните в Германия.
На заседанието беше представено решение за изпълнение на Комисията, което въвежда временни спешни мерки за ограничаване на заболяването. В засегнатите територии около заразената ферма са обособени 3-километрова предпазна зона и 10-километрова надзорна зона. В зоните се правят редовни клинични прегледи и вземане на проби.
Следващото редовно заседание на комитета е насрочено за 22 и 23 януари 2025 г., освен ако ситуацията не наложи ново извънредно заседание.
За фермерите – как протича шапът
Това е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни. Боледуват говеда, биволи, овце, кози, домашни и диви свине, елени, сърни и други.
Клинично болестта протича с висока температура, обилно отделяне на слюнка, мехурести изриви, преминаващи в разранявания (лезии) по устната кухина, езика, ноздрите, устните, копитния ръб, междукопитното пространство и вимето, както и рязко спадане на млеконадоя. Заболяването причинява значителни икономически загуби, вследствие на намалена продуктивност на заболелите животни, ограничаване на търговията и невъзможност за движение на възприемчиви животни от засегнатите региони.
Източник на инфекцията са болните животни, които отделят вируса със слюнка, мляко, изпражнения и урина.
Разпространението на болестта се осъществява чрез контакт между здрави и болни животни или механично – чрез замърсени с вируса фураж, инвентар, транспортни средства, постеля и други.
Какво още се прави у нас
Допълнително се извършва активен клиничен надзор ежемесечно в 21 населени места, разположени в непосредствена близост до границата с Турция, където също се вземат проби за изследване.
Програмата предвижда и вземане на проби при съмнение за възникване на болестта на територията на цялата страна.