Мариян Пеев, председател на УС на Българска асоциация за иновативно земеделие: Ние сме мост между науката и практиката

Българската асоциация за иновативно земеделие проведе първия си семинар, поставяйки началото на една амбициозна мисия – да трансформира българското земеделие чрез знания и иновации. Асоциацията е създадена с ясната цел да повиши нивото на знания на българските земеделци и да ги подпомогне в прилагането на съвременни технологии, които ще ги направят не просто производители, а рентабилни и конкурентоспособни лидери в отглеждането на качествена продукция, търсена на международния пазар.

Председателят на асоциацията, Мариян Пеев, е човек с визия и богат практически опит. Като агроном с 21 години стаж като председател на ЗКПУ „Мъглен“, той е живото доказателство за успеха на съвременното земеделие. Под негово ръководство кооперацията се е превърнала в пример за подражание, място, където земеделци от цяла България идват, за да черпят знания и вдъхновение. Практическите му успехи и ангажираността му към иновациите го довеждат до идеята за създаване на асоциация, която да бъде платформа за обмяна на опит, знания и модерни практики.

Пеев е категоричен, че българските земеделци трябва да излязат от рамките на остарелите методи и да приемат новостите като възможност, а не като предизвикателство. „Времето на самоделните решения е в миналото. Ако искаме да сме част от глобалния пазар, трябва да знаем как да произвеждаме качествено, ефективно и устойчиво“, казва той. Асоциацията не е просто инициатива – тя е необходимост в момент, когато земеделието у нас се намира на кръстопът между традицията и нуждата от модернизация.

Семинарът събра водещи специалисти, земеделци и предприемачи, които споделиха идеи и успешни практики. Това събитие е само началото на серия от инициативи, които асоциацията ще организира, за да вдъхнови и мотивира разумните български земеделци да направят следващата стъпка към устойчиво и печелившо земеделие.

Българска асоциация за иновативно земеделие е част от Български фермерски съюз.

Агроном Пеев, разкажете ни за събитието, което се проведе в Ямбол

Първият семинар на нашата организация беше посветен на регенеративното земеделие, защото сме твърдо убедени, че това е бъдещето на агросектора. Всичко в земеделието започва от почвата – тя е в основата на добивите. Фирмите, които участваха в семинара, са доказани лидери в тази област, с опит и резултати, които говорят сами за себе си. Аз лично работя с тях и мога да потвърдя, че техните технологии наистина работят.

Успях  да намаля разходите си за торене наполовина като страничен ефект на участието ми във въглеродната програма. Това стана възможно с почвените проби на „Карбонсейф“. Знаем точно от какво се нуждае почвата на всяко място и торим само там, където е необходимо, с точното количество. Така успях да намаля един огромен разход, съпоставим с рентите. Това ме накара да се замисля.

След това с покривните култури на „Лидер Консултинг“ подобряваме структурата на почвата и запасеността ú с хранителни вещества и отново спестяваме разходи и правим почвата богата без химия. Това ни позволи да премахнем необходимостта от оран, което пести гориво, труд и консумативи. Продуктите на „Амитица“ пък правят производството на висококачествена продукция лесно и рентабилно. Всичко това в комплекс създава по-лесно и устойчиво земеделие. Земеделие, което ни позволява произвеждайки не да изтощаваме основният си актив – почвата, а да инвестираме в нейното здраве.

Целият този опит, който натрупах през годините, особено рязко намалените разходи за торене, ми показа правилния път и ме мотивира да създадем асоциация, която да бъде полезна на останалите български земеделци. Тя ще помогне на фермерите да променят начина си на мислене и практиките си, за да станат по-успешни в тези трудни времена. Не е лесно, когато си сам. Нужна е подкрепата на специалисти и съмишленици.

Какво представлява регенеративното земеделие?

Основните принципи на регенеративното земеделие включват запазване на почвената влага, предотвратяване на ерозията и органично торене. Това означава по-плитки обработки на почвата. Почвата е основата на земеделието – всичко тръгва от нея. Ако почвата е здрава, нахранена и богата, то и добивите ще бъдат високи, при това с много по-малко вложени средства. Освен това, като допълнителен бонус, идват въглеродните сертификати, които са част от устойчивото бъдеще.

Колко е голяма асоциацията в момента?

Българската асоциация за иновативно земеделие (БАИЗ) е учредена преди месец от 10 души, които в момента обработват общо 180 000 дка земеделска земя. Сега започваме активно да набираме нови членове. Ние сме първата специализирана асоциация с такава насоченост. Основната ни цел е да предоставим знания и технологии, които да трансформират земеделието в България.

На този етап нашите членове са от цяла Южна България – от Чирпан до Бургас. В близко бъдеще планираме да организираме редица обучителни семинари, да създадем опитни полета и да осъществим посещения за обмяна на опит в чужбина. Ще работим в тясно сътрудничество с научните институти.

Каква е необходимостта от такава асоциация?

Тази асоциация беше наложителна. В момента много фермери работят на парче, често разчитайки на метода на проба и грешка. Липсват интегрирани технологии, съгласувани с научните постижения и адаптирани за конкретните райони на страната. Ние се стремим да изградим научно обосновани технологични процеси и да поставим основите на модерното, екологично и печелившо земеделие.

Целта ни е да бъдем свързващото звено между науката и практиката, като крайната ни мисия е намаляване на производствените разходи и създаване на продукция с реална печалба. Земеделието трябва да бъде готово за предизвикателствата на бъдещето, а нашата БАИЗ ще помогне това да се случи.

Когато земеделецът работи правилно, разходите за технология за една култура намаляват, а добивите се увеличават.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини